שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

פיצוי ענק: אורקל תשלם 3 מיליארד דולר ל-HP

כך פסק ביהמ"ש בקליפורניה לאחר שקיבל את טענת HP כי הפסקת התמיכה במעבדי איטניום היא בבחינת הפרת חוזה

הראל עילם 11:5201.07.16
אורקל תשלם פיצויים בסך 3 מיליארד דולר ל-HP לאחר שהפרה חוזה ארוך שנים עם חברת המחשבים, כך קבע אמש (ה') חבר המושבעים בבית המשפט בסן חוזה. זהו הפיצוי הגדול ביותר שנפסק עד כה השנה בתביעה משפטית בארה"ב. שלא במפתיע, אורקל הודיעה שהיא תערער על הפסיקה.

 

 

 

מדובר בתביעה שהחלה את דרכה כבר ב-2012, כאשר HP עדיין הייתה חברה אחת לפני פיצולה ב-2015. התביעה הוגשה לאחר שב-2011 אורקל החליטה להפסיק ולתמוך חד-צדדית במעבדי איטניום מבית אינטל. איטניום היא סדרת מעבדים המיועדים לשרתים שיצאה לדרך ב-1998, אבל כבר ב-2010 היה ברור שהסדרה מאבדת מחשיבותה לטובת משפחת Xeon של אינטל. ב-2011, רק HP המשיכה להשתמש במעבדי איטניום ואף הייתה שותפה בפיתוח שלהם. HP טענה שאורקל הייתה מחוייבת להמשיך ולפתח תוכנה עבור השרתים שהיא מוכרת למשתמשים במעבדי איטניום, בעוד שאורקל טענה כי איטניום "מתה".

 

 

 צילום: בלומברג

 

אנליסטים בתעשייה מסכימים כי אינטל מתקרבת לחסל את איטניום – היא לא שחררה מעבד חדש בסדרה במשך כ-4 שנים והוא נעדר ממפת הדרכים העדכנית שלה. ב-2015 אינטל הודיעה כי השקת המעבד העתידי באיטניום נדחה.

 

חבר המושבעים כבר מצא כי אורקל הפרה חוזה, ועכשיו הגיע לסיומו השלב השני, של קביעת הנזקים. לאחר דיון קצר יחסית שלקח פחות מ-5 שעות, קיבל חבר המושבעים את קו התביעה של HP, שלא רק טענה שמדובר בהפרת חוזה אלא שההחלטה של אורקל הייתה מונעת לא רק משיקולים מסחריים גרידא, אלא גם מאמץ משותף לפגוע ב-HP. זאת על ידי לארי אליסון, מייסד אורקל, ובן טיפוחו מארק הארד, שהיה נשיא אורקל באותו הזמן. הארד היה מנכ"ל HP במשך שנים ארוכות, עד שאולץ להתפטר ב-2010 לאחר שהיה מעורב בשערוריית הטרדה מינית. אליסון גייס את הארד זמן קצר לאחר מכן והשניים ניסו לפגוע ב-HP במספר דרכים. בין HP ואורקל ישנה יריבות ארוכת שנים, ולאליסון יש מוניטין בתעשייה כאדם אגרסיבי במיוחד.

 

 

 

משפטית, זוהי אינה שנה טובה בכלל עבור אורקל. לפני כחודשיים היא הפסידה בתביעה החוזרת שלה כנגד גוגל בנושא הפרת זכויות יוצרים של שפת התכנות ג'אווה. לפני כחודש מנהלת כספים בכירה לשעבר בחברה בשם סבטנלה בלקברן תבעה את אורקל על פיטורים לא צודקים, וטענה כי הופעל עליה לחץ לזייף את נתוני הכנסות חטיבת הענן של החברה. התביעה הזאת יכולה להוביל גם לחקירה פדרלית כנגד אורקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x