$
אינטרנט

פייסבוק אוסרת על סוכנויות הביון להשתמש בפרופילים מזויפים

הרשת החברתית הגדולה בעולם הבחינה במנהג קבוע של אנשי סוכנות ה-DEA האמריקאית: הם יוצרים חשבונות מזויפים כחלק סטנדרטי בחקירותיהם. עכשיו החברה מאיימת כי תמחק את הפרופילים האלו

נמרוד צוק 14:2219.10.14

פייסבוק שלחה במהלך סוף השבוע מכתב חריף לראשי סוכנות ה-DEA, הרשות האמריקאית למלחמה בסמים ופיקוח על כלי נשק. במכתב, החברה הצהירה כי כי לא תאפשר יותר לאנשי הסוכנות להשתמש בפרופילים מזויפים. אנשי הסוכנות יוצרים את החשבונות האלו במסגרת לא מעט חקירות פליליות. לפי החברה, אנשי הסוכנות יאלצו להשתמש בפרופילים אמיתיים ומאומתים כאחד האדם.

 

ההודעה הגיעה בעקבות חקירה שהתפרסמה ברבים, במהלכה אחד הסוכנים גנב את זהותה של סונדרה ארקוויט, תושבת מדינת ניו יורק. הסוכן פתח פרופיל מזויף שהתחזה לארקוויט, הפרופיל כלל גם תמונות חושפניות שלה, ותמונות של בנה הצעיר. הסוכן השתמש בפרופיל על מנת לפנות לחשודים בסחר בסמים ואף הציע להם חברות.

 

ארקוויט נעצרה ב-2010 בחשד למעורבות בסחר בסמים, ולטענתה במהלך מעצרה מכשיר הטלפון שלה נלקח על ידי הסוכנים והתמונות ששימשו את הפרופיל המזויף נשאבו ממנו. ארקווייט הגישה לפני שנה תביעת נזיקין נגד ה-DEA. הסוכנות טענה מצידה כי השימוש בתמונות ובפרופיל מותר לה כחלק מהסכמתה לשתף פעולה עם החקירה. לסוכנות יש גם סמכויות מאוד נרחבות בארצות הברית המאפשרות לה לתפוס רכוש. גם התובע הכללי של ארה"ב טען במהלך המשפט כי הסוכן פעל במסגרת החוק, וכי משלוח הצעות חברות לחשודים אחרים היא פעילות אכיפה לגיטימית.

 

פייסבוק, בבירור, לא הסכימה עם הסוכנות ועם התובע הכללי. ג'ו סאליבן, מנהלת אבטחת המידע של פייסבוק ששמו חתום על המכתב שנשלח לסוכנות, כתב: "הפעולות ה-DEA הפרו באופן חמור וביודעין את תנאי השימוש בפייסבוק. פייסבוק היא רשת חברתית בה אנשים משתפים תכנים ומתקשרים תוך שימוש בזהות האמיתית שלהם, וזהו עקרון יסודי המבדיל אותה משירותים אחרים באינטרנט. ההפעלה של חשבונות מזויפים וההתחזות לאנשים על ידי סוכני ה-DEA הן הונאה הפוגעת באמון המשתמשים".

 

סאליבן הוסיף: "השימוש שעשתה הסוכנות בפרופיל המזויף פוגע בשלמות הקהילה שלנו, מנצל לרעה את האמון של המשתמשים ופוגע ביכולת שלהם להרגיש בטוחים כאשר הם משתמשים בפייסבוק. פעולות כאלו אופייניות לטרולים ולמשתמשים שעוסקים בבריונות, הפצת שנאה ועידוד אלימות, והן שונות מהותית מפעילות של סוכנים בזהות בדויה בעולם האמיתי".

 

הוא הודיע לסוכנות כי החשבון המזויף נמחק וכי הוא מצפה ממנה להצהיר כי לא תבצע שוב פעולות דומות. ראוי לציין כי החברה נמנעה בשלב זה מאיום בצעדים משפטיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x