$
הייטק והון סיכון

רגע לפני ביקורה של מאייר בישראל: יאהו הודיעה על רכישת RayV

סכום העסקה לא נמסר; החברה הישראלית-אמריקאית פיתחה טכנולוגיה להזרמת וידאו ללא זמן טעינה, שנשענת על אחוז זעיר מרוחב הפס של המשתמשים

אסף גלעד 13:0612.07.14

יאהו הודיעה על רכישת RayV הישראלית-אמריקאית, כחודשיים לאחר דליפת הסיפור לאתר ה"וול סטריט ג'ורנל". מיד לאחר ההדלפה איימו בכירים בענף כאילו ההדלפה ביטלה את העסקה, אך זו נסגרה בכל זאת והוכרזה בליל שישי.   

 

פרטיה הפיננסיים של העסקה נותרו חשאיים, ונציגי RayV לא מתראיינם. ובכל זאת, המדובר בעסקת הרכישה הראשונה של יאהו בישראל מאז שרכשה את דאפר (Dapper) של ערן שיר ב-2010.

 

העסקה נסגרה כחודש בלבד לפני ביקורה בישראל של מנכ"לית יאהו, מאריסה מאייר, והיא תאפשר לחברה להגדיל את מרכז הפיתוח שלה ברמת גן, המצוי בתנופת גיוסים מחודשת, באמצעות עובדיה של RayV.

 

RayV רשומה בארה"ב והרוב מבין 40 עובדיה ממוקמים בלוס אנג'לס. עם זאת, היא מעסיקה בישראל כמה עשרות בודדות של עובדי פיתוח - בחברת הבת הישראלית שבה מכהנים כדירקטורים ה-CTO עומר לוצאטי ואחד מבעלי המניות המרכזיים שלה, רון צוקרמן, מייסד סאפיינס לשעבר, שניהם נמנים על קבוצת מייסדי החברה.

 

מריסה מאייר מריסה מאייר צילום: איי אף פי

 

על פי מאגר המידע הישראלי IVC, חברת RayV גייסה 26.5 מיליון דולר מאז הקמתה ב- 2006. כדי לספק תשואה למשקיעים, על סכום העסקה לעמוד על לפחות פי 3-4 על הכסף שהושקע בה. בין המשקיעים המרכזיים בחברה - עירא עפרון, צוקרמן, ועופר מדיה של אודי אנג'ל ועידן עופר, המחזיקה לפי IVC ביותר מרבע ממניות. נוסף על המשקיעים, ירוויחו מהעסקה גם המייסדים לוצאטי, אורי בירנבאום ועופר שם טוב.

 

RayV פיתחה טכנולוגיה העושה שימוש בשיעור מצומצם מהמקובל של רוחב הפס בכדי להזרים וידיאו סטרימינג באיכות גבוהה למחשבים ולטלפונים סלולרים. כאשר מספר הצופים בשירות הסטרימינג נמוך יותר, היא יודעת להאיץ את התקשורת, בדומה לנעשה ברשתות CDN גדולות כמו אקמאי או ליימלייט.

  

המהלך של יאהו הוא חלק מנסיונותיה להיכנס לתחום הווידיאו, דבר שיאפשר לה להתחרות בענקיות אינטרנט אחרות כמו יוטיוב או AOL בזירת הפרסומות על גבי וידיאו. כחלק מנסיונותיה להתרחב בתחום הווידיאו, הכריזה יאהו על הפקת סדרות מקור, ובראשן העונה החדשה של הסדרה הקומית "Community", בדומה למהלך שביצעה נטפליקס עם השקת הסדרה "בית הקלפים". בנוסף, חתמה יאהו על שיתוף פעולה עם LiveNation המאפשרת הזרמת וידיאו של אירועים חדשותיים או אירועי זמן אמת, ואף ניסתה בעבר לרכוש ענקיות סטרימינג כגון Hulu ו-Dailymotion. גם RayV בעצמה ניהלה מגעים לרכישתה בעבר, ככל הנראה עם דויטשה טלקום. 

 

מנהלי החברה הישראלית סירבו להגיב או להתראיין. יאהו הודיעה עם הרכישה כי היא תתרום להרחבת היצע המוצרים שלה בתחום הוידיאו והמובייל. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x