$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

אבו מאזן, יש לך מרגל אמריקאי על הקו

חשיפת חלק מרשימת המנהיגים שה-NSA עוקבת אחריהם עלולה לסכן את המגעים להסדר עם הפלסטינים, עד כמה אכפת לפייסבוק מטענות שותפותיה, אפל וסמסונג נערכות לקרב משפטי נוסף ומדוע ביטקוין אינו מטבע

יוסי גורביץ 15:0531.03.14
אבו מאזן, מאחוריך

 

בפעם הבאה שהפלסטינים ירצו לטעון שהאמריקאים הם לא מתווכים הוגנים בשיחות השלום האזוריות, יעמוד לרשותם טיעון שקשה להתווכח איתו: מסמך פנימי של ה-NSA מעיד שהסוכנות עקבה אחרי אבו מאזן בשיטתיות. המנהיג הפלסטיני לא היה לבד: מהמסמך, כפי שפורסם על ידי דר שפיגל וה-Intercept של גלן גרינוולד, עולה שה-NSA עקבה כך אחרי 122 מנהיגים ברחבי העולם. למרבה הצער והתסכול, המסמך מפרט רק 11 מהם.

 

הבולטת שבהם, שמטבע הדברים דר שפיגל מתמקד בה, היא אנגלה מרקל: חמישה שירותי מודיעין שונים ניטרו את הטלפונים שלה (כלומר, חמישה שאנחנו יודעים עליהם) . עוד ברשימת 11 המנהיגים ששמם פורסם אפשר למצוא את בשאר אל אסד, נשיא פרו, "נשיא" סומאליה, ראש ממשלת מלזיה, נשיא גואטאמלה, נשיא קולומביה, נשיא מאלי, ויוליה טימושנקו - מנהיגת האופוזיציה באוקראינה. עכשיו קרי בבעיה: אם הוא רוצה לשמור על אמונם של הפלסטינים, הוא יצטרך לחשוף האם נתניהו נמצא בין 111 המנהיגים האחרים שה-NSA עוקבת אחריהם - אבל אם יסתבר שכן, הממשל מסתבך עם הלובי היהודי.  

 

אבו מאזן וג'ון קרי. האמריקאים אובייקטיביים? אבו מאזן וג'ון קרי. האמריקאים אובייקטיביים? צילום: איי אף פי

 

הדר שפיגל ציין עוד שממשל אובמה הוציא צו בית משפט (סודי, אלא מה) שאפשר ל-NSA להוציא מחברות הטלקום האמריקאיות כל מידע שקשור לגרמניה. ולא רק גרמניה: צווים כאלה יוצאים מדי שנה - הצו האחרון יצא במרץ 2013, כשלושה חודשים לפני תחילת הפרסומים של סנודן - והם כוללים לפחות את גרמניה, יפן, סין, מקסיקו, ונצואלה, תימן, סודן, גוואטמלה, בוסניה ורוסיה.

 

רוסיה, ונצואלה, סין, תימן וסודאן זו רשימת מטרות סבירה לגמרי בהתחשב בכך שאלו מדינות עוינות לארה"ב. אבל גרמניה ויפן הן בעלות ברית ומקסיקו היא שותפה שלה למלחמה בסמים. זה לא עזר להן; כשאפשר לרגל אחרי כולם, מרגלים אחרי כולם.  

 

הטבת מס מפוקפקת

 

עיריית סן פרנסיסקו איפשרה לאחרונה לחברות הטכנולוגיה שפועלות בתחומה הטבת מס מסיבית. הטבת המס הזו תלויה בכך שחברות הטכנולוגיה יחזירו קצת לקהילה שבה הן פועלות.

 

למשל, חברת Zendesk, ששווה כמיליארד וחצי דולר, מקבלת חלק מהארוחות שלה מארגון שוחר טוב שנקרא CHEFS, ראשי תיבות של Conquering Homelessness through Employment in Food Services, ארגון שמלמד הומלסים לבשל ולהגיש מזון - בתקווה שכך הם יוכלו לחזור ולשלב את עצמם בחברה היצרנית.

 

הפגנה נגד הסעות גוגל בסן פרנסיסקו. התרומה לקהילה לא באמת משפיעה הפגנה נגד הסעות גוגל בסן פרנסיסקו. התרומה לקהילה לא באמת משפיעה

 

האם זה משתלם? רואי חשבון אומרים שהחברות שקיבלו את ההטבה - יש 14 מהן - הצליחו באמצעותה לחסוך לעצמן עשרות מיליונים במסים. זנדסק תרמה לקהילה פחות מ-100,000; על שפס היא הוציאה 3,500 דולר. זה נחמד, וזה עוזר ליחסי הציבור של החברות (כמו גם למאמצי גיוס העובדים שלהן) אבל הציניקנים יאמרו שמאחר וחברות ההייטק הפכו את סן פרנסיסקו לעיר שאנשים מן הישוב לא יכולים להרשות לעצמם לגור בה, סיוע להומלסים הוא בגדר לעג לרש. שורה של ארגוני צדקה אומרים שהתרומות של חברות הטכנולוגיה נמוכות יחסית.

 

הח"מ מחזיק בעמדה מיושנת למדי: אל תעשו לי טובה ואל תתהדרו בתרומת כסף לארגוני צדקה. שלמו מס אמת. נתחיל משם.  

 

זה לא הגודל, זה האופי

 

בניו יורק טיימס נזכרו, באיחור אופנתי, לשאול האם פייסבוק גדולה מכדי שיהיה אכפת לה מהמשתמשים. חברים, היא היתה גדולה מדי כבר ב-2008, כשהתחילה לשחק עם הגדרות הפרטיות באופן ששוחק אותן בעקביות. רק אומר.

 

העילה לשאלה הזו מגיעה משני אירועים: הראשון הוא רכישת אוקולוס בשבוע שעבר. חלק מבכירי פייסבוק התנגדו לעסקה ו-וול סטריט שנאה אותה. המניה של פייסבוק איבדה 7% מערכה בעקבות העסקה. זה לא משנה: מארק צוקרברג רצה בעסקה הזו ועל כן היא התרחשה. המשקיעים יכולים ללכת לחפש את החברים שלהם. יש לציין שבנקודה הזו אני עם צוקרברג. כל זמן שאתה המנכ"ל וחבר המנהלים לא הדיח אותך, וכל זמן שלא מדובר במהלך מושחת שמיועד לחסל את החברה כדי למלא את הכיסים שלך, נווט את החברה לאן שאתה חושב שצריך. מינו אותך כדי שיהיה לך חזון שמגיע מעבר לדו"ח הרבעוני הבא.

 

מחזיק בהגה, דורס את מי שצריך. צוקרברג מחזיק בהגה, דורס את מי שצריך. צוקרברג צילום: איי אף פי

 

האירוע השני הוא התקלסות של פייסבוק בחברה בשם Eat24. זו האחרונה גילתה את מה שמגלים כל מפעילי העמודים בפייסבוק: שהם נפלו קורבן למלכודת הקלאסית של סוחר סמים: פייסבוק הבטיחה להם שהעמודים ישארו חינמיים ואחרי שהם השקיעו מאמצים ניכרים בקידום המותג שלהם באמצעות העמודים, פייסבוק שינתה את האלגוריתם כך שפחות אנשים יקבלו גישה לתוכן שבהם. רוצים שמישהו יראה את העבודה שלכם, אומרת פייסבוק? שלמו לנו.

 

ל-Eat24 נמאס מהתרגיל הזה, ובמקום לעשות את מה שעושים כולם - לקטר ולקוות שיהיה בסדר - היא הודיעה, דרמטית, על הפסקת קשריה עם פייסבוק ועל סגירת העמוד שלה, תוך שהיא מסבירה בדיוק למה. דוברות של משהו שפוי היתה מפרסמת בתגובה איזה טקסט חלבי שאף אחד לא היה זוכר אחר כך. פייסבוק החליטה שמה שהיא צריכה לעשות הוא דווקא להעליב את Eat24.  

 

וזה לא צריך להפתיע אף אחד. פייסבוק, אנחנו צריכים לדעת כבר שנים, היא המקבילה התאגידית של סוציופת.

  

קצרצרים

 

1. קרבות אפל-סמסונג יתחדשו היום (ב') בבית המשפט בקליפורניה, כשאפל דורשת מסמסונג שני מיליארד דולר בשל מה שהיא טוענת שהוא העתקה של סמסונג. האירוניה היא שמי שעוקב אחרי מה שמתרחש בתחום הסמארטפונים בשלוש השנים האחרונות מבחין שהמעתיקה היא אפל: אחרי שנים בהן היא התעקשה שיש רק גודל אחד נכון לסמארטפון, 3.5 אינץ', פתאום היא הגדילה בעקבות מתחרותיה את המכשיר לארבעה אינץ' (כשעכשיו זה הגודל הנכון לסמארטפון ותמיד היה). אחרי התעקשות של שנים על מכשיר אחד, פתאום יש שניים. ובקרוב, כך השמועות, תוציא אפל גם פאבלט - אחרי לגלוגים של שנתיים מצד מעריציה שמי יכול לרצות בכלל מכשיר מגושם כל כך. בינתיים, נתח השוק של אפל ממשיך לשקוע.

 

גדלים עם הזמן. מכשירי אייפון גדלים עם הזמן. מכשירי אייפון

 

2. הידעתם? ביטקוין כלל אינו מטבע. ההנחיות ההגיוניות למדי שהוציא מס ההכנסה האמריקאי לפני שבוע קובעות שמדובר בטובין, לא במטבע. אתם אמורים לשלם עליו רווחי הון לפי המחיר בו רכשתם אותו. אם קניתם ביטקוין בעשרה דולר והערך שלו צמח ל-400 דולר - אתם אמורים לשלם מס רווחי הון על 390 דולר. כשאני מחליף שטר של 50 שקל בשטר אחר של 50 שקל, יש להם אותו ערך. הערך של הביטקוין משתנה על פי הרגע שבו הוא נקנה. זה לא מטבע. כמובן, שאפשר להעלים מס אבל זה הופך אותך לעבריין ואת ביטקוין לכלי ששימוש רווחי בו מצריך עבירה על החוק.

 

3. הפתעה: בדיקה של אתר ארס טכניקה מעלה שמעקב אחרי המטא-דאטה שמשדר המכשיר הסלולרי שלכם חושף את מיקומכם. לאחר ניטור תעבורת מטא-דאטה ממכשירו של עובד האתר במשך 11 יום, נתקבלה תוצאה חד משמעית: אפשר ללמוד מתי מתחיל יום העבודה שלכם, מתי אתם מסיימים אותו ואיפה כל זה קורה. החדשות הטובות הן שכלי שמירת הפרטיות בהם השתמש עובד ארס טכניקה הצליחו לטשטש את עקבותיו.

  

4. ימים ספורים לאחר שאפל הודיעה שהיא תשתמש באמוג'י (סמיילי ואמוטיקונים אחרים שנועדו לצ'ט) שייצגו בני אדם שחורים, הכריזה Oju Africa על סט חדש של אמוג'י כאלה בדיוק. הם מיועדים בינתיים רק לאנדרואיד, אבל בקרוב תגיע גם גרסת iOS. שמרנים לבנים צפויים לפתוח ביללות עולות ויורדות על קץ הציוויליזציה. קשים הם חייו של הגזען בעולם המקוון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x