שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המדריך

בדיקת כלכליסט

גלקסי S4: מכונת הגימיקים של סמסונג

הממצאים: אמנם היצרנית הקוריאנית מילאה את המכשיר ביישומים כמו זיהוי תנועות ראש ומחוות ידיים, אך אלה נשארים ברמת הגימיק בלבד. בלעדיהם מתקבל מכשיר טוב, שלא מחייב את בעלי הדור הקודם של הסמארטפון לשדרג

הראל עילם ורפאל קאהאן 20:3905.05.13
גלקסי S4 החדש של סמסונג הוא המכשיר הנחשק בשוק כיום. בישראל הוא יושק רק מחר (ב'). בדקנו את המכשיר הנחשק של עולם הסלולר ואלה מסקנותינו.

 

 


 

עיצוב ומבנה: לא גדול ועדין

 

הופתענו לראות שגוף ה-S4 אינו יותר גדול מזה של קודמו, הגלקסי S3. המתכננים צמצמו את המסגרת עד שהמסך כמעט ונושק לקצה המכשיר. היתרון הוא שטח מסך בגוף שאינו גדול מדי לאחיזה ומסך שמתחרה בגודלו בקלות במכשירי פאבלט או באקספריה Z של סוני. המסך, מסוג AMOLED, מציג תמונה מעולה, וכמצופה מטכנולוגיה זו הצבעים רוויים ולא מציאותיים. לעומת זאת, זוויות הצפייה מוגבלות יחסית. התמונה חדה, ובניגוד למכשיר של סוני, האותיות קריאות ואינן מטושטשות. ועדיין, אקספריה Z מציג מסך חד יותר.

 

גלקסי S4 - הרבה גימיקים גלקסי S4 - הרבה גימיקים צילום: אוראל כהן

 

נדמה שהמכשיר עדין ושביר מאוד. העובי שלו גורם שכל לחיצה מורגשת בכל גוף הטלפון. בהפעלה ראשונית מוצגת רשימת התכונות החדשות של הטלפון, כגון התקנת אפליקציות אוטומטית או זיהוי מחוות. מסך ניהול האפשרויות מכיל את כל הכפתורים ששולטים בפונקציות — בלוטות', אינטרנט אלחוטי וכדומה, והדבר גורם לעומס רב מבחינת המשתמש.

 

אנדרואיד 4.2 שמותקן ב־S4 מכיל עברית מובנית, אך במכשיר שקיבלנו נאלצנו להוריד ולהגדיר מקלדת עברית, אף שהעברית הוגדרה כשפה מובילה בשלב ההגדרות הראשוניות.

 

ממשק ומערכת הפעלה: עובד, לפעמים

 

התכונות המובילות של המכשיר כוללות דפדוף ללא מגע, צילום בו זמנית של שתי מצלמות, שליטה במכשיר באמצעות מחוות יד, תרגום מיידי בין שפות, צילום סינמטי, שמאפשר ליצור אנימציות קצרות מהתמונה, מחיקת אובייקטים מתמונות וכן אפשרות לשלוט במכשיר בכפפות.

 

גלקסי החדש - כולל חיישני לחות, חום ולחץ אוויר גלקסי החדש - כולל חיישני לחות, חום ולחץ אוויר צילום: אוראל כהן

 

אמנם השליטה באמצעות מחוות יד עובדת, אולם יש לעשותה באיטיות, ונוסף על כך המכשיר אינו מזהה תנועות קצרות כמו תנועת אצבע. גם זיהוי תנועות העיניים אטי ומוגבל, במיוחד אם אתם מרכיבי משקפיים, כך שתיאלצו להוריד אותם על מנת לשלוט בגלילה. גם תנועת הראש אינה טבעית ואינה נוחה. השליטה בסרטונים באמצעות העיניים, לעומת זאת, עובדת מצוין ואמורה לפתור אתכם ממצב מציק שבו אתם מרימים את הראש ומפספסים את הסצנה שבה מוכרזת זהות הרוצח.

 

אחת התכונות העיקריות שסמסונג מתגאה בהם הוא Air Gesture - " תצוגת אוויר" בתרגום לעברית - המאפשרת לשלוט ב-S4 באמצעות מחוות ריחוף של האצבע מעל המסך. לצערנו ניתן להשתמש בו רק באפליקציות מסוימות כמו בגלריית התמונות או באפליקציית הדואר. אחרי הפעלת כל ההגדרות גילינו כי בריחוף האצבע מעל כותרות המיילים או ה-RSS ניתן לקבל חלונית תצוגה עם תקציר של התוכן. חבל שהפיצ'ר עובד רק באפליקציית הדואר הרשמית של סמסונג ולא באפליקציית gmail למשל. האם זה מעיד על כוונת סמסונג לדחוק את השימוש באפליקציות שאינן מתוצרתה? לדעתנו התשובה חיובית, לפחות למראית העין.

 

המענה באמצעות מחוות יד עובד, אך דורש כמה ניסיונות לפני שהמכשיר נעתר למחווה. המענה באמצעות פקודות קוליות, לעומת זאת, עובד מצוין. איכות השיחה טובה מאוד, אך סינון הרעשים אינו עובד כמו שהיינו מצפים ממכשיר ברמה הזאת.

 

ביצועים וקישוריות: עוקף את כולם

 

מבחינת הביצועים השיפור ביחס לגלקסי S3 מורגש וניכר כי מדובר במכשיר עוצמתי במיוחד. במבחן של עוצמת המכשיר הוא קיבל ציון גבוה ביחס לכל המכשירים הקיימים כיום בשוק. הוא השיג תוצאות גבוהות ב-50% עד 70% מהמכשיר הקודם - ובעשרות אחוזים בודדים יותר מאקספריה Z. יתכן עם זאת כי הפער המשמעותי הוא בגלל שמדובר במכשיר עם המעבד המתקדם יותר.

 

מסך הנעילה מציג אפליקציות מדיה מסך הנעילה מציג אפליקציות מדיה צילום: אוראל כהן

 

כך או כך, אמנם לא תצטרכו את עוצמת החישוב הזאת, אך נחמד לדעת שהיא קיימת. הבעיה במעבד היא שהמכשיר נוטה להתחמם במהרה, ואף שלא תישרף לכם היד, החום מורגש מאוד.

 

ביצועי הקישוריות של המכשיר מצוינים - רשתות WiFi יסרקו במהירות, ואין כמעט כל בעיות עם האנטנה. ביצועי רשת הסלולר באנטנת ה-HSPA+ מספקים לכל הדעות, והמכשיר מגיע למהירויות גבוהות יחסית גם בתנאי קליטה גרועים. הוא בהחלט עומד בראש הקטגוריה מהבחינות האלו.

 

הדגם שהגיע אלינו הוא ה-I9505 החזק יותר שמגיע עם מעבד מרובע ליבות מסוג קרייט במהירות 1.9 גיגה-הרץ מדגם סנאפדרגון 600. גרסת ה-I9500 שתנחת בארץ מגיעה עם מעבד מרובע ליבות במהירות של 1.6 גיגה-הרץ שמגובה בארבע ליבות נוספות במהירות 1.2 גיגה הרץ שעובדות באופליין.

 

את גרסת השמונה ליבות מבוססת אקסינוס של סמסונג נראה כנראה רק בהמשך השנה. ה-S4 מגיע עם זיכרון משתמש של 2 גיגה בייט וזיכרון אחסון של 16 גיגה בייט במכשיר שלנו, אך ניתן להשיג אותו גם ב-32 או 64 גיגה בייט. זאת אומרת שאם מוסיפים לגרסה הבכירה כרטיס זיכרון בן 64 גיגה בייט - מגיעים לנפח אחסון מרשים של 128 גיגה בייט - הרבה יותר מכל מכשיר אחר בשוק כיום.

 

מולטימדיה ואפליקציות: סמסונג מנסה לדחוק את גוגל החוצה

 

כמו באקספריה Z של סוני, בסמסונג הוסיפו אפשרות לשליטה בנגן המדיה ישירות ממסך הנעילה של המכשיר, ללא צורך לפתוח אותו. אמנם הרמקול של S4 חזק, אבל הצליל מתכתי וצורם באוזן אפילו ביחס לקודמו בתפקיד.

 

מגיע עם עיינית אינפרה-אדום, ויכול לתפקד כשלט חכם מגיע עם עיינית אינפרה-אדום, ויכול לתפקד כשלט חכם צילום: אוראל כהן

 

מסך הנעילה מאפשר גישה מהירה למוזיקה, אולם לא מאפשר שליטה בסרטונים או בתמונות. לעומת האקספריה Z, המכשיר מציג את ממשק נגן המדיה במלואו ולא מסתפק בכפתורי שליטה. המכשיר עובד ברזולוציית HD מלאה, וסרטונים מעין אלה מנוגנים באופן חלק וללא קפיצות.

 

גם התרגום האוטומטי עובד היטב, אך אל תצפו לגדולות. מדובר במנגנון תרגום מכונה שמנפק תרגומים כמו גוגל טרנסלייט. הוא שימושי בעיקר למשפטים קצרים ולא מורכבים. לזכותו ייאמר שהוא מזהה טווח רחב של שפות.

 

אפליקציית התרגום האוטומטי, כמו רבות אחרות, דורשות מהמשתמש להרשם ולהכנס לחשבון הסמסונג שלו, בניסיון ברור לדחוק החוצה את גוגל וחנות האפליקציות והמדיה שלה. סמסונג מרחיבה את הפתרונות שלה בהתמדה, וקשה שלא לדמיין עתיד שבו היצרנית הקוריאנית תדחוק החוצה את מפתחת מערכת ההפעלה - בדיוק כמו פייסבוק גם Facebook Home, ואמזון עם הקינדל Fire.

 

מצלמה: מצוינת ומלאת גימיקים

 

המצלמה מזהה את הפנים ביעילות ומתפקסת מהר ביותר. נוסף על כך היא מזהה היטב את הפקודות הקוליות ועובדת גם אם אתם בעלי מבטא זר או מודגש. מעבר לכך מדובר במצלמה מצוינת שאפילו עולה באיכותה על זו של המתחרה העיקרי של S4, אקספריה Z.

 

לעומת זאת, ייכולת הצילום הבו זמנית בשתי המצלמות היא יותר בגדר גימיק ואיננה שימושי במיוחד, בעיקר משום שהמצלמה אינה מזהה ביעילות את הפנים ואינה מצליחה להתפקס במהירות הרצויה.

 

האפשרות לצלם תמונות מונפשות נוחה מאוד ומנפקת סרטונים קצרים שמזכירים גיפים. תפריט המצלמה מפורט וכולל הגדרות שימושיות ביותר לכל חובב צילום. יש לציין את אפשרות הצילום הפנורמי שמספקת מידע על קצב וכיוון הצילום. אפשרות המחיקה של אובייקטים לא רצויים מהפריים עובדת אבל באופן מוגבל, מסורבל ולא נוח.

 

סיכום: אין סיבה לשדרג

 

המכשיר מרגיש לנו מאוד "גימיקי". אין ספק שהמסך נהדר, הוא דק מאוד ונוח לשימוש גם ביד אחת. לצערנו, רוב היישומים שסמסונג הוסיפה אינם נדרשים או שימושיים למשתמש המצוי. לבעלי ה-S3 אנו ממליצים לא לשדרג. לבעלי מכשירים ותיקים יותר מדובר ביורש ראוי לגלקסי S3 גם אם אינו מציג תכונות מהפכניות. כרגע, הוא בהחלט אחד המכשירים הטובים בשוק. 

 

המכשיר התקבל באדיבות GetPhone.co.il, מעבדה מתקדמת ואביזרים לטלפונים ניידים, רחוב עליית הנוער 39, גבעתיים
בטל שלח
    לכל התגובות
    x