שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

הבורסה בארה"ב: דיווחים כוזבים ברשתות חברתיות - סכנה למשקיעים

מערכות אוטומטיות שמנטרות את טוויטר ודומותיה הוטעו בידי דיווחים שגויים שפרסם חשבון פרוץ. רגולטורים בארה"ב צפויים להתכנס ולדון בדרכים בהן ניתן יהיה להגן על החברות והמשקיעים

נמרוד צוק 11:4429.04.13

גלי ההדף של נפילת הבורסה בוול סטריט בשבוע שעבר, כתוצאה מהדיווח המפוברק בטוויטר על ההתנקשות בנשיא ארה"ב ברק אובמה, ממשיכים לטלטל את תעשיית הפיננסים העולמית.

מחר (ג') תתכנס הוועדה לפיקוח על מסחר בחוזים עתידיים (CTFC) ותקיים מחר דיון פתוח לציבור בהשתתפות שורה של חברות שעוסקות במסחר ממוחשב בשוק ההון, בשאלה האם יש צורך במנגנוני הגנה על המסחר מפני ההשפעה של רשתות חברתיות.

 

הסחר נשען על המדיה החברתית

 

הנפילה בשבוע שעבר, על פי דיווח של הניו יורק טיימס, לא נבעה רק מתגובה של סוחרים אנושיים לידיעה, שנשתלה בחשבון הטוויטר של סוכנות הידיעות AP על ידי האקרים סורים - אלא גם כתוצאה ממערכות מסחר ממוחשבות שמנטרות את המדיה החברתית ומגיבות אוטומטית למלות מפתח מסוימות.

 

לא באמת הותקף. הבית הלבן לא באמת הותקף. הבית הלבן צילום: שאטרסטוק

 

אלגוריתמים שמנתחים מליוני פוסטים, ציוצים ופריטי מידע אחרים ומייצרים מהם נתונים שמשפיעים בזמן אמת על פעולות הקניה והמכירה של מערכות אלה הופכים יותר ויותר נפוצים, וחלק מהרגולטורים ואנשי תעשייה אחרים חוששים מפני התרחבות ההשלכות העתידיות של דיווחים כוזבים נוספים, כמו זה שהתרחש ביום שלישי שעבר.

 

בנוסף, מידע מהמדיה החברתית הופך משמעותי יותר ויותר בפעילות של סוחרים אנושיים. בתחילת החודש אישרה הרשות לניירות ערך (SEC) לחברות ומנהלים בכירים להשתמש בחשבונות מדיה חברתית להעברת מידע פיננסי למשקיעים. יומיים אחר כך, שילבה סוכנות בלומברג פיד של הודעות טוויטר רלוונטיות במסופי המידע הפיננסי שלה, שמשרתים למעלה מ-310 אלף אנשי מקצוע בתחום.

 

למרות האלמנט של שיקול דעת אנושי שאמור לספק חסינות גבוהה יותר לפרסומים שגויים לעומת מערכות המסחר האוטומטיות, גם כאן החשיפה המוגברת למידע מהרשתות החברתיות יוצרת אתגרים חדשים.

 

הציוץ שעלה מיליארדים

 

הדיווח המפוברק על הפיצוץ בבית הלבן פורסם בחשבון הטוויטר של AP בשבוע שעבר, על ידי האקרים סוריים מארגון בשם Syrian Electronic Army. הוא גרם למחיקת 136 מיליארד דולר ממדד ה-S&P 500 בתוך שתי דקות.

 

המדד אמנם עלה בחזרה לרמתו הקודמת לאחר שהתברר שהידיעה אינה אמיתית, אבל בין המוכרים והקונים היו לא מעט שהפסידו או הרוויחו כתוצאה מהתנודה, כך שתוצאותיה לא היו זמניות בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x