$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק תחשוף כלי חדש לאנדרואיד ב-4 באפריל

"בואו לראות את הבית החדש שלנו באנדרואיד", כתבה הרשת החברתית בהזמנה שהפיצה. ברשת כבר החלו לרחוש שמועות על מערכת הפעלה מבית פייסבוק ואפילו פייסבוק-פון

ניצן סדן 11:4929.03.13
פייסבוק הפיצה הזמנה לאירוע שיחול ב-4 באפריל ויתמקד בשירותי אנדרואיד חדשים. לפי דיווח של TechCrunch, מדובר באירוע משמעותי מאוד בו תוצג גרסה מתואמת של אנדרואיד אשר מסנכרנת את הרשת החברתית עם הסמארטפון בצורה נרחבת.
לטענת האתר, מקורותיו מסרו שמדובר בשילוב המסנג'ר, תצוגת תכנים, תכונות שיתוף וכלים נוספים במסך הנעילה של מערכת ההפעלה, שיוצג בשיתוף עם חברת HTC. חרשי השמועות של הרשת אף הפליגו רחוק מזה ודיווחו על מערכת הפעלה במיתוג פייסבוק - והזכירו את הפייסבוק-פון, מכשיר במיתוג הרשת החברתית אשר מפותח לכאורה מזה שנתיים.

 

פייסבוק נכנסת למעמקי הסמארטפון שלכם פייסבוק נכנסת למעמקי הסמארטפון שלכם צילום: בלומברג

 

מסך נעילה חדש, לא מערכת הפעלה

 

בחנות אנדרואיד ניתן למצוא לא מעט אפליקציות שמרחיבות את תכונות מסכי הנעילה, מסנכרנת אותם עם שירותים חיצוניים ועוד. קונדואיט הישראלית הציגה בשנה שעברה מסך נעילה שמאפשר סנכרון של נגן המוזיקה במכשיר עם TuneWiki, שמציגה את מילות השיר תוך כדי נגינה. טכנית, לפייסבוק אין שום בעיה לבנות כלי שיביא את הפיד שלכם אל מסך הנעילה.

 

שתי בעיות עולות מן הדיווחים: ראשית, מסך נעילה נועד להציג מידע מתעדכן ברמות שונות, ללא תכונות מתקדמות - אם פייסבוק תשלב את הפיד במלואו במסך הנעילה, לא יהיה צורך באפליקציה הייעודית שלה, היכן שמוצגות הפרסומות שמממנות אותה. החברה יכולה לפצל את חבילות הפרסום שלה לאפליקציה העיקרית ולמסך הנעילה - אולם משתמשים מעדיפים להימנע מתוכן פרסומי; הם פשוט לא יורידו ויתקינו את אפליקציית מסך הנעילה. 

 

שנית, השותפות עם HTC אמנם טבעית, אך בעייתית: פייסבוק סייעה ליצרנית לפתח שני מכשירים זולים לצעירים אשר הציגו אינטגרציה גבוהה עם הרשת החברתית. שניהם לא נחלו הצלחה בשווקים. ל-HTC יש מסך נעילה חכם שהציגה ביחד עם מכשיר ה-ONE ומתבסס על תצוגת אריחים שמזכירה את ווינדוס פון 8, מה שיכול להיות בסיס טוב לתצוגת תמונות וסטטוסים מבית פייסבוק. ליצרניות אחרות כסמסונג, LG וסוני אין כלי שכזה. לפייסבוק אין כל סיבה להעדיף את HTC על פני יצרניות גדולות ממנה, שמצבן הכלכלי טוב יותר.

 

מדוע לא פייסבוק-פון?

 

להערכתנו, מסך נעילה חדש הוא פיתוח אפשרי, בתצורת שיקוף טקסטואלי של הפיד. בכל מקרה, לא ייחשף פייסבוק-פון, מוצר שאין כל סיבה הגיונית לקיומו. יש לכך מספר סיבות:

 

גוגל. אנדרואיד היא מערכת הפעלה מבית גוגל – מתחרתה הגדולה ביותר של פייסבוק בעולם השירותים המקוונים. מעצמת החיפוש תעשה כמיטב יכולתה לצמצם את התחזקות הרשת החברתית, במסגרת הקרב על לב הצרכן והמפרסם שמנהלות השתיים.

 

משקיעי פייסבוק. אחת הביקורות הקשות שהוטחו בחברה לאחר הנפקתה עסקה במינוף לא מספק של רווחיה מפלטפורמות ניידות. הכוונה היתה להצגת יותר פרסומות שמזרימות רווח ולא לכניסה לעולם החומרה. פייסבוק-פון עשוי להרתיע את המשקיעים בשל הכניסה לזירת המכשירים, שהיא בעייתית ומורכבת.

 

מפת הדרכים של החברה עצמה. מארק צוקרברג הכחיש בעצמו את פיתוח המכשיר לא פעם. לרוב, מעדיפים מנכ"לי חברות טכנולוגיה לשמור על עמימות בנוגע לפרויקטים שכאלה, שפיתוחם יכול לארוך שנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x