$
פטנטים וקניין רוחני

נשיא אינטל ישראל: "אפעל להבאתה של ARM לארץ"

בכנס "צו שמונה לברצלונה", לפני ועידת המובייל העולמית, הפתיע מולי אדן כשקרא למתחרתה הגדולה של אינטל להקים בישראל מרכז מו"פ

אסף גלעד ורותי לוי 08:2721.02.13

נשיא אינטל ישראל מולי אדן הצהיר כי יפעל להבאת המתחרה ARM להקמת מרכז פיתוח בישראל. את הדברים אמר אדן לסגן נשיא ARM העולמית נואל הרלי המבקר בישראל במסגרת כנס "צו שמונה לברצלונה", שנערך לקראת כנס המובייל העולמי בספרד. בכנס משתתפים מדי שנה בכירים מתחומי הטלקום, התקשורת והדיפלומטיה במטרה להציג עמדה ישראלית אחידה מול שוק התקשורת העולמי.

בין הדיפלומטים הבכירים שהשתתפו בו השנה נמנו דני גילרמן, לשעבר שגריר ישראל וסגן נשיא האסיפה הכללית באו"ם; מריה אליזה ברנגואר, שגרירת ברזיל בישראל; פרננדו קרדררה סולר, שגריר ספרד בישראל, ושגריר ארה"ב בישראל דן שפירו ששוחח עם מאיר ברנד, מנכ"ל גוגל ישראל, ממשרדי גוגל בארה"ב.

 

אינטל ו־ARM נחשבות למתחרות חריפות בזירת הסלולר העולמית, כש־ARM נחשבת לספקית הטכנולוגיה המרכזית לפיתוח שבבים לסמארטפונים, עם לקוחות כאפל, קוואלקום, אנבידיה וטקסס אינסטרומנטס. אינטל רק עושה את צעדיה הראשונים בעולם הסמארטפונים עם לקוחות דוגמת לנובו, ZTE הסינית, לאבה ההודית ומוטורולה.

 

מולי אדן. חושש לגורל הענף מולי אדן. חושש לגורל הענף צילום: אוראל כהן

 

את הדברים אמר אדן מתוך דאגה לגורל ענף ההייטק הישראלי. "הספר 'אומת הסטארט־אפ' עושה לנו שירות בחו"ל. הוא מתאר את צמיחתו של ענף ההייטק הישראלי ואת ההישגים שאליהם הגיע בעקבות הישגי ההשכלה הגבוהה והעלייה מרוסיה. אבל הספר הזה איננו מתייחס לעתיד התעשייה, לפרישת העובדים שעלו לפני 20 שנה ולירידה בהישגי החינוך הטכנולוגי. אם לא נחזק את ההייטק הוא לא יתחזק מעצמו, ועל כן עלינו לגרום לכך שענקיות ההייטק הזרות יגיעו לכאן. אני מוכן לשנע את מנכ"ל ARM העולמית להקים כאן מרכז מו"פ, בדיוק כפי ששאר ענקיות השבבים העולמיות כבר עושות". אמר אדן.

 

הזדמנות לחברות ישראליות

בכנס דיבר גם מנכ"ל פלאפון גיל שרון, שהתייחס לעיכוב בפתיחת תדרים לצורך הפעלת רשת LTE מהירה בישראל: "רשתות הסלולר חנוקות כתוצאה מעודף ביקוש, והיצע התדרים שלהן מוצה עד תום", אמר שרון. "מאחר שתדרים הם משאב מוגבל והקמת אתרים בכל העולם נתקלת בקשיים, האתגר הגדול עבור סטארט־אפים טכנולוגיים הוא לחשוב על פתרונות שמאפשרים ניצול טוב יותר של הספקטרום וכלל רכיבי הרשת, ולפתוח את צוואר הבקבוק".

 

שרון התייחס לנתונים שאותם פרסמה לאחרונה אריקסון, ולפיהם ברבעון השלישי של השנה החולפת הוכפלה תעבורת הדאטה העולמית בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. אריקסון צופה כי בין 2012 ל־2018 תגדל תעבורת הדאטה פי 12, בעיקר בשל גידול בצפייה בתוכני וידיאו. "הגידול הזה מצריך השקעות ענק מצד חברות הסלולר ומאט את קצב הגלישה וחוויית המשתמש", והוא לפי שרון "הזדמנות גדולה לסטארט־אפים ישראליים".

 

לדברי שרון, פלאפון פותחת את הרשת הסלולרית שלה עבור ניסיונות של סטארט־אפים ישראליים שמנסים לפתור את מצוקת הקיבולת, כפי שעשתה לפני כשלוש שנים עם הסטארט־אפ אינטוסל שנמכר לאחרונה, ועם חברות נוספות שהיא שימשה להם כאתר ביתא לפיתוח.

 

כנס "צו שמונה לברצלונה" נערך בשיתוף עם גוגל, קרן פיטנגו ועם KPMG סומך חייקין, והוא נערך באופן מסורתי מדי שנה לקראת ועידת המובייל העולמית בברצלונה (MWC), בהובלת יעל שני. הוועידה תיפתח ביום שני הקרוב, וישתתפו בה כ־67 אלף מבקרים ו־1,500 חברות מציגות: חברות סטארט־אפ בתחום הסלולר והתקשורת האלחוטית, ספקי תשתיות, מפעילות סלולר וספקיות תוכן.

 

Waze תפתח פקקים בברזיל

נשיא Waze, אפליקציית הניווט החינמית, אורי לוין, דיבר על אסטרטגיית חדירת החברה לברזיל. "אם חשבתם שהכבישים בתל אביב עמוסים, סעו לסאו פאולו. ברזיל נחשבת לטריטוריה הצומחת השנייה של Waze, בין השאר בגלל הפופולריות של רשתות חברתיות כמו סקייפ ופייסבוק".

 

רו"ח רן צוריאל, שותף ב־KPMG סומך חייקין, התייחס לשוק התשלומים באשראי: "אם תבדקו את חברות התוכנה בתחום תגלו שגם מאחורי החברות המוכרות עומדת בעצם חברת כרטיסי האשראי. חברות האשראי בעולם מחפשות את הטכנולוגיה הרלבנטית כי הן מבינות שזה העתיד; לכן הן משקיעות בהסכמי שיתוף פעולה ורכישות של טכנולוגיה רלבנטית כמו גם פיתוח, וישנם גם הסכמים משולשים שבהם מעורב ספק הסלולר - כיוון שהוא זה עם הגישה ללקוחות". צוריאל הסביר כי המודל המשולש טוב לכל: "החברה המפתחת לא צריכה לרדוף אחרי גיוסי כסף וללמוד שוק מסובך רגולטורית, חברת האשראי לא צריכה להקים מרכז פיתוח ולרדוף אחרי מהנדסים, וספקיות הסלולר יכולות להגדיל את בסיס ההכנסות שלהן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x