$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

מייסד אמובי מוכר את מיזם המדפסת הגנטית לאקדמיה

חצי שנה אחרי אקזיט של 340 מיליון דולר, מכר זוהר לבקוביץ' את המיזם למוסד בארה"ב במאות אלפי דולרים בלבד

אסף גלעד 07:0524.12.12

מייסד אמובי, זוהר לבקוביץ', מכר את פרויקט המדפסת הביולוגית Genomink, אחד הפרויקטים המסקרנים והסודיים שהוביל יזם ישראלי בתקופה האחרונה. ככל הנראה מכר לבקוביץ' את המיזם למוסד אקדמי אמריקאי תמורת מאות אלפי דולרים.

 

Genomink היתה אמורה להיות הסטארט־אפ הבא של לבקוביץ', שהקים את רשת הפרסום הסלולרית אמובי ומכר אותה לספקית הסלולר הסינגפורית סינגטל במרץ 2012 תמורת 340 מיליון דולר. לפי ההערכה בתעשייה, חלקו של לבקוביץ' בעסקה היה 20 מיליון דולר.

 

זוהר לבקוביץ' זוהר לבקוביץ'

 

לבקוביץ נחשב לאחד היזמים הראשונים בתחום רשתות הפרסום הסלולריות: כבר ב־2006, שנה לפני השקת האייפון, הוא רשם פטנט בתחום וגייס משקיעי צמרת דוגמת וודאפון, סקויה וטלפוניקה. לאחר מכן ייסד את אמובי ושימש כמנכ"ל החברה עד 2011. חצי שנה לאחר מכן נמכרה החברה והפכה למרכז הפיתוח הישראלי של סינגטל. עם זאת, אמובי עדיין פעילה כרשת פרסום עצמאית תחת המותג המקורי, ופועלת בישראל.

 

לאחר המכירה ביקש לבקוביץ', בוגר תואר ראשון בביולוגיה, לחזור לתחום. בשנה האחרונה הוא קידם את Genomink, מעין מדפסת גנטית המאפשרת לבצע מניפולציות בחומר ביולוגי וליצור חומרים חדשים, המיועדים לשימוש בתחומי הדיגאנוזה הרפואית ותעשיית התרופות. לבקוביץ' אימץ את הטכנולוגיה וביקש לבנות סביבה חברה ולגייס לה הון. כעבור פחות משנה הוא מוכר את המיזם, מסיבה לא ברורה.

 

אחד היישומים המרכזיים של המיזם מתוכנן להיות הפחתת הנזקים הגדולים שגורם הליך הכימותרפיה בעת הניסיון לרפא סרטן. בעוד שהחומר הכימי שמוחדר לגוף בעת הכימותרפיה פוגע הן בתאים הסרטניים והן בתאים הבריאים, מבקשת Genomink לייצר חומרים שניתנים לתכנות כך שיחדרו אך ורק לתאים הסרטניים. בכך שאפו בחברה לחסוך תופעות לוואי רבות שנגרמות מטיפולי כימותרפיה.

 

Genomink היא חלק מתחום מחקרי חדש המכונה "חומרים מתוכנתים", החוקרים יצירת חומר ביולוגי באמצעות מניפולציה של הדנ"א. את התחום מוביל פרופ' ניל גרשנפלד ממכון MIT. Genomink ביקשה להיות חלק מהטרנד של "דנ"א בשיטת עשה זאת בעצמך", שבו פעילים כיום עשרות מכוני מחקר בארה"ב. לבקוביץ' סירב להגיב לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x