$
בשולי הרשת

פורצי הדרך: צבע מנצח אסטרואיד

סטודנט ב-MIT הגיש הצעה מהפכנית לתחרות בינלאומית של האו"ם להגנה על כדור הארץ מפני אסטרואידים. הפתרון? לירות עליהם כדורי צבע

הראל עילם 17:3728.10.12
אם תהיתם פעם איך נייר יכול לנצח אבן במשחק הילדים הקלאסי, ל-סאן ווק פיאק, סטודנט לתואר שני ב-MIT, יש תשובה בשבילכם – הוא מציע לעשות ניסוי עם האבן הכי גדולה שאתם יכולים לדמיין. מבחינתו, אם אסטרואיד אי פעם יאיים על כדור הארץ, כל מה שצריך לעשות זה פשוט לירות בו כדורי צבע.

 

הסטודנט העלה את ההצעה במסגרת תחרות בינלאומית ושנתית של האו"ם לפתרונות זולים ואפקטיביים להצלת כדור הארץ מפגיעה ישירה של אסטרואיד גדול במיוחד, חלקם בגודל של עשרות ומאות קילומטרים. בסרטי מדע בדיוני אוהבים לציין כי אסטרואיד בקוטר של 10 קילומטר פגע בכדור הארץ לפני כ-65 מיליון שנה וגרם למותם של רוב בעלי החיים על פני הפלנטה. לינדסי ג'והנסון, ראש הפרויקט בנאס"א, הגדיר זאת כ"הצעה מקורית" ואמר: "זה חשוב שיהיה לנו מגוון של טכניקות אפשריות במקרה של אסון".

 

פיאק מדבר על שימוש בקטפולטה אדירה, מעין רובה חללי שישליח כדורי צבע למרחק של מאות מיליוני קילומטרים לפני שהם יפגעו ויכסו את האסטרואיד בשכבת צבע לבן דקיקה בעובי של לא יותר מ-5 מיקרומטר. אלטרנטיבית, יהיה ניתן לירות את הכדורים מספינה קרובה. הוא טוען כי על מנת לצפות את אסטרואיד במספיק צבע יהיה צורך ביותר מ-5 טון כדורים.

 

כוח השמש

 

האנרגיה הקינקטית הזעומה מפגיעת כדורי הצבע כמובן לא תספיק על מנת להסיט אבן ששוקלת יותר ממדינה קטנה, אבל כאן נכנס לתפקיד הצבע הלבן – מכיוון שהוא יעלה את אפקט החזרת האור של האסטרואיד (או האלבידו), קרני האור מהשמש ידחפו את האסטרואיד. צבע לבן פשוט מחזיר יותר אור, בניגוד לצבע שחור הסופג אור. שימוש טקטי בצבע, אם כך, יוכל לשנות את הכיוון והמהירות של האסטרואיד לאורך זמן. לוויינים עושים שימוש גם בחומרים בצבעים שונים על מנת לשמור על מסלול גיאו-סינכרוני, יחד עם מנועים זעירים.

 

 

 

בסך הכל, פרויקט להסתת אסטרואיד מאיים ממסלולו יכול לקחת יותר מעשרים שנה, מיצור כדורי הצבע – שיהיה חייב להתבצע בחלל – ועד הירי המדויק שלהם לכיוון האסטרואיד, שיהיה גם הוא חייב להתבצע לאורך זמן, בו האסטרואיד יסתובב על צירו. יש צורך לכסות את האסטרואיד בשכבת צבע אחידה מכל הצדדים, ולהתחשב הן בסביב האסטרואיד על צירו והן בסיבוב כדור הארץ סביב השמש.

 

למרות כל המאמץ האדיר והזמן הרב שהפרויקט המדובר ייקח, זוהי דווקא אחת ההצעות הפרקטיות יותר לטיפול באסטרואיד מסוכן, כל עוד יהיה לסוכנויות החלל התראה מספקת מראש. רוב כלי הנשק האטומיים המוחזקים בידי האנושות אינם חזקים מספיק על מנת להאט, להסיט או לבקע אסטרואיד, גם לא במידה וחוליית אסטרונאוטים וכורי נפט אמיצה תגיע אליו ו... תחפור.

 

בפברואר הקרוב האסטרואיד DA14, שהוא בגודל של שכונה עירונית קטנה, יעבור ליד כדור הארץ במה שמוגדר כאחד המסלולים הקרובים ביותר עד כה. האסטרואיד אפוטיתס, השוקל 27 מיליארד טון ומושא המחקר של פיאק, יחלוף על פני כדור הארץ ב-2029.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x