$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: סאבו איש קריות

מנהיג אנונימוס בגד בארגון והסגיר בכירים, חברי קונגרס תוהים האם הממשלה מרגלת אחרי עובדיה, יותר מ-100 מיליוני סמארטפונים בארה"ב, והאם משחקי מחשב מועילים לשחקנים

יוסי גורביץ 13:0607.03.12

סוף האקר לתליה

 

סאבו, אחד משני המנהיגים האחרונים של לולזסק שנותרו חופשיים ואחד המנהיגים של אנונימוס, כתב לפני כמה ימים ש"הממשלה הפדרלית מנוהלת על ידי פחדנים..., אל תכנעו להם, הלחמו חזרה, הישארו חזקים". מילים גבוהות כשהן באות משטינקר של ה-FBI.

 

הבולשת הפדרלית גרמה להלם של ממש בשורות ארגון הטרור המקוון אנונימוס, כאשר עצרה בשיקאגו את ההאקר ג'רמי האמונד, שהיה מעורב בהתקפה של אנונימוס על חברת המודיעין בשנקל סטארטפור. ההפתעה לא נבעה מעצם מעצרו של האמונד – שכבר ישב בכלא על עבירות האקינג, ככה שהוא הולך לכלא להרבה זמן – אלא מהאופן שבו בוצע המעצר. מי שזיהה את האמונד עבור הפדרלים היה סאבו.

 

מסתבר שסאבו, המנהיג הגדול והרעשן, נעצר בניו יורק בקיץ שעבר. התובעים הפדרליים הגישו נגדו כתב אישום חסוי כבר אז, שכלל עשרה סעיפים שיכלו לשלוח אותו לכלא להרבה מאד זמן. הם הציגו לסאבו – שם אמיתי: הקטור חאווייר מונסגור - את הברירה עתיקת היומין: לשתף איתם פעולה ולמכור את ה"חברים" שלו, או לשבת הרבה מאד זמן בכלא. לסאבו יש, כמסתבר, שני ילדים - הנה סיבה טובה לדרישה למניעת הולדת ילדים ללא רשיון הורות - והוא רצה לראות אותם, ולא פעם בכמה חודשים לחצי שעה בנוכחות סוהר.

 

ל-FBI לא היו מספיק פרטים כדי ללכוד את האמונד, אז הם שלחו את סאבו כדי שיוציא ממנו כמה שיותר פרטים נוספים. האמונד פטפט, אמר שנעצר בעבר והשתתף בהפגנות בניו יורק ב-2004, וציין גם באיזה אזור הוא גר. ה-FBI, בעבודת נמלים, הצליב את המידע וביצע את המעצר.

 

סאבו, כמסתבר, הוא לא פושע חכם במיוחד. הוא היה מטומטם מספיק להשתמש בכרטיס אשראי גנוב כדי להזמין חלקי רכב ישירות למקום שבו הוא גר. הוא התחבר לרשת ללא חיבור TOR, וחשף בכך את כתובת ה-IP שלו – ופעם אחת הספיקה.

 

האם מעצרו של סאבו, והעובדה שהוא התברר כבוגד, תפרק את אנונימוס? בספק. בעולם יש יותר מדי מטומטמים עם נטיות אנרכיסטיות. האם היא תפגע ביכולת הפעולה שלו? בלי ספק. אנונימוס נשען על פעולות שכוללות משתתפים רבים. אם סאבו הפך למודיע, איך יוכל חבר אנונימוס אחד לסמוך על אחר? כל מגע עם חבר אנונימוס יכול להיות מגע עם סוכן FBI. ארגוני מחתרת רגילים נשענים על כך שאנשים מכירים זה את זה וסומכים זה על זה. זו נקודת התורפה שלהם – שברת חבר מרכזי אחד, ואתה יכול להפיל חלקים שלמים של הארגון. אנונימוס הוא ארגון אנונימי. החברים לא מכירים זה את זה ואין להם שום סיבה לסמוך זה על זה. המקרה של סאבו רק מדגיש את הנקודה הזו.

 

פעילי אנונימוס. יהיה קשה להם לסמוך מעכשיו אחד על השני פעילי אנונימוס. יהיה קשה להם לסמוך מעכשיו אחד על השני צילום: cc by liryon

 

עוד כמה עשרות מעצרים – והם התרבו מאד לאחרונה – תבהיר לרוב האנשים שמאחורי אנונימוס שלפעולות שלהם יש מחיר ושהרשויות יכולות להסיר את המסיכות שלהם. הם ילכו לעשות משהו אחר, כמו ללמוד מנהל עסקים.

 

מה מרשה לעצמה ממשלת ארה"ב כלפי עובדיה?

 

שורה של מדענים ב-FDA, מנהל התרופות הפדרלי בארה"ב, התלוננו שלאחר שהם חשפו שורה של אי סדרים בארגון - בנהלים של אישור תרופות - המעביד שלהם החל לקרוא את המיילים שהיו על מחשב העבודה שלהם ולשמור לעצמו צילומי מסך.

 

זה, בפני עצמו, כנראה חוקי: החוק מותיר למשתמש מעט מאד פרטיות על מחשב העבודה. אבל עכשיו טוענים חבר הקונגרס דארל עיסא (עוד על עיסא בקצרצרים) והסנאטור צ'ארלס גרסלי שהממשלה הלכה הרבה מעבר לכך.

 

לטענת השניים, המעביד הנקמני אסף את הסיסמאות של העובדים לג'ימייל והמייל של יאהו, ואחר כך נכנס (הביטוי המדויק יותר יהיה "פרץ") לחשבונות המייל הללו כדי לראות מה העובדים קוראים שלא בשעות העבודה. כראיה, מציינים השניים שה-FDA הציג מיילים שנכתבו על ידי עובדיו חודשים לפני שהוא החל לעקוב אחריהם. המממ. הסוכנות הממשלתית מסרה בתגובה שהיא לא יכולה לענות לטענות שמגיעות מצד האנשים שמשלמים לה את המשכורת (קרי, האזרחים) משום שהיא באמצע הליך משפטי.

 

נצחונו של הסמארטפון

 

המדור הזה יציין – לא יחגוג, למי יש כוח – ארבע שנים בסוף יולי הקרוב, והוא עקב אחרי עליית הסמארטפונים לאורך השנים. עכשיו אפשר לומר בזהירות שמה שלפני ארבע שנים היה נחלתם של משוגעים לדבר עם יותר מדי כסף, הפך למצרך שגרתי, אולי אף חיוני.

 

יש בארה"ב כרגע כ-234 מיליוני מכשירים סלולריים - פחות או יותר כל אדם מעל גיל 13. מתוך אלה, 101.7 מיליון מכשירים - עוד לא חצי מהם, אבל קרוב מאד - הם סמארטפונים. קצב העליה של הסמארטפונים מקרב המכשירים עולה בעקביות, ומעטים רוכשים סתם מכשירים. תוך זמן לא רב, אולי אפילו השנה, משתמשי סמארטפונים יהיו רוב בקרב המשתמשים בארה"ב.

 

המנצח הבלתי מעורער בשוק בארה"ב הוא אנדרואיד, שמחזיק בנתח שוק של 48.6% מכלל הסמארטפונים. אפל מדדה במקום השני הרחק מאחור, עם נתח שוק של 29.5%. במקום השלישי המרוחק עוד יותר נמצאת RIM, עם שרידי נתח שוק של 15.2%, ואחריה מיקרוסופט (עם 4.4%) ונוקיה סוגרת את החמישיה הפותחת עם 1.5% נתח שוק בלבד.

 

ביתן אנדרואיד ב-MWC בברצלונה. המנצח הגדול בארה"ב ביתן אנדרואיד ב-MWC בברצלונה. המנצח הגדול בארה"ב צילום: בלומברג

 

חשוב לציין שאם תבוא הפתעה, היא צפויה מכיוונן של נוקיה ומיקרוסופט. השתיים משלבות כוחות ומכשירי ווינדוס פון נראים מבטיחים. נסתכל שוב על המפה עוד שנה.

 

האפ משחקי מחשב מועילים לשחקנים?

 

כן, במידה ותוך גביית מחיר. כך, על כל פנים, טוענים המחקרים שנערכו לאחרונה.

 

שעות ארוכות של משחקי מחשב יכולות לשפר את ראיית הלילה של המשתמשים, כמו גם את קואורדינציית יד-עין שלהם, תכונה הכרחית במספר מקצועות רגישים. שחקני משחקי פעולה מקבלים החלטות 25% מהר יותר ממי שאינם משחקים בהם – מבלי לפגוע בדייקנות ההחלטה. בשביל לקבל החלטות מהירות ושגויות, אחרי הכל, יש לנו ממשלות.

 

שחקנים מנוסים יכולים לקבל וליישם החלטות שש פעמים בשניה, לעומת ארבע לאדם רגיל. הם גם יכולים לשים לב במקביל לשישה דברים, לעומת ארבעה אצל בני האנוש האחרים, מבלי להתבלבל. נשים שחקניות – הן מהוות 42% מכלל השחקנים – מצליחות במיוחד במניפולציה של אובייקטים בתלת מימד, תחום שבדרך כלל הוא גברי במובהק. יתר על כן, ילדים ששיחקו משחקי מחשב אינטנסיביים - לא שבץ-נא - התגלו גם כיצירתיים יותר.

 

לכל זה יש מחיר: שבוע של משחקי מחשב אלימים פוגעים ביכולתו של השחקן להביע אמפתיה לאנשים אחרים. בחרו את הרעל שלכם, ושימו לב שהתמהיל הזה – יכולת פעולה מהירה שמשולבת בירידה באמפתיה – היא בדיוק סוג האנשים שצבאות רוצים.

 

קצרצרים

 

אחרי שגמר לדפוק את המתחרים האנושיים שלו בתכנית הבידור ג'פרדי, מחשב העל ווטסון הולך להראות לשאר האנושות איך מחשב יכול לזמבר להם את הצורה. הוא קיבל לאחרונה ג'וב בוול סטריט, שאמור להכניס לחברה שיצרה אותו, IBM, מיליארדי דולרים עד 2015. לווטסון יש יתרון ניכר על בני אדם, כשזה מגיע לעבודה בוול סטריט: לרוב בני האדם, אפילו הברוקרים, יש שרידים של מצפון. לווטסון אין. הוא יגיע רחוק.

 

מחשב העל ווטסון. התחנה הבאה: וול סטריט מחשב העל ווטסון. התחנה הבאה: וול סטריט

 

האם האתר שלכם נגמר בסיומת .com, .net או .org? שווה לכם לשקול החלפה שלו, כי אם מישהו בממשלה הפדרלית יחליט שעברתם על חוק כלשהו – למשל, שמתם סרטון יוטיוב שיש עליו זכויות יוצרים – הוא יוכל מעתה להפקיע את שם הדומיין שלכם. לטענת הממשלה, שהופיעה לאחרונה בבית משפט, יש לה זכות להפקיע את השמות הללו משום שהרישום שלהם מתבצע בארה"ב. מי אמר שהאימפריאליזם האמריקאי עבר מהעולם?

 

חבר קונגרס רפובליקני בכיר, דארל עיסא, פרסם את הטקסט של האמנה המושמצת והסודית עד כה, ACTA, והזמין את הציבור לבחון אותה ולהעיר הערות. עיסא, שמתנגד לאמנה, עשה את הצעד לדבריו משום ש"מו"מ סודי איננו הדרך האמריקאית". עיסא אמר עוד שלאזרחים יש זכות לדעת מה הממשלה שלהם מסתירה מהם. הוא יוכתר כתומך אנונימוס וטרוריסט תוך 3...2...1...

 

מחבר הביוגרפיה הנמכרת על סטיב ג'ובס, וולטר איזקסון, מודה כעת שהוא השמיט מספרו את מה שאמר לו סטיב ג'ובס על התכניות שלו לטלוויזיה של אפל. איזקסון אמר כי הוא הגיע למסקנה שזה לא יהיה הוגן כלפי אפל לכתוב על מה שג'ובס תכנן. ואנחנו חשבנו שחובתו של עיתונאי היא לציבור שלו, לא לחברה שעשתה לו טובה ונתנה לו גישה כדי שיכתוב עליה.

 

אפליקציה של מציאות מועשרת (Augmented Reality) מביאה משהו חדש לעולם: היא מייצרת קיר לכל אתר שניתן לבקר בו, ואם אתה מבקר שם אתה יכול להוסיף כמה מילות שנינה משלך לקיר, מילים שאחרים יוכלו לראות אחר כך. גרפיטי, הגרסה המעיקה פחות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x