$
אינטרנט

צעירים בריטים קראו למהומות בפייסבוק - ויילכו ל-4 שנים בכלא

אחד הצעירים פתח ברשת החברתית אירוע בשם "ביזת נורוויץ'", והאחר קרא להתפרעויות בעירו שבצפון מערב אנגליה. השניים יערערו על חומרת העונש

הראל עילם 15:5018.08.11

שני צעירים בריטים הורשעו היום (ה') על כך שניסו להצית מהומות דרך פייסבוק, ונידונו לעונש של 4 שנות מאסר לאחר שהודו באשמה. השניים נשפטו לפי החוק האוסר על עידוד פעיל של אחרים להצטרפות למעשה פשיעה.

 

השופט אלגן אדוורדס מסר שהוא מקווה שהעונש החמור יתריע אחרים. זהו העונש המשמעותי ביותר שהוטל עד כה בעקבות המהומות הנרחבות בבריטניה: עד כה נעצרו כ-3,000 איש, רובם בלונדון, ומחצית מהעצורים הופיעו בפני שופט.

 

גורדון בלקשו, אחד המורשעים, יצר בפייסבוק אירוע (Event) שנקרא "ביזת נורוויץ", שהתרחשה ב-9 לאוגוסט בשעה 13:00. פרי סטקליף, קרא להתפרעויות בעירו, וורינגטון שבצפון מערב אנגליה.

 

התובע הכללי, מרטין מק'רוב, מסר: "שניהם השתמשו בפייסבוק על מנת לארגן ולתאם מעשי ביזה רציניים בתקופה קשה למדינה. הם חיפשו לקבל תמיכה רחבה למעשיהם, על מנת לשכפל את הנעשה בערים אחרות גם בעריהם". ראש משטרת מחוז צ'סשייר, פיל תומפסון, אמר: "גזר הדין היום מוכיח כי טכנולוגיה יכולה להיות כלי לעידוד פעילות לא חוקית, והוא ישלח מסר חזק לכל הפורעים-בפוטנציה".

 

ביזה בלונדון ביזה בלונדון צילום: MCT

 

קמרון: לחסום את המתפרעים מרשתות חברתיות

 

שני הצעירים הודיעו שיערערו על גזר הדין, למרות הודאתם באשמה, בטענה שחומרת העונש אינה תואמת את מעשיהם - שהחלו, לדבריהם, כבדיחות. זוהי לא הפעם הראשונה שעונש חמור מוטל על מי שלקחו חלק עקיף במהומות ששוטפות את בריטניה: באחד המקרים נשלח אדם לשישה חודשי מאסר על גניבת שטר של חמישה פאונד, ואישה נשלחה לכלא לחמישה חודשים כיוון שנעלה נעליים גנובות, אף על פי שלא לקחה חלק בביזה.

 

השימוש הנרחב ברשתות חברתיות במהלך ההתפרעויות ומעשי הביזה עורר זעם רב במדינה. ראש הממשלה, דיוויד קמרון, אף קרא לחסימת הפורעים מרשתות חברתיות, וקרא לפייסבוק, טוויטר ו-RIM (המפעילה את שירות המסרים המוצפנים של בלקברי) חייבות להפגין אחריות חברתיות.

 

המשטרה הבריטית עצמה החלה לזהות מתפרעים דרך תמונות מפליקר וסרטוני יוטיוב, ועצרה למעלה מאלף איש בדרך זו. היא אף ביקשה משירות פענוח הצפנים של הממלכה המאוחדת, GCHQ, לפרוץ את ההצפנה על שירות ההודעות המיידיות של בלקברי. המשטרה אף עצרה צעיר בן 20 מהעיירה קולצ'סטר שניסה להקל על המצב המתוח על ידי ארגון מלחמת מים בכיכר העיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x