• תפריט
חדשות טכנולוגיה

מוטורולה: רוצים עסקת ווינדוס פון כמו זו של נוקיה

מנכ"ל מוטורולה מוביליטי הודיע כי חברתו רוצה לשווק מכשירי ווינדוס פון – אם תקבל תנאים דומים לאלה שקיבלה נוקיה. האם המצור על אנדרואיד נותן את אותותיו?

יוסי גורביץ 09:4810.08.11

מנכ"ל מוטורולה מוביליטי, סאנג'יי ז'ה, אמר אמש (ג') כי חברתו תהיה מעוניית לשווק מכשירים המופעלים על ידי מערכת ההפעלה ווינדוס פון 7 – אבל רק אם תקבל ממיקרוסופט את התנאים שקיבלה נוקיה. ז'ה אמר עוד כי "אף שברור כי כיום אנחנו מתמקדים לחלוטין במכשירי אנדרואיד, אנחנו פתוחים לרעיון של שימוש בווינדוס פון כפלטפורמה."

 

מניות החברה זינקו אתמול ב-7.5% בתגובה לדברי ז'ה.

 

עם זאת, ז'ה אמר עוד כי הוא כלל לא בטוח שמערכות הפעלה סלולריות שאינן אנדרואיד או iOS ישרדו בטווח הארוך. כיום, רק סמסונג, HTC, דל ו-LG מייצרות מכשירי ווינדוס פון. במהלך החודשים הקרובים, גם נוקיה, אייסר ו-ZTE הסינית אמורות להתחיל לשווק מכשירי פון משלהן.

העסקה אליה הגיעה נוקיה עם מיקרוסופט בתחילת השנה כוללת תשלום של כשני מיליארדי דולרים מצד מיקרוסופט, סיוע נרחב של מיקרוסופט בשיווק

המכשירים, שיתוף פעולה בפיתוח מערכת ההפעלה וקבלת מידע מוקדם על תוכניותיה של מיקרוסופט בתחום הסלולר.

 

המהלך נתפס כמהפכה בנוקיה, ויצרנית הסלולר הפינית הודיעה כי היא מוותרת על מערכת ההפעלה הוותיקה שלה, סימביאן - אם כי תמשיך לתמוך בה עד 2016.

 

יצוין עוד כי בפברואר, אמר ז'ה דברים שונים למדי: הוא העריך שעסקת מיקרוסופט-נוקיה תדחוף יצרני מכשירים אחרים לזרועות אנדרואיד.

 

כלל לא ברור אם מיקרוסופט, שרואה בנוקיה שותפה אסטרטגית, תסכים להעניק למוטורולה תנאים דומים. ניתן להעריך, עם זאת, שהאירועים בשבועות האחרונים סביב הלגיטימיות של אנדרואיד גרמו לז'ה לפתוח ערוץ הדברות עם מיקרוסופט. זו האחרונה כבר מקבלת תשלומים מיצרני אנדרואיד כדי שלא לתבוע אותם, ואורקל מנהלת משפט שנראה עד כה מוצלח מאד כנגד גוגל בטענה שגוגל השתמשה בפטנטים שלה ללא רשיון ביודעין – כשהיא רוצה לזמן לעדות את ז'ה עצמו, לכאורה בנסיון לברר מה הוא יודע על הפטנטים ובפועל כצורה של הפעלת לחץ, שיטה שאורקל נקטה בה בעבר.

 

במקביל, אפל מצליחה לבלום את מכירות מכשירי האנדרואיד המצליחים של סמסונג, ואמש קיבלה צו בגרמניה שמאפשר לה למנוע את מכירות הטאבלט סמסונג גלקסי טאב 10.1 ברחבי אירופה (להוציא הולנד, שם היא מנהלת מאבק משפטי נפרד). המטרה של המאבק, רמז מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר, היא להפוך את יצור מכשירי האנדרואיד ליקר מדי – מה שהוא כינה "מס פטנטים" על אנדרואיד.

 

למוטרולה, שכדבריו של ז'ה מתמקדת כרגע אך ורק באנדרואיד, יש סיבה לחשוש לעתידה. בין השאר, מוטורולה היא המפתחת של סדרת הטלפונים החכמים דרויד (מיילסטון בישראל ובאירופה), ביניהם כמה מהטלפונים החכמים מבוססי אנדרואיד הנמכרים ביותר אי פעם. החברה גם פיתחה את Xoom, מחשב הלוח הראשון המבוסס על אנדרואיד הוניקומב - אך הוא סבל ממכירות חלשות במיוחד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x