$
אינטרנט

גולש ישראלי הגיש תביעה נגד פייסבוק: "פרצו לי לחשבון"

אחרי שפניות לנציגי השירות של האתר לא הועילו, החליט רותם גז לבקש מהמחוזי בת"א שיורה לפייסבוק להשיב לו את השליטה בחשבונותיו. אבל מי מייצג בארץ את הרשת החברתית הגדולה בעולם?

עומר כביר 14:3511.07.11

מי שנפל קורבן להאקרים שהצליחו להשתלט על חשבון הפייסבוק שלו, נאלץ ודאי להתמודד עם שירות הלקוחות של החברה - ולגלות שהוא לא בהכרח מועיל. גולש ישראלי אחד, שמאס במצב הזה, החליט לקחת את פייסבוק לבית המשפט, ולתבוע את הרשת החברתית הגדולה בעולם בדרישה: השיבו לי את השליטה בחשבונות שלי.

 

לפי התביעה, שהוגשה אתמול (א') לבית המשפט המחוזי בת"א על-ידי עו"ד אור שפירו-סער, בינואר שעבר הצליח אלמוני להשתלט על שני חשבונות פייסבוק שהפעיל רותם גז, בעלי חברת היח"צ I-Share. הפריצה קשורה, כנראה, לקבוצת פייסבוק בשם "משנים ת'חוקים", שעסקה בביקורת על תוכנית הטלוויזיה "האח הגדול" והופעלה באמצעות I-Share. בסמוך לפריצה הוסרה הקבוצה מפייסבוק, דבר שלטענת גז אפשרי באמצעות חדירה לחשבונו.

 

לטענת גז, פניות חוזרות ונשנות לפייסבוק בבקשה להשיב לו את השליטה בחשבונות הפרוצים, או לפחות לחסום אותם, לא זכו לפתרון הולם. "המשיבה, בסירובה העיקש להשיב את החשבון לשליטת המבקש, או, למצער, לחסום את החשבון, נותנת ידה לעבירה המתמשכת המבוצעת על ידי הגורם אשר פרץ לחשבון, ולמעלה מכך, הלכה למעשה – היא זו שמאפשרת אותה", נאמר בכתב התביעה.

 

לפיכך, תובע גז מפייסבוק להשיב לשליטתו את שני החשבונות הפרוצים, או למחוק אותם לחלוטין. כמו כן הוא תובע להעביר לידיו את פרטי כתובת ה-IP של הפורץ ותיעוד פעולותיו בחשבון, על מנת שיכול לתבוע ממנו פיצויים. השתלטות מצד האקרים על חשבונות פייסבוק היא תופעה מוכרת, ואפילו מנכ"ל הרשת החברתית, מארק צוקרברג, נפגע ממנה בעבר.

 

גם הדף של מנכ"ל פייסבוק נפרץ בעבר. האם ביהמ"ש יתערב במקרה הנוכחי? גם הדף של מנכ"ל פייסבוק נפרץ בעבר. האם ביהמ"ש יתערב במקרה הנוכחי? צילום מסך: Facebook

 

מי מייצגת את פייסבוק בארץ?

 

לדברי התובע, הפורץ פעל מתוך החשבון שעליו השתלט תוך שהוא מתחזה לגז. "בין היתר, הפורץ יזם פניות מהחשבון וכן השיב על פניות שנעשו, הן פרטיות והן עסקיות", נכתב. "התנהלותו של הפורץ בחשבון... נעשתה, בחלקה, במטרה להונות. במקרים אחרים, היה זה בכדי להכפישו (להכפיש את גז, ע"כ), להקניטו ולפגוע בעסקיו".

 

גז אף הצליח ליצור קשר עם הפורץ, באמצעות חשבון פייסבוק חדש שיצר, ולנהל עימו שיחת צ'ט, שחלקה מובא בכתב התביעה:

 

גז: "מה עשיתי באח הגדול שכ"כ הפריע לך? אתה הרי לא מטעמם".

 

הפורץ: "אי אפשר לדעת יקירי... אמרתי לך כבר, השגתי את סיסמתך בדרך שאינה דרך".

 

גז: "אתה חוקר פרטי?"

 

הפורץ: "מובן לך שלא אוכל לענות על שאלתך".

 

התביעה הוגשה נגד פייסבוק באמצעות נציגותה לכאורה בישראל, אשר לטענת התובע הינה הפורטל נענע 10. טענה זו מסתמכת בין השאר על-כך שהפורטל משמש כנציג בלעדי בישראל של מכירת פרסומות ברשת החברתית.

 

מנענע10 נמסר בתגובה: "הפנייה שבנדון הינה כלפי פייסבוק. לפיכך, מבלי להתייחס לאיזה מן הטענות המועלות, הננו להודיע כי נפלה טעות בהפנייתה אל נענע10. הקשר בין נענע10 לבין פייסבוק חל לגבי שיתוף פעולה מסחרי למכירת פרסומות למפרסמים בפייסבוק בארץ. למעט בקשר עם ייצוג פייסבוק לצרכי פרסום בפייסבוק, נענע10 אינה משמשת כנציגתה הרישמית של פייסבוק בישראל ליתר ענייניה, ואינה המען לדרישות ו/או טענות המופנות כלפי פייסבוק בישראל ובכלל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x