$
אינטרנט

10 דרכים שבהן פייסבוק יכולה להרוס לכם את החיים

לאבד את מקום העבודה, להפסיד בתביעות ביטוח, להיכנס לדיכאון ולהיהפך ליעד למטרידנים: ההיסטוריה הקצרה של פייסבוק מלמדת שהרשת החברתית עלולה לגרום יותר נזק מתועלת

קייט דיילי, "ניוזוויק" 21:5028.07.10
לאחרונה רשמה פייסבוק את החבר ה־500 מיליון שלה. זוהי נקודת ציון משמעותית וחסרת משמעות בו־זמנית: נכון, זו תזכורת לגודלה של הרשת החברתית, אבל האם אנחנו באמת זקוקים לתזכורת? ברור שפייסבוק היא חלק מחיי היומיום של רבים, אבל האופן שבו היא משפיעה על חייהם עדיין נחקר. אנחנו יודעים שפייסבוק יכולה להשפיע לטובה על הבריאות ולהקל את החיים, בכך שהיא מאפשרת פעולות שונות ­- מנטוורקינג ועד לשיתוף תמונות. אבל יש לפייסבוק גם צד עם פוטנציאל אפל, מעבר לסוגיית הפרטיות המפוקפקת. הנה 10 דרכים שבהן פייסבוק יכולה לגרום הרבה יותר נזק מתועלת.

 

1. אתם עשויים להתאחד עם קרובי משפחה אבודים: אלו יכולות להיות חדשות טובות, אך לא תמיד. תשאלו, למשל, את פרינס סאגאלה, שמצאה את ילדיה הביולוגיים בפייסבוק, ילדים שהיא טוענת שבעלה לשעבר חטף לפני יותר מ־10 שנים. האם וילדיה התאחדו. הבעיה היחידה: הילדים גדלו עם אביהם ולא רוצים שום קשר אליה, אף שכעת יש לה משמורת עליהם. ובסיפור אף יותר קשה, על איימי סורד נגזר לאחרונה מאסר ממושך על ניצול מיני של בנה הביולוגי בן ה־15 - שהיא איתרה בעזרת פייסבוק.

 

2. נושים יכולים לאתר אתכם בקלות: בשלב הראשון המלווים יכולים להשתמש בפייסבוק כדי לקבוע אם אתם מועמדים מתאימים להלוואה. אך אם אתם חייבים כסף לנושה, החברה עשויה לאתר אתכם ולגלות מהם הנכסים שלכם באמצעות העדכונים שלכם בפייסבוק.

 

3. חברת הביטוח עשויה לדחות את התביעה שלכם: זוכרים את האשה שקיבלה קצבה בגלל דיכאון, שפייסבוק "הוציאה מהארון" באמצעות תמונות שבהן היא מחייכת? קצבת הביטוח שלה הופסקה, והחברה טענה שלפי התמונות היא מוכנה לחזור לעבודה. כעת עורכי דין המסייעים בקבלת קצבאות נכות חוששים, ורבים מהם מייעצים שלא לספק יותר מדי מידע בפייסבוק.

 

4. אפשר להשתמש בפייסבוק נגדכם בגירושים: פייסבוק היא כלי פופולרי בקרב עורכי דין לענייני גירושים, הסורקים את העמודים של בני הזוג של לקוחותיהם בחיפוש אחר סימנים להזנחה, חוסר נאמנות או הונאה. מאחד המחקרים בנושא עולה שפייסבוק צץ באחת מתוך חמש בקשות חדשות לגירושים. בבלוג המדיה החברתית המפורסם Mashable מספרים על אשה שאיבדה את החזקה על ילדיה לאחר שבעלה לשעבר הוכיח שהיא בילתה יותר זמן בטיפול בגידולי החקלאות שלה בפארמוויל, ועורכי דין לענייני גירושים כבר היללו בראיונות רבים את היתרונות של פייסבוק כאמצעי לאוורור כביסה מלוכלכת.

 

 איור: גיא חרל"פ

 

5. אולי תיכנסו לדיכאון בלי להרגיש: חוקרים מאוניברסיטת סטוני ברוק בניו יורק גילו שנערות המבלות את רוב זמנן בשיחות על חייהן עם חברות מועדות יותר להיכנס לדיכאון. מתברר שבילוי זמן רב מדי בהתעמקות ברכילות ובבעיות עשוי להרע את מצב הרוח. החוקרים לא בחנו את פייסבוק, אך הם ציינו שרשתות חברתיות כמוה מקלות על אנשים להיות בקשר עם חברים ולהנציח את הדיונים הבלתי בריאים.

 

6 אתם עלולים להישאר בלי עבודה: מחקר בריטי שנערך בקרב מעסיקים גילה כי מחצית מהנסקרים דחו מועמדים לעבודה ברגע שהם גילו משהו בלתי נעים או מטריד בנוגע למועמדים הללו בפייסבוק. הדוגמאות לכך כללו סיפורים על שתיית אלכוהול ושכרות, תצלומים של פעילות בלתי חוקית ודקדוק גרוע. 20% מהמעסיקים בארה"ב מודים שבדקו את עמודי הפייסבוק של מועמדים פוטנציאליים, ו־9% אומרים שיתחילו לעשות זאת בקרוב.

 

7. פייסבוק עלולה להוציא אתכם מהארון: גם אם אתם דיסקרטיים בפייסבוק, אולי החברים שלכם יותר פטפטנים, והם עשויים לכתוב הודעות על הקיר שלכם המסגירות את סודותיכם הכמוסים ביותר. ויש גם יציאות סמויות יותר מהארון: סטודנטים ב־MIT יצרו אלגוריתם שיודע להצביע בהצלחה על גולשים הומוסקסואלים באמצעות ניתוח מספר החברים הגאים שלהם בפייסבוק.

 

8. מטרידנים עשויים למצוא אתכם בקלות: בואו נהיה כנים - בלי פייסבוק, מתעללים היו מוצאים גורם אחר שישחרר את הזעם שלהם. אך פייסבוק מקלה על אנשים לעקוב אחר הקורבנות שלהם ולהגיב לתנועות שלהם, גם לאחר שהקורבן מנסה לנתק את הקשרים. במקרה עצוב במיוחד אשה ששינתה את הסטטוס שלה בפייסבוק ל"פנויה" נרצחה על ידי בעלה, שממנו היא נפרדה. לאחר שראה את הסטטוס שלה, הוא פרץ לביתה ודקר אותה שוב ושוב.

 

9. יכולים לתבוע אתכם על הוצאת דיבה: בבריטניה, שבה קל יותר להוכיח דיבה מאשר בארה"ב, זכה איש עסקים ב־22 אלף ליש"ט כשחבר ללימודים לשעבר יצר פרופיל מזויף שלו שכלל מידע משמיץ. חברת גרירה ממישיגן תבעה סטודנט שיצר עמוד פייסבוק שטען שהחברה גוררת גם מכוניות החונות באופן חוקי. נראה שעד כה החוק הוא לצד מפרסם ההודעה, אך עדיין מדובר במטרד.

 

10. הילדים שלכם עשויים להיות יעד עבור סוטים: לאחר שנערה בבריטניה נרצחה על ידי עבריין מין שהתחזה לנער בפייסבוק, לגרסה הבריטית של האתר התווסף "לחצן מצוקה", המאפשר לבני נוער לדווח על כל תשומת לב בלתי רצויה - כולל בריונות ברשת - היישר לרשויות. הכפתור עדיין לא קיים בגרסה האמריקאית או בגרסאות בינלאומיות אחרות של פייסבוק, ולא ברור אם החברה מתכננת להוסיף אותו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x