$
חדשות טכנולוגיה

סטיב ג'ובס: ההתאבדויות במפעל פוקסקון "מטרידות, אנחנו מנסים להבין"

מנכ"ל אפל התראיין בכנס הטכנולוגיה של הוול סטריט ג'ורנל והסביר איך צריך להציל את תעשיות התוכן, מה יחסי אפל עם גוגל ואדובי, וגם התייחס לדגם האייפון שהודלף

עומר כביר 11:0802.06.10
למרות היריבות עם גוגל, אפל לא מתכוונת להיכנס לתחום החיפוש או להגלות את החברה מהאייפון והאייפד – כך אמר הלילה מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, בראיון בוועידת D8 של All Things Digital, בלוג הטכנולוגיה של עיתון ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

במהלך הראיון הנרחב עם כתב הטכנולוגיה של העיתון, וולט מוסברג, התייחס ג'ובס גם לשרשרת ההתאבדויות במפעל פוקסקון בסין, אותן כינה מטרידות; טען שביכולתו להציל את תעשיית המדיה, אם זו רק תקשיב לעצתו; ושב והגן על החלטתו שלא לכלול את טכנולוגיית פלאש של אדובי באייפון ובאייפד.

 

"לא רוצה אומה של בלוגרים"

 

פרשנים רבים תיארו את האייפד כמכשיר שיכול להציל את תעשיית המדיה, ובוועידה הבהיר ג'ובס שזו כוונתו בדיוק. "אני לא רוצה לראות אותנו הופכים לאומה של בלוגרים", אמר. "אני חושב שאנחנו צריכים תוכן מערכתי יותר מאי-פעם. מה שאנחנו צריכים לעשות זה להבין איך לגרום לאנשים לשלם על התוכן הזה. צריך לתמחר אותו באגרסיביות ללכת על כמות".

 

ג'ובס אמר שאם חברות המדיה יקשיבו לעצתו, הוא יוכל לעזור להם למכור עיתונים, מגזינים, תוכניות טלוויזיה ועוד. אבל, לדבריו, עליהן לנקוט בגישה אגרסיבית יותר בכל הקשור לתמחור. ג'ובס ציין שהדבר כבר קרה בתחום הספרים הדיגיטליים, והביא לדוגמה את ההסכמים של אפל ואמזון עם מו"לים.

 

"כיום השוק מותאם להיענות גבוהה יותר לדרישות הצרכנים לגבי המחיר מאשר לפני שישה חודשים", המשיך ג'ובס. "המחירים אולי יעלו בעתיד הקרוב, אבל אם הצרכנים רוצים מחירים נמוכים יותר, הם יגלו היענות גדולה יותר לאיתותים האלו מאשר לפני שישה חודשים".

  

"חיפוש? זה לא משהו שאיכפת לנו ממנו במיוחד"

 

סטיב ג'ובס: "לא רוצה אומה של בלוגרים" סטיב ג'ובס: "לא רוצה אומה של בלוגרים" צילום: Asa Mathat | All Things Digital

בחודשים האחרונים מנהלות אפל וגוגל, בעבר שותפות קרובות, מלחמה בעצימות הולכת וגדלה כאשר כל חברה נכנסת לתחומי פעילות של יריבתה. עם זאת, בראיון אמר ג'ובס שאין בכוונת אפל להיכנס לתחום הליבה של גוגל – החיפוש. 

 

"זה לא משהו שאנחנו מכירים. זה לא משהו שאכפת לנו ממנו במיוחד", הוא אמר. על רכישת חברת Siri, שיש שתיארו אותה כחברת חיפוש, טען ג'ובס: "אני לא יודע אם הייתי מתאר את Siri כחברת חיפוש. הם לא פועלים בתחום החיפוש... הם בתחום הבינה המלאכותית". מנכ"ל אפל הבהיר גם שאין שום כוונה להוציא את מנוע החיפוש של גוגל מהאייפון ואייפד.

 

עם זאת, כשנשאל האם יתווסף למכשירים מנוע בינג המתחרה של מיקרוסופט, הוא התחמק ממתן תשובה. בתשובה לשאלה האם הוא חש נבגד מהחלטת גוגל לפתח את מערכת ההפעלה לסמארטפונים, אנדרואיד, השיב ג'ובס: "חיי המין שלי די טובים".

 

מנכ"ל אפל גם ניצל את הבמה על מנת להמשיך בקרב הפומבי שהוא מנהל נגד אדובי ופלטפורמת פלאש, ואמר שמדובר בטכנולוגיה שנמצאת בסוף חייה. ג'ובס טען שאי הכללת פלאש באייפון ובאייפד היא עוד מהלך בסדרת מהלכים שנוקטת אפל על מנת להוביל את תחום המחשוב, ודומה להסרת כונני הדיסקטים ממחשבי מקינטוש.

 

"כשאנחנו עושים את זה, אנשים לפעמים קוראים לנו משוגעים", הוא אמר. "לפעמים אתה צריך להמר על הסוסים הנכונים. פלאש נראית כאילו היא בסוף ימיה ופרוטוקול HTML5 הולך ועולה. אנשים מצביעים נגד פלאש כשהם קונים אייפון כל שלוש שניות".

 

 

סטיב ג'ובס. "אם יקשיבו לעצתי, ניתן להציל את תעשיית העיתונות" סטיב ג'ובס. "אם יקשיבו לעצתי, ניתן להציל את תעשיית העיתונות" צילום: Asa Mathat | All Things Digital

 

בשבועות האחרונים זוכה אפל לביקורת קשה בעקבות שרשרת ההתאבדויות במפעל פוקסקון בסין, אשר בין השאר מייצר בעבור החברה את מכשירי האייפון. בהתייחסות פומבית ראשונה לנושא אמר ג'ובס שהוא מוצא אותן "מטרידות", אך עם זאת, ג'ובס התעקש שלא מדובר ב"סדנאות יזע": "אתה נכנס לשם וזה מפעל אבל, בחיי, יש להם מסעדות ואולמות קולנוע ובתי חולים ובריכות שחייה. יחסית למפעל, זה די נחמד".

 

באשר להתאבדויות אמר כי: "אנחנו מטפלים בזה. אני חושב שאפל עושה את העבודה הטובה ביותר בתעשייה כדי להבין את תנאי העבודה בשרשרת האספקה שלה. זה מצב קשה. עכשיו אנחנו מנסים להבין, לפני שנבוא ונגיד שיש לנו פתרון".

 

לבסוף, נשאל גם ג'ובס לדעתו על פרשת האייפון שהודלף ונחשף על ידי בלוג הטכנולוגיה גיזמודו. טענתו: "צריך לעשות מהסיפור סרט".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x