$
הסטארטאפים המבטיחים 2010

שלמה דוברת: להמשיך להאמין בחלום

לנו כישראלים, ביום העצמאות ה-62 שלנו, נותר רק להתגאות בהישגים שתעשיית ההייטק מייצרת ולשמר את מקורותיה

שלמה דוברת 00:3619.04.10

אנחנו חיים בעידן של צמיחה טכנולוגית אקספוננציאלית. המדיה הדיגיטלית נהפכה לחלק בלתי נפרד מהיומיום שלנו, וחברות בתחומי האינטרנט, התקשורת והתוכנה מצליחות לשנות את החיים שלנו מן הקצה אל הקצה. המספרים מדהימים: כמות הווידיאו שמועלית ליוטיוב בחודשיים גדולה יותר מכל התוכן ששודר

בשלוש רשתות הטלוויזיה המובילות בארצות הברית מאז 1948. בשנת 2010 לבדה יעבור ברשת האינטרנט יותר מידע מזה שעבר בה מאז שהומצאה.

 

חברות ישראליות ממלאות תפקיד משמעותי במהפכה הדיגיטלית, הרבה מעבר לגודלה היחסי של ישראל בכלכלה העולמית. לנו כישראלים, ביום העצמאות ה־62 שלנו, נותר רק להתגאות בהישגים שתעשיית ההייטק מייצרת ולשמר את מקורותיה. כשותף בקרן הון סיכון שנחשף מדי יום לרעיונות ומיזמים חדשים, אני נהנה וגאה להשקיע בדור הבא של היזמים שיובילו את התעשייה שלנו וימשיכו להביא גאווה למדינה.

 

שנה וחצי לאחר פרוץ המשבר הכלכלי, כבר אפשר להגיד שהרע מכל מאחורינו. ההתאוששות בשווקים הפיננסיים והשיפור בתוצאות התפעוליות של מרבית החברות מחזקים את התחושה שאנחנו בדרך הנכונה. שאלת מפתח היא שוק ההנפקות הראשוניות, שנמצא בתרדמה עמוקה זה כמה שנים. הגישה להנפקות היא קריטית ליכולת להמשיך ולהצמיח חברות טכנולוגיות משמעותיות וליכולת תעשיית ההון סיכון להציג החזרים ראויים. עם תשע הנפקות של חברות מגובות הון סיכון בארצות הברית ברבעון הראשון, אפשר בהחלט לקוות שחלון ההזדמנויות בנאסד"ק נפתח מחדש, ולראיה הרשימה ההולכת וגדלה של חברות שמתכוננות להנפקה. ברבעון הראשון של 2010 גם נרשם שיא של כל הזמנים בהיקף עסקאות מיזוגים ורכישות של חברות מגובות הון סיכון. החדשנות בתחומים אלה ובתחומי מדעי החיים ואיכות הסביבה מבטיחה המשך צמיחה משמעותית של תעשיית ההייטק.

 

לעתים קרובות אני נשאל: האם מישראל יכולה לצמוח חברה ענקית? התשובה היא חד־משמעית: כן! טבע, צ'ק פוינט, ECI, אמדוקס, קומברס, נייס ועוד קמו מתוך ישראל. האתגר בבניית חברה גלובלית שריר וקיים, אך גם המשאבים הנדרשים לכך קיימים וזמינים בישראל יותר מתמיד. יזמים, מנהלים ומשקיעים מנוסים, הון אנושי איכותי וטכנולוגיה ייחודית. צריך רק לדעת להאמין בחלום ולהתמיד בדרך. ישראל מצליחה להעמיד עשרות חברות מבטיחות שמוכרות את מרכולתן בעשרות מיליוני דולרים ללקוחות מובילים בחו"ל. ביניהן לבטח מסתתרת גם הצ'ק פוינט הבאה.

 

שלמה דוברת הוא שותף כללי ומייסד של קרן ההון סיכון כרמל ונצ'רס

 

לפרויקט המלא - 50 הסטארט-אפים המבטיחים לשנת 2010 - לחצו כאן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x