• תפריט
חדשות טכנולוגיה

מפתחים ציפיות

שוק הסלולר מחכה לפלטפורמה אחידה לפיתוח יישומים. בברצלונה נחשפה תקווה חדשה עבורו

שי ענבל 16:1421.02.10

אחת התופעות הבולטות בתעשיית הסלולר היא ריבוי הפלטפורמות: אייפון, אנדרואיד, בלאקברי וסימביאן הן רק חלק ממערכות ההפעלה שמתחרות על לבם של המשתמשים והמפתחים. אך בעוד שהמשתמשים מרוויחים מהתחרות בעיקר, המפתחים נמצאים בבעיה לא קטנה בבואם לבחור את הפלטפורמה שעבורה יפתחו את האפליקציה שלהם.

 

ואם זה לא מספיק, חברות כמו נוקיה, סמסונג ומיקרוסופט דואגות להשיק מערכות הפעלה בקצב מסחרר. הסיכוי שהן יצברו פופולריות כמו אנדרואיד או אייפון הוא קטן, שכן אלה כבר צברו מסה קריטית. אולם, בשבוע שעבר נחשפו שני ניסיונות מעניינים במיוחד ליצירת פלטפורמה אחידה לפיתוח אפליקציות והענקת כלים, שיאפשרו להפעילן על מגוון פלטפורמות.

 

הראשון, וזה שיצר הכי הרבה כותרות, הוא קואליציית המפעילים שהוכרזה בתערוכת הסלולר העולמית בברצלונה. 24 ספקיות, ובהן AT&T, ורייזון ואורנג' העולמית, הודיעו על שיתוף פעולה חסר תקדים במטרה ליצור פלטפורמת פיתוח אחידה. כך יוכל משתמש להעביר את האפליקציות שרכש לכל טלפון עם כל מערכת הפעלה, והשיקול היחיד שינחה אותו הוא בחירת הספקית. אך הטכנולוגיות שבהן בחרה הקואליציה הן זניחות ולא מוכרות, ופיתוחן יימשך עוד זמן רב. גם ההתבססות על שותפות כסוני אריקסון, מוטורולה ו-LG לא מבטיחה הצלחה, כי לא נראה שצמצום הפרגמנטציה הוא בראש מעייניהן. סמסונג, למשל, אף הוציאה השבוע טלפון ראשון עם פלטפורמת באדה - מהלך שוודאי לא יסייע למיקוד המפתחים.

 

 

הניסיון השני מגיע מכיוון אחר: אדובי. יצרנית הפלאש הכריזה בתערוכה על השקת גרסה סלולרית לפלטפורמה הקיימת AIR, שתפעל כעת גם באנדרואיד ומאוחר יותר גם בבלקברי. הפלטפורמה מאפשרת כיום למפתחים להשתמש בסביבה דומה לפלאש כדי ליצור תוכנות שיפעלו באותה הצורה בחלונות, מק ולינוקס. כאשר יהיה אפשר להתקין את AIR גם בפלטפורמות הסלולריות השונות, מפתח יוכל לפתח תוכנה או אפליקציה רק פעם אחת, והיא תוכל לפעול בחלונות, מק, לינוקס, אנדרואיד ובלאקברי - והשאיפה היא שגם במערכות הפעלה סלולריות נוספות - על אף שהן ככל הנראה לא יהיו רבות.

 

בניגוד לקואוליציה של המפעילות הסלולריות, הפלטפורמה של אדובי כבר קיימת ומשמשת פתרון אמיתי שהמפעילות והמפתחים כאחד מחכים לו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x