שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: הפיראטים השבדים נכנסים לפרלמנט

בצרפת לעומת זאת מכניעים את הפיראטים המקומיים בכוח צבאי, הממשל הסיני דורש מכל יצרני המחשבים להתקין בהם תוכנת צנזורה, וביפן מנסים להילחם במגפות באמצעות טלפון סלולרי ו-GPS

יוסי גורביץ 10:0608.06.09

ייצוג לכל פיראט 

 

לגנבי התוכן שמחה וצהלה: מפלגת הפיראטים השבדית הצליחה לעבור את אחוז החסימה לפרלמנט האירופי, שעמד על ארבעה אחוזים. היא גרפה 7.1% - בינתיים, הספירה עדיין נמשכת – והמשמעות היא שלראשונה יהיה לגנבים ייצוג בפרלמנט: לפחות מושב אחד ואולי שניים. טוב, זה לא מדויק: הסיסמה האנרכיסטית הישנה "אל תגנוב, הממשלה שונאת תחרות" דווקא כן. אבל לראשונה יהיה ייצוג פרלמנטרי לגנבים שלא טורחים להסתיר את מטרותיהם מאחורי מלל נשגב.
בניין הפרלמנט האירופי בשטרסבורג. גם דגל הגולגולת יתנוסס שם בקרוב? בניין הפרלמנט האירופי בשטרסבורג. גם דגל הגולגולת יתנוסס שם בקרוב? צילום: בלומברג

 

מנהיג הגנבים כבר מיהר להלל את התוצאה כ"כתיבה מחדש של המציאות הפוליטית", ואמר שהלילה "למדו פוליטיקאים שלעשות את מה שהלובי דורש מהם יעלה להם במשרותיהם". כרגיל, זו היתה היסחפות מסוימת: לשבדיה יש 18 חברים בפרלמנט האירופי, לחברי הפרלמנט האירופי אין השפעה ישירה על שבדיה עצמה, והשפעתם של שני מצביעים על יותר מ-700 חברי הפרלמנט גם היא לא מובטחת.

 

המנהיג התהולל בכך שהמפלגה שלו "היתה הגדולה ביותר בקרב גילאי 30 ומטה". רצוי להזכיר שבתחילת השנה, הבטיחו צעירי הממלכה השבדית 55% מקולותיהם למפלגה, והיא זכתה בתמיכה של 21% מכלל האוכלוסייה. איך לומר, זה לא בדיוק התממש בקלפי.

 

ובזמן שהפיראטים השבדים חוגגים, אלה של צרפת מוטבעים.

 

אל המטרה, אש!

 

כפי שכבר נכתב כאן, ליותר מדי אנשים נמאס מהפיראטים, וגם לאנשים האלה יש נשק. צרפת מובילה מאבק נוקשה נגד שיתוף קבצים, והשבוע הוא עלה מדרגה.

 

אתר ביטורנט מוביל, SnowTigers, פעל בצרפת – שימו לב לזמן – והיו לו 250,000 גנבים מאושרים שחלקו בתכניו. לרוע מזלו, הוא לא הסתפק בגניבת תוכן באנגלית, אלא שלח ידו גם בתכנים צרפתיים מקוריים.

 

סנוטייגרז לא קיים יותר. פשיטה משטרתית מאורגנת חיסלה אותו עד יסוד. עשרת מנהיגיו נעצרו, והמשטרה החרימה את 21 שרתיו. תעשיית ההקלטות הצרפתית, שפעלה יד ביד עם המשטרה, כלל לא היססה להודות שכדי לשים יד על השרתים, היא נעזרה במודיעין הצבאי, שאיתר אותם.

 

יש עדיין שרתים של סנוטייגרז מחוץ לגבולות צרפת. המשטרה עובדת כדי לשים יד גם עליהם. אז כן, צרפת היא מדינה ריכוזית מאד – היתה כזו מימי לואי ה-14 ו"המדינה זה אני" שלו – ולשירותים החשאיים שלה יצא שם גרוע יותר מלאלה שלנו; אבל זה מעיד על כך שכאשר הממשלה רוצה, הפיראטים מוטבעים. ומתקבל הרושם שיותר ויותר ממשלות רוצות.

 

החזק באשכיהם, וליבם כבר ייצא אליך

 

ארגון הפשע החזק בעולם, המפלגה קומוניסטית הסינית – מוטו: "רצחנו יותר חפים מפשע מאשר סטאלין, היטלר וג'ינגס חאן" – כנראה חש מפוחד. המפלגה כבר הצליחה להקים חומת אש גדולה, שמשעבדת את גישתם של רוב הסינים למידע, והאולימפיאדה שביימה לפני שנה היתה מזויפת יותר מרוב התוצרת הסינית, אבל עדיין לא די לה בכך.

 

על פי הנחיות ממשלתיות שכבר נשלחו ליצרני המחשבים בסין, ושצפויות להתפרסם בקרוב, החל ב-1 ביולי – עוד קצת יותר משלושה שבועות – כל מחשב שיימכר בסין יצטרך להכיל תוכנה מסוימת, בעלת השם התמים לכאורה "סכר ירוק – מלווה נוער". מה שתעשה התוכנה יהיה פשוט מאוד: בעת חיבור לרשת, היא תבדוק מאגר מידע, ואם המשתמש ינסה להגיע לאתר משוקץ כלשהו – למשל, על ההבדלים בין דמוקרטיה ודמוקרטיה עממית – התוכנה, מתוך ניסיון לשמור על שלומו של המשתמש, תמנע זאת ממנו.

 

זה רק לטובתו, כמובן, כי רופאים כבר הזהירו ששהות בגולאג סיני עשויה להוות סכנה חמורה לבריאותך. בפרודיה על היסטריית הפדופיליה המערבית, המפלגה כמובן טוענת שמדובר בניסיון למלחמה בפורנוגרפיה. "יאללה, יאללה" היא התשובה המתבקשת – אבל לפחות נותרו בהם שרידים של בושה.

 

אתה מותג, תתחיל להתנהג בהתאם

 

משבר העיתונות גורר ניסיונות משונים להיחלץ מהבור. אחד המעניינים שבהם הוא זה של לואיס דבורקין, מאתר True/Slant. מדובר באתר תוכן, שמעסיק כ-100 עיתונאים, חלקם ותיקים – והוא שובר את הכללים המקובלים.

 

התפיסה של דבורקין היא שכל אחד מהעיתונאים שלו הוא מותג. הוא לא רק שם ותמונה, אלא חייב - על פי חוזה – ליצור סביבו קהילה. דבורקין רוצה אורווה של כוכבים, שכותבים לא רק את העובדות, אלא גם מפרשים אותן, ומקשרים לאתרים רלבנטיים. העיתונאים מתבקשים לציין מדי חודש כמה הערות מצד המגיבים אצלם, שראויות לפרסום באתר עצמו. בתמורה, הם מקבלים חירות כמעט מלאה בניהול התגובות: הם יכולים למחוק אותן, או לקדם תגובות מועילות על פני תגובות "אני ראשון".

 

מודל התשלום של True/Slant – שאמור לעלות היום בגרסת בטא – מאפשר לעיתונאים להחליט אם יקבלו שכר באמצעות קצבה חודשית קבועה, יקבלו אותו על פי מספר הכניסות לכתבות שלהם ולגודל הקהילה שנוצרה סביבם, או יחיו מפרסומות ויקבלו מניות בחברה. זה צפוי להיות מעניין.

 

סלולרי נגד מגפות

 

יפן תתחיל בקרוב בניסוי רפואי מרתק: ילדי בית ספר, כ-1,000 מהם, יצוידו במכשירים סלולריים המכילים GPS. זמן קצר לאחר מכן, יוכרזו כמה מהילדים כנושאי מגפות – ומערכת הבריאות היפנית תנסה למנוע את התפשטות המגפה. המעקב יאפשר לזהות עם מי באו הילדים במגע – והודעות SMS יישלחו לכולם, כמו גם למורי הילדים ולהוריהם, יזהירו אותם מפני הידבקות ויפצירו בהם להיבדק אצל רופא.

 

הרופאים היפנים לא מצפים שהשיטה הזו תדכא מגפות, אבל אם היא תפחית את כמות הנדבקים – די להם בכך. אחד מאדריכלי התוכנית מסביר את ההיגיון: אם אדם חולה מדביק שלושה אחרים, והם בתורם מדביקים שלושה אחרים גם הם, בתוך עשרה ימים יהיו 60,000 חולים. אם, מצד שני, "פציינט אפס" מדביק רק שני אנשים, מספר הנפגעים בתוך עשרה ימים יהיה רק 1,500.

 

יש שתי בעיות גדולות עם הרעיון הזה. ראשית, לא ברור איך לעזאזל יכולה תוכנת GPS לזהות שמישהו חולה במשהו, ואז להתחיל לשים לב לתנועותיו. שנית, מדובר בהקרבה עצומה של פרטיות: מדובר במעקב אחרי קבוצה גדולה של אנשים, תוך ציון המגעים שלהם עם אנשים אחרים. זה מפחיד ברמות אורווליאניות.

 

קצרצרים

 

ואם כבר אורווליאניות, היום – השמונה ביוני, 2009 – הוא יום השנה השישים להדפסתה של הדיסטופיה שהעניקה לעולם את המונח הזה, "1984". האח הגדול אולי עדיין לא כאן, אבל הוא עושה מאמצים ניכרים.

 

אתמול דיווחנו שבינג עקף את יאהו בתחום החיפוש: זו היתה תהילה קצרת ימים. היום כבר חזר בינג לגודלו הטבעי. נרשמת התעניינות גדולה בו בארה"ב, ללא ספק, אבל רק ימים יגידו אם הוא אכן יצליח.

 

על פי דיווחים ראשוניים, האקרים הצליחו לחדור למערכת של T-Mobile, ספקית סלולר ורשת מובילה בארה"ב, ולשים את טלפיהם על פרטיהם של לקוחות רבים, כמו גם רישומים פיננסיים של החברה. סביר להניח שהסיפור יתפתח, כי דווח שההאקרים ניסו להציע את השלל ליריביה של טי-מובייל, שסירבו להצעה.

 

כדי שלא יהיו לנו ספקות שמדובר בחלאות, החליטו תומכי הפיראטים משבדיה לצאת למסע נקמה בזוי וקטנוני. בדרך לא דרך, הם הצליחו לשנות את שמו של אחד מעורכי הדין שייצגו את תעשיית ההקלטות במשפט מהנריק פונטן לפיירט פונטן. תומכי הפיראטים חוגגים את ההצלחה הקטנונית שלהם. אולי שימוש בכוח צבאי הוא לא רעיון כל כך רע, אחרי הכל.

 

בנסיון לשבש את הצגתו של מנוע החיפוש הסמנטי וולפראם אלפא, מיהרה גוגל להודיע – בדיוק כשהוא הוצג – שהיא משיקה שירות דומה, בשם גוגל בריבוע. יכול להיות שזה כל מה שהוא היה מיועד לעשות – להרוס את המסיבה של וולפראם – כי עבדכם הנאמן לא הבין מה השירות הזה רוצה מחייו. ביקורת רצחנית עליו, תוך השוואה לקויל המושמץ, אפשר לקרוא כאן. גוגל אוהבת מוצרי בטא; התועבה הנוכחית לא היתה צריכה להגיע אפילו לאלפא.

 

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר" 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x