$
חדשות טכנולוגיה

הסוס הטרויאני של ה-FBI רושם הצלחה במאבק בפשעי מחשב

תוכנת CIPAV של ה-FBI, שפרטים עליה נחשפו לראשונה בסוף השבוע, משיגה הצלחות מרשימות במאבק בפשעי מחשב – ושורה של פשעים אחרים

יוסי גורביץ 19:1619.04.09

תוכנת CIPAV של ה-FBI היא אחת ההצלחות הממשלתיות הגדולות ביותר במאבק בפשע ממוחשב. כך עולה מחשיפה של מגזין Wired בסוף השבוע, שהתבססה על תביעה מוצלחת לקבלת מידע מהממשל. מהמסמכים שפורסמו עולה כי בידי ה-FBI יכולת לנצל פרצות אבטחה בדפדפנים ולהתקין תוכנת "סוס טרויאני" המעבירה

לשרתי הארגונים פרטי תקשורת של חשודים בביצוע פשעי מחשב ופשעים אחרים.

 

התוכנה, ששמה המלא הוא Computer and Internet Protocol Address Verifier, זכתה לאזכור תקשורתי לראשונה ב-2007, במהלך משפטו של צעיר בן 15 ששלח מיילים לבית ספרו, שהכילו איומים לפוצץ את בית הספר, אך עד כה לא נחשפו רשמית פרטים נוספים. מהמסמכים שהותרו לפרסום – כשחלקים מהם עדיין מוסתרים – עולה כי התוכנה נמצאת בשימוש מאז 2002, וכי היא כה פופולרית בקרב שירותי האבטחה והמשטרה האמריקאיים, עד שכבר ב-2002 הזהיר מזכר פנימי שנעשה בה שימוש יתר, שעשוי להזיק.

 

מתקבל הרושם שה-FBI השתמש ב-CIPAV באלפי מקרים, אך מספר מדויק איננו ידוע. הנוהל שבו מותקנת התוכנה על מחשבו של החשוד לא הוסבר, אך נראה שהיא מותקנת באמצעות ניצול פרצות אבטחה בדפדפנים או באמצעות גישה פיזית למחשב. שימוש ב-CIPAV דורש צו של בית משפט.

 

התוכנה אוספת את כתובות ה-IP וה-MAC (כתובת ייחודית למכשיר המחובר לאינטרנט) של המחשב, את רשימת התוכנות המופעלות בכל רגע נתון, את סוג מערכת ההפעלה והמספר הסידורי שלה, סוג הדפדפן והאתרים שהמשתמש מבקר בהם, וכן את שם המשתמש והסיסמה שלו בעת החיבור לרשת. לאחר שליחת הנתונים הללו לשרת של ה-FBI היושב במזרח וירג'יניה, ממשיכה התוכנה לעקוב אחר כל הפעולות המקוונות של המשתמש.

 

ה-FBI השתמש ב-CIPAV לא רק נגד האקרים ופושעים מקוונים אחרים, אלא גם כנגד חשודים בטרור, ריגול, סחיטה, איומים ומגוון פשעים אחרים. במקרה חסר מזל במיוחד, השתמש פושע בשמו של ראש המשרד של ה-FBI בבפאלו כדי להטריד אנשים ברשת. ה-FBI ביקש, וקיבל, צו שאיפשר את התקנת התוכנה על מחשבו – וזמן קצר לאחר מכן, גם את מעצרו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x