$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: כל גוגלר ביג'י יומו?

טוויטר סירבה, בצדק, להצעת רכישה מצד פייסבוק – שמצידה, מצליחה לפשוט יפה את עורו של ספאמר; הצבא האמריקאי עומד להוציא 50 מיליון דולר על משחק מחשב; ובבריטניה נרשמה תקלה בממשק בין פייסבוק והחיים האמיתיים

יוסי גורביץ 09:5225.11.08
מעכשיו: "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

 

הפיטורים מגיעים גם לגוגל

 

זו היתה רק שאלה של זמן. בגוגל ניסו לעשות הכל – קיצצו הטבות, סגרו משרדים ופרויקטים מיותרים, אפילו עשו את הבלתי שגרתי והביאו רווחים יפים ברבעון האחרון – וזה לא עזר. המניה עדיין ירדה נמוך יותר מהפופולריות של אולמרט – אתמול היא איבדה עוד ארבעה אחוזים, שעה שהנאסד"ק דווקא עלה. השמועה שרצה כאש בשדה קוצים היא שגוגל עומדת לפטר 10,000 עובדים.
החיוך עומד להמחק? מנכ"ל גוגל, אריק שמידט החיוך עומד להמחק? מנכ"ל גוגל, אריק שמידט צילום: בלומברג

 

היא לא לגמרי מדויקת. כן, גוגל עומדת לפטר מספר גדול של עובדים, וסרגיי ברין נקב במספר העגול כבר באוקטובר – אבל אלה לא יהיו, ברובם, עובדיה-שלה. לחברה יש כ-20,000 עובדים, והיא לא הולכת לפטר מחצית מהם. המפוטרים יהיו, ברובם המכריע, עובדי קבלן. האש תגיע, בסופו של דבר, אל עובדי החברה עצמה – מדברים על פיטוריהם של כאלף עד אלפיים מהם – אבל זה עוד לא קרה. ועם זאת, זה די מפחיד.

 

מניות? פחחחח

  

טוויטר שינתה את סטטוס הפייסבוק שלה ל"רווק": בימים האחרונים הסתיימו, בחשאי, שיחות על רכישת המיקרובלוג המגה פופולרי על ידי הרשת החברתית הגדולה בעולם. מנכ"ל טוויטר, אוואן וויליאמס, אמר "לא" למרק צוקרברג.

 

וויליאמס, מציין וואליוואג, לא נולד אתמול: הוא אחד מאותם סייסמוגרפים רגישים שמבינים לאן הרשת הולכת לפני שהיא בעצמה יודעת, ובכל זאת הוא אמר "לא" להצעת רכישה בשווי של חצי מיליארד דולר מצוקרברג. למה?

 

בגלל שצוקרברג הציע את התשלום במניות של פייסבוק, על פי ההערכה הישנה והמופרכת שטענה שפייסבוק שווה 15 מיליארד. וויליאמס רצה מזומן, לא נייר ששוויו האמיתי הוא כרבע מהערך הנקוב שלו. צוקרברג – שהצלחתו של טוויטר טורדת את מנוחתו מזה זמן – לא היה מוכן לכך, ו-וויליאמס הלך הביתה. זו היתה עסקת השנה שלא היתה.

 

בהצלחה עם הגביה

 

מרק צוקרברג יכול להתנחם, עם זאת, בהישג חריג של חברתו: בית משפט בקליפורניה פסק לטובת פייסבוק, שתבעה ספאמר גדול ומציק בשם אדם גוארבווז, והורה לתולעת הקטנה לשלם לה סכום מזעזע – 873,277,200 דולרים. הסכום, תשמחו לדעת, הוא סכום הפיצויים הגבוה ביותר שנפסק אי פעם בגלל ספאם, והוא כולל את הוצאות המשפט של פייסבוק.

 

פייסבוק טענה שהזבל של גוארבווז גרם לה להוצאות ניכרות – היא היתה צריכה להסיר אותו – ואף לנזק למוניטין שלה בקרב קהל משתמשיה הגדול. בית המשפט הסכים. עכשיו, אם זה היה קורה לפני שבוע, יכול להיות שצוקרברג היה יכול להציע לטוויטר כמה זלוטס, ולא רק ניירות. אבל זה הגיע מאוחר מדי – ועורכי הדין של פייסבוק מטילים ספק, בלשון המעטה, אם יצליחו לגבות את כל הכסף, פשוט משום שלגוארבווז אין סכומים כאלה – אבל הם יוציאו ממנו כל שקל שרק יוכלו.

 

אם אתה באמת רציני לגבי משחקי מחשב...

 

צור קשר עם צבא ארצות הברית. סגן אלוף גארי סטיבנס, ממשרד אימוני הסימולציה של הצבא, אישר שהכוח המזוין ההיי-טקי ביותר בעולם עומד להוריד לטמיון 50 מיליון דולר, במשך חמש שנים, בנסיון לייצר משחק מחשב שיסייע לחיילים להתכונן לחוויית הקרב. "הצבא מתייחס לכך במלוא הרצינות", הוסיף סטיבנס.

 

וזה לא עוצר שם: מעבר לאותם 50 מיליונים, יחידת המשחקים של הצבא מחזיקה בסכום בלתי ידוע, שבו היא מתכוונת לרכוש משחק מתקדם, מתוצרת מסחרית, שייועד לשפר את אימוניהם של החיילים כבר בפברואר הקרוב. זאת משום שהמשחק החדש – שם זמני: בעבור חופן מיליונים? – ידרוש, כאמור, פיתוח של חמש שנים. אחח, הביורוקרטיה הצבאית. האם מישהו אחר היה מוכן להשקיע יותר מחמישים שקלים בכסף מונופול בנסיון לנחש איפה תהיה טכנולוגיית המשחקים בעוד חמש שנים?

 

כשפייסבוק והחיים האמיתיים נפגשים

 

זוכרים את הקשיש הטורדני ההוא, השופט העליון לורד איגור מדרייקוט, שהתלונן שמושבעים צעירים איבדו את היכולת להקשיב לעדויות? ובכן, מסתבר שלורד איגור נקט באנדרסטייטמנט הבריטי הידוע באשר ליכולותיהם של מושבעים צעירים.

 

הסאן מדווח שאשה, ששמה לא פורסם, נבעטה מחבר מושבעים – ומתקבל הרושם שהיא יצאה בזול, משום שבהחלט יכלה למצוא את עצמה על ספסל הנאשמים, בשל בזיון בית הדין. מתברר שהמושבעת טרחה לעדכן את החברים שלה בפייסבוק בפרטי המשפט.

 

למעשה, הסיפור חמור יותר: המושבעת הטריה לא יכלה להחליט כיצד להכריע במשפט – שעסק בנושא זניח של חטיפה והתעללות מינית בילד – ועל כן היא ערכה סקר בין חבריה. חלקם טרחו לשלוח לה פסקי דין של "אשם", ואלמלא הגיעו הדברים לידיעת בית המשפט, היו כמה אומללים שיכלו היה ללכת לכלא לאיזה 30 שנה בגלל שכמה טמבלים, שלא שמעו אף עדות, החליטו שזה מה שחברה שלהם צריכה להצביע. חבר המושבעים, אגב – שהמשיך בדיונים בהרכב חסר – דווקא זיכה אותם. אלוהים אדירים.

 

קצרצרים

 

נמשך הבלגאן הקבוע באפסטור, החנות המקוונת של אפל: האנשים שפסלו מספר רב של אפליקציות מהוגנות, ושעיכבו משמעותית את השקת אפליקציית החיפוש הקולי של גוגל, אישרו בסוף השבוע למכירה דווקא אפליקציית פורנו, שהתירוץ היחיד שיכול לעמוד למישהו שלא זיהה אותה ככזו היא שהוא עיוור. אחרי יום הם הסירו אותה. הלו? יש מבוגר בבית?

 

ועוד בחדשות אפל: השנה הגדילה החברה את מספר עובדי המכירות שלה בכ-8,000, והיא הזרוע הגדולה ביותר של החברה – ודאי יותר מביקורת מוצרים והנדסה. אבל עכשיו, הכלכלה מתכווצת – ואפל מצמצמת את שעות העבודה של העובדים במשרה חלקית, ומעבירה את החסר לעובדים הקבועים. אני מניח שזה עדיף על פיטורים.

 

גוגל, שכאמור נמצאת בקשיים מסויימים, עושה לאחרונה מאמצים נואשים להפוך את יוטיוב למשהו שאיכשהו יניב כמה הכנסות. השטיק האחרון, כמסתבר, הוא שידורים בפורמט מסך רחב, שהם כעת ברירת המחדל של הסרטונים ביוטיוב.

 

ואם יוטיוב נאבקת להוכיח שיש לה זכות קיום, הג'יפון דווקא עושה חייל: חברת HTC, המשווקת את הסלולרי מופעל-האנדרויד, מדווחת שמכירותיה בשנת 2008 יעמדו על כמיליון יחידות – עליה ניכרת מ-600,000 היחידות שחשבה שתמכור. לא רע, לא רע בכלל – כשזוכרים שהטלפון יצא רק באוקטובר 2008.

 

ואחרי האייפון והג'יפון, ייתכן שמגיע גם המיקרוסופון: ידיעה בלתי מאושרת - קרי: שמועה – אומרת שמיקרוסופט תשיק טלפון סלולרי משלה, יחד עם אנווידיה, בכנס הדור השלישי השנתי שייערך בפברואר. שזה בעוד פחות משלושה חודשים. ואם הידיעה הזו נכונה, אז צריך להסיר את הכובעים בפני השושואיסטים של רדמונד, שהצליחו לשמור על פרויקט כזה בשקט זמן כה רב.

 

  • מעכשיו: "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית).

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x