$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: אפל דופקת את גוגל

הפתעה: כמחצית מהמשתמשים לא יודעים להתמודד עם תקלות בגאדג'טים שלהם, הצמיחה במודעות המקוונות קפאה ברבעון השלישי, וול מארט יוצאת לקרב נגד מנועי החיפוש ופוליטיקאי גרמני מגלה שצינזור ויקיפדיה הוא לא רעיון מוצלח

יוסי גורביץ 10:0917.11.08

כל מעשה טוב ייענש

 

האפליקציה החדשה של גוגל, החיפוש הקולי באמצעות האייפון, עוד לא הצליחה לעבור את משוכת ההצקות של החנות המקוונת מהגיהנום של אפל, האפסטור. על פי דיווחים, האפליקציה – שגוגל היתה משוכנעת שתושק ביום שישי, וכבר הפיקה והפיצה סרטון המסביר איך להשתמש בה – תושק היום (ב'), אולי. האפסטור, מציין מייקל ארינגטון, דופקת את כולם בלי הבדלים.

 

היישום אינו זמין. אייפון היישום אינו זמין. אייפון צילום: daveynin cc-by
מה שקצת משונה, כי בסופו של דבר גוגל עשתה כאן טובה לאפל. היא יכלה לפתח את האפליקציה דווקא לטלפון שלה, הג'י1, אבל העדיפה לפתח אותו לפלטפורמה עם מספר המשתמשים הגדול יותר – כרגע. מפתחים מן השורה מורטים שערות כשהם מחכים במשך חודשים לאישור מאפל למוצר שפיתחו לאייפון שלה – שבעבור העונג במכירתו הם נאלצים לשלשל 30% לאפל – אבל גוגל, שהמנכ"ל שלה אריק שמידט יושב בחבר המנהלים של אפל והיחסים שלה עם החברה קרובים, צריכה היתה לצפות ליחס אחר.

 

אז מה הקטע? יכול להיות שזו ההתנשאות הקבועה של כת התפוח – ויכול להיות, כפי שמציין ארינגטון (שעקב אחרי הפרשה מקרוב), שמדובר בנסיון של אפל להכות בכוונה בגוגל, לקראת השקת מנוע חיפוש משלה, נושא שמופיע שוב ושוב בשמועות-אפל בשבועות האחרונים. רק שמועות, כמובן; אפל לא מאמינה באמירת אמת לציבור.

 

לייק, דה!

 

מדי פעם יוצא מחקר, שלא כל כך ברור למה היה צריך אותו. למשל, שורה של מחקרים קובעת בנחרצות שמי שלא מתעמל, אוכל הרבה ומעשן כמו קטר מהדור הישן, צפוי בסבירות גבוהה ללקות בבעיות לב. נשמע כמו בזבוז של כספי ציבור; באותה מידה אפשר לערוך מחקר שיגיע למסקנה הזהירה שרוב הציבור עשוי שלא להיות מרוצה מהפוליטיקאים שלו.

 

עכשיו מגיע מחקר חדש בז'אנר, של מכון פיו הנחשב, והוא מודיע לנו, בזהירות הנדרשת, שנראה שלחלק ניכר מהציבור יש בעיות עם ערימת הגאדג'טים שהוא סוחב. 44% מהאנשים עם חיבור רשת בבית, התלוננו שהוא קרס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה; 39% מבעלי המחשבים התלוננו שהגרוטאה לא עובדת; כך גם 29% מבעלי הטלפונים הסלולריים; ועוד.

 

יצויין ש-38% מהמשתמשים שנתקלו בבעיה עשו את הדבר הלא-נכון: הם התקשרו לשירות לקוחות כדי לקבל סיוע. במקרה אומלל אחד, מוזיקאי מקצועי שהחליף את ה-PC שלו במק רק כדי לגלות שהמחשב לא עובד, שגה קשות והתקשר למוקד התמיכה של אפל. "תגיד תודה שזה לא PC", הם אמרו לו בשחצנות, והוא הרהר בעצב בכך שה-PC דווקא עבד. רק 2% מהלקוחות טרחו לעשות חיפוש-רשת בנושא, ו-15% נקטו בשיטה הבדוקה של הצקה לקרוב משפחה או ידיד שמבין בנושא. יש לציין בהתפעלות ש-28% מהמשתמשים נכנסו בבעיה ראש בראש, בעצמם, וגם פתרו אותה.

 

עם זאת, 15% מהמשתמשים לא הצליחו מעולם לפתור את הבעיה – שיעור שגאה לכדי 25%, כשזה הגיע לטלפונים סלולריים. מסיבה שטרם הובררה, מדווח המחקר, אנשים שהגאדג'טים שלהם הפסיקו לדבר איתם חשו מגוון רגשות שליליים: מתסכול, חוסר סבלנות, ועד מבוכה ובלבול; אנשים שהמכשירים שלהם קרסו מספר פעמים ביום, מסתבר, חשו רגשות שליליים יותר מאחרים. צריך מחקר נוסף כדי לברר את הנקודה הזו, לדעתי.

 

0.61%

 

זה שיעור הצמיחה בפרסום המקוון ברבעון השלישי של 2008, על פי נתוני טק-קראנץ'. הנתון הזה כולל את ההכנסה מפרסום מקוון של גוגל, יאהו, מיקרוסופט ו-AOL. רק אלוהים יודע מה יהיו תוצאות הרבעון הרביעי, אבל הניחוש שלי הוא שהן לא תהיינה טובות.

 

ההאטה מתחילה ברבעון הראשון של 2008: הרבעון האחרון של 2007 הראה צמיחה מרשימה של 12.7%, שבחריקת בלמים הפכו ל-2.8% ברבעון הראשון של 2008, ירדו ל-1.1% ברבעון השני. ועכשיו זה. רוב הרווחים זרמו לגוגל, כמובן, בהפרש ניכר מול כל השאר - ואם מצב המניה שלה (גוגל איבדה כ-60% מערכה השנה) אומר משהו, מה שבכלל לא בטוח, נראה שהמשקיעים סבורים גם הם שהרבעון הרביעי יהיה שחור משחור.

 

וולמארט נגד מנועי החיפוש

 

רשת המכירות שכולם אוהבים לשנוא, לורד וולמארט, חטפה קריזה בסוף השבוע. היא תכננה מבצעי מכירות למספר מוצרי אלקטרוניקה, מישהו הדליף את המודעות, ועכשיו קיים חשש שהמוני לקוחות יצבאו על החנויות וידרשו את המוצרים במחיר מבצע, ולא במחיר הגבוה משמעותית שבו הם נמכרים כעת.

 

וולמארט עשתה, על כן, את הדבר האידיוטי המתבקש: היא איימה בתביעה כנגד האתרים שפרסמו את המודעות, בטענה המשונה מאד שפרסום המחירים הוא "הפרת זכויות יוצרים". וולמארט טוענת, במקביל, שהמודעה מזויפת ושהיא מכילה תוכן רשום שלה – שתי טענות שכפי שציין ארינגטון, לא מתיישבות זו עם זו.

 

שליחת מכתבי איום היא נוהל רגיל ולא מעניין במיוחד. אבל וולמארט לקחה את הנושא צעד אחד קדימה: עכשיו היא גם מאיימת על מנועי החיפוש שמכילים את המודעות. מכתב של עורך דין עטוי חליפת איומים נשלח ל-searchalldeals.com, שמיהרו לפרסם אותו בששון. אין ספק שזה מה שיסיר את הרשימות הללו מהרשת, בטוח.

 

פוליטיקאי מפוקפק מצנזר את הוויקיפדיה הגרמנית

 

וולמארט לא לבד: ידיעה נוספת בתחום הטמטום-חוצה-הגבולות מגיעה מגרמניה. משתמשים שניסו להגיע לגרסה המקומית של ויקיפדיה הופתעו לגלות הודעת שגיאה נוקשה, בזו הלשון: "בית המשפט המחוזי בליבק (צפון גרמניה) הורה, לבקשת חבר הפרלמנט לוץ היילמאן, שאתר ויקיפדיה הגרמני לא יקשר לאתר ויקיפדיה המרכזי, כל זמן שהגרסה הגרמנית של Wikipedia.org מעלה טענות מסוימות".

 

הממ. חבר הפרלמנט בעל השם האומלל, השייך למפלגה עלק-פוסט-קומוניסטית, מחזיק בהישג מפוקפק מאד: הוא חבר הפרלמנט היחיד שהועסק על ידי המשטרה החשאית האימתנית של מזרח גרמניה, השטאזי. הוא כנראה גם היחיד מחברי הפרלמנט שעבד אי פעם בעסק פורנו מקוון.

 

את הפרטים, כמובן, אפשר למצוא בוויקיפדיה האנגלית – וגם בוויקיפדיה בלשון הגרמנית ששוכנת בשרתי וויקיפדיה בארצות הברית, שם לבתי משפט עם תפיסות משונות אין הרבה השפעה. אה, כמובן – כל אתר שאכפת לו מזכות הדיבור מדווח בהרחבה על הפרשה. מבריק, היילמאן, מבריק. הוויקיפדיה הגרמנית תשאר סגורה למשך כחודש, וההודעה שבפתחה ודאי תוסיף כבוד רב לשלטון החוק בקרב הגולשים הצעירים ברפובליקה.

 

קצרצרים

 

המשבר הכלכלי לא מאט: לאחר ש-Circuit City סגרה 155 סניפים והודיעה על פשיטת רגל, מגיע דיווח – שטרם אושר – על פיו היא צפויה לסגור 150 סניפים נוספים. דווח כי ההחלטה אילו חנויות ייסגרו תתקבל בשבועיים הקרובים.

 

ג'ינג הואה וו, שרצח שלושה ממעסיקיו-לשעבר בעמק הסיליקון, נעצר. מהמידע שמסר למשטרה עולה כי הוא פוטר ביום שישי בבוקר, ולאחר מכן ביקש משלושת קורבנותיו – ממנהלי הסטארט-אפ SiPort – להיפגש איתו כדי לדון באפשרויות להמשך העסקתו באפיקים אחרים. הוא הגיע לפגישה חמוש באקדח ורצח את השלושה. השכנים מדווחים שהוא עונה על הפרופיל הקבוע של "אדם שקט ומסתגר". מסיפורט נמסר כי וו פוטר, אך החברה איננה עומדת בפני קיצוצים נוספים.

 

האקרים פרצו בשבוע שעבר למחשביה של קרן המטבע העולמית, והצליחו להביא לכך שהאתרים שלה ייסגרו. הקרן מכחישה כי איבדה מידע בעל חשיבות, אך הפריצה עוררה דאגה. במהלך אוקטובר, נרשמה גם פריצה לאתר הבנק העולמי. גם שם מכחישים נזק. בקרן המטבע העולמי הודו כי ההאקרים הצליחו להפיץ רוגלה במערכת המחשבים הפנימית שלהם.

  

פייסבוק יוצאת בשירות חדש למשתמשים: היא תשלח להם מייל שבועי שיעדכן אותם על ימי הולדת מתקרבים של חבריהם. חדשות טובות למשתמשי פייסבוק, אבל רעות למדי לשלל אתרים ושירותים מקוונים שהרעיון שלהם היה זהה, ואין להם 120 מיליוני משתמשים.

 

רופרט מרדוק, איל העיתונות השמרני, יצא בהתקפה פרועה על חלק ניכר מעובדיו. לדבריו, התגובה בקרב העיתונאים להופעת האינטרנט היתה זחוחה, ו"יש מספר ניכר של עיתונאים ועורכים ששכחו שהנכס החשוב ביותר של עיתון הוא הקשר עם קוראיו". מרדוק גינה את "תרבות השקיטה-על-השמרים וההתנשאות" שרווחו בכמה מערכות. אילו אני עובד באחת מזרועות אימפריית מרדוק, הייתי מתחיל לעדכן את קורות החיים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x