$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: "נוחו בשלום, זמנים טובים"

עובדי גוגל צופים בהתאדות האופציות שלהם, מניות יאהו מתרסקות, מה עושה פידל קסטרו בפנסיה, ומייל-הרפאים שרודף את מקיין

יוסי גורביץ 09:5412.10.08

מסתתים את המצבה

 

רוח רפאים מבעתת את עמק הסיליקון: קרן ההון-סיכון הגדולה סקויה ערכה ישיבת חירום חשאית של בכיריה בתחילת השבוע שעבר, וכתוצאה ממנה החלו אנשי החברה להנחות את חברות ההזנק המקבלות ממנה סיוע לחתוך הוצאות ולהכנס לעמדות ספיגה. במהלך הפגישה, ציינו האנליסטים של סקויה שהמצב הכלכלי הולך להיות רע מאד בעתיד הנראה לעין. זה לא משבר רגיל, שבו ואמרו שם.

 

מתוך המצגת של סקויה. המשבר מגיע גם לענף הטכנולוגיה מתוך המצגת של סקויה. המשבר מגיע גם לענף הטכנולוגיה צילום מסך: www.techcrunch.com

 

הפגישה הזו גרמה לגלי זעזוע בעמק – לא כל כך בגלל הדברים שנאמרו בה, שלא מחדשים הרבה לכל מי שהביט בגראפים הצוללים של הנאסד"ק (ועל כך מיד), אלא בגלל התמונות שליוו אותה. המצגת של סקויה נפתחה בתמונה מקפיאת-דם של מצבה, שטופה באור כחלחל, ועליה גולגולת והביטוי "נוחו בשלום, זמנים טובים".

 

תמונה טובה אחת, אומרת הקלישאה, שווה אלף מילים – והתמונה הזו מבעתת כעת את שנתם של רבים וטובים. השמועה שסקויה ערכה פגישה דומה עם פקיעת בועת הדוט-קום בשנת 2000 לא עוזרת.

 

הלכו האופציות

 

שבוע המסחר היה שחור לכל המעורבים, אבל הלב יוצא אל עובדי גוגל, שצפו בחוסר אונים איך מניית חברתם צוללת, וצוללת, וצוללת – עד שחצתה את קו 329 הדולרים כלפי מטה. הנקודה הזו ציינה את אפשרות המימוש של 1.7 מיליוני אופציות שחולקו לעובדים; אם מחיר המניה יורד ממנה, האופציות הופכות לבלתי ניתנות למימוש.

 

כרגע, 61% (!) מהאופציות הנמצאות בידי עובדי גוגל אינן ניתנות למימוש. לפני עשרה ימים, שווי המניה של גוגל עמד על 410 דולרים; לפני שלושה חודשים, הוא עבר את קו ה-450. טקקראנץ', שמדווח על כך, מעריך שהאופציות של 75% מעובדי גוגל הנוכחיים התאדו. הנחמה היחידה מבחינת גוגל, נחמת קבצנים אמיתית, היא שאמנם חלק גדול מהמוטיבציה שלהם להשאר בחברה נעלם עם האופציות – אבל במצב השוק הנוכחי גם אין להם לאן ללכת.

 

יאהו צוללת קדימה

 

גוגל לא לבד: הרצפה נשמטת גם מתחת לשותפתה לעסקי פרסום, יאהו. מניות יאהו רשמו רק ירידה בשבוע האחרון, ונסחרו לאחרונה בשווי של 12.29 דולרים למניה – השער הנמוך ביותר מאז 1998. עגום מאד לחברה שדרשה לפני שלושה חודשים ממיקרוסופט לרכוש אותה בשווי של 37 דולרים למניה, ויכלה כנראה לקבל 35.

 

כל זה לא מבשר טובות ליכולתו של מנכ"ל החברה, ג'רי יאנג, להישאר בתפקידו. המשקיעים כה נואשים עד שאחד מהם, חברת Mithras Capital המחזיקה ב-0.14% ממניות יאהו, קרא למיקרוסופט לרכוש את החברה בשווי של 22 דולרים למניה "בלבד" – 15 דולרים פחות מדרישתה הקודמת של יאהו, אבל עשרה יותר ממחירה הנוכחי. ספק אם מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, יטרח בכלל להתייחס להצעה.

 

הבלוגר הבכיר ביותר

 

ולחדשות עגומות פחות. פידל קסטרו, רודנה מאריך הימים של קובה, כבר לא מטיל אימה על תושבי האי; הוא נאלץ לפרוש מתפקידו, עקב בעיות בריאות, לפני כשמונה חודשים; בפועל הוא לא החזיק בתפקיד כבר כמעט שנתיים. אבל עכשיו הוא חופשי מטרדות השלטון, לאחר שהעביר אותו לאחיו – ככה זה עובד ברפובליקות דמוקרטיות עממיות וסוציאליסטיות – והוא יכול להתמסר לתחביבו האמיתי: כתיבה.

 

קסטרו קשישא – הוא בן 82 - פתח לעצמו בלוג. האיש שהתפרסם כשנשא, לפני כ-50 שנים, את הנאום הארוך ביותר בתולדות אמריקה הלטינית, אם לא בתולדות המין האנושי, כתב בשנה האחרונה כ-150 פוסטים, העוסקים במגוון נושאים. המשבר הכלכלי, כמובן, משעשע אותו עד מאד: לאחרונה כתב ש"לפחות מנהיגי קובה אינם מתרוצצים, מוכי שגעון, בחיפוש אחר פתרונות תוך כדי שפל כלכלי, אינפלציה, קריסת שווקים ואבטלה". אאוץ'.

 

יצוין, אגב, שהחבר פידל הוא בין הבודדים שמעיזים לכתוב בלוג בקובה בשמם האמיתי. רוב הקובנים ששולחים ידם בכתיבה נאלצים לעשות זאת בעילום שם, משום שהדעה שלהם על קובה איננה בהכרח שהיא גן עדן עלי אדמות.

 

ועכשיו תור מק'קיין

 

המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובמה, סבל בשנה האחרונה משורה של קמפיינים אנונימיים להשמצתו, שנערכו ברובם באמצעות מיילים. בין השאר, נטען שם שהוא מוסלמי אנוס ושאר שטויות. עכשיו תורו של המועמד של הצד השני, ג'ון מקיין, לטעום מאותה דייסה.

 

שמועות עקשניות – ובלתי מוכחות – מדברות על מייל ארסי שמסתובב ברשת, שנכתב כביכול על ידי פרופסור לספרות, ושמתאר חופשה מאד לא נעימה בחברתו של האיש שמתייחס לאמריקנים כ"עמיתי השבויים". טקסט דומה מאד הופיע בכמה בלוגים אולטרה-ליברליים בתחילת ספטמבר, כך שיכול להיות שמשם זה התחיל.

 

מק'קיין כבר היה קורבן בעבר – כשהתמודד מול ג'ורג' וו. בוש על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות, בשנת 2000 – לקמפיין שמועות ארסי: האנשים של בוש טענו שהילדה הבנגלדשית המאומצת של מק'קיין היא בעצם ילדה שחורה שהוא-עצמו הוליד. כתוצאה מכך, התרסק הקמפיין של מקיין בלהבות בדרום קרוליינה הגזענית. אז השמועות הופצו בעיקר בדיוור ישיר; התקדמנו מאז. הפצות שמועות שקריות במייל היא תופעה נפוצה בקמפיינים פוליטיים, ואתר Politifact, שבודק עובדות מול שמועות, מצא ש-70% מה'ידיעות' הפוליטיות המופצות במיילים שקריות לחלוטין. אבל, כפי שכבר ראינו, קל מאד לשקר במייל.

 

קצרצרים

 

ואם בשמועות פוליטיות עסקינן, אז הנה עוד שמועה לא מאושרת, שבכל זאת מצאה את דרכה לדפי הניו יורק טיימס. שחקן במשחק המכוניות Burnout Paradise, שרץ בפלטפורמת xBox של מיקרוסופט, טען שראה לאחרונה פרסומת של קמפיין אובמה במהלך המשחק, בעודו מאיץ בפראות סביב מכשול כלשהו. והמדור אומר: צא לנו מהווריד בבקשה, ברק. נשמע עליך מספיק כשלא נשחק.

 

עוד יום, עוד מוצר פגום של אפל: חברת העיצוב המצליחה בעולם מציעה תיקונים חינם למחשבי מקבוק פרו, משום שהם "מעוותים וידאו או לא משדרים אותו כלל". אפל מפילה את התיק על יצרנית השבבים nVidia, כי כידוע מוצריה של אפל עצמה מושלמים תמיד. ואנא, התעלמו מהעובדה שמחשבי אפל הם עסקת חבילה, ושאפל מאשרת כל רכיב ורכיב בהם.

 

ועוד בחדשות אפל: בקופרטינו מנסים להעמיד פנים שהמשבר הכלכלי לא קיים ושצריכת הגאדג'טים נמשכת כרגיל, ועל פי השמועות יתחילו – החל מאמצע נובמבר - למכור את האייפון ברשת המרכולים הענקית והנצלנית וולמארט. ועל זה כבר אמר שקספיר יפה: מגפה על שני בתיכם.

 

בשורות רעות למתנגדי האימפריה האמריקנית: צבא ארצות הברית הזמין השבוע חמש משאיות חמושות ב"קרן כאב", שמטרתן פיזור הפגנות כואב במיוחד אבל לא קטלני. המשאיות יטיחו במפגינים זועמים קרני מיקרוגל, והללו יגרמו להם לכוויות שיביאו אותם למחשבה שניות על המסלול הפוליטי שבחרו בקלות ראש. התוכנית יקרה להחריד - כל משאית עולה חמישה מיליוני דולרים, ובמחיר הזה אולי כדאי שמפקדי הצבא ישקלו פשוט לשלם למפגינים כדי שיתפזרו. מתנגדיה, טוענים שהנשק דווקא קטלני.

 

את המשאיות האלה, אגב, כנראה שייצרו מחוץ לארצות הברית – משום שדו"ח חדש, ולא באמת מפתיע, מוצא שהתרבות האמריקאית מדכאת הצטיינות במתמטיקה, במיוחד בקרב נערות. לטענת הדו"ח, שיתפרסם בקרוב ברשומות האגודה המתמטית האמריקאית, ישנן בקרב האוכלוסיה נערות רבות בעלות יכולת מתמטית גבוהה – אלא שהתרבות בה הן חיות מרתיעה אותן מלפתח אותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x