$
מוזיקה

נשמה טובה

מייקל קיוואנוקה, הבטחת הסול מאנגליה, עוטף טקסטים מלנכוליים בעיבודים עשירים ומרשימים

דנה קסלר 08:5831.07.16

אחד מקולות הסול הבולטים ביותר שהגיעו מאנגליה בשנים האחרונות שייך לסינגר־סונגרייטר צעיר בשם מייקל קיוואנוקה. קיוואנוקה, שנולד בלונדון ב־1987 וגדל בה, הוא בן למהגרים מאוגנדה שנמלטו בשנות השבעים ממשטרו של אידי אמין. הוא גדל על רדיוהד, נירוונה ובריטפופ, אך כשהתחיל לעשות מוזיקה, החל להתחבר לעצמו ולמורשת שלו.

 

קיוואנוקה פרץ בתחילת 2012, עם אלבום בכורה של בלוז־פולק־סול אקוסטי. בגיל 25 נחשב להבטחה גדולה. הוא הושווה לאמנים שחורים כמו קרטיס מייפילד, דוני האת'ווי ואוטיס רדינג ולאמנים לבנים כמו ואן מוריסון וטים באקלי, והוכתר לממשיך דרכם של זמרי הסול והפולק־סול של סוף שנות השישים ותחילת השבעים. אמרו שיש לו מה שנקרא כישרון גולמי, שהוא אמן אמיתי, טבעי, לא מלוטש. כל זה היה נכון, אבל מנגד, היה באלבום הבכורה שלו משהו נעים וידידותי מדי, לא מאתגר, ולא מחדש. סול אמיתי לא יכול להיות מוזיקת בתי קפה.

 

lova and hate, האלבום החדש של הזמר מייקל קיוואנוקה lova and hate, האלבום החדש של הזמר מייקל קיוואנוקה

 

עתה יוצא אלבומו השני, "Love & Hate" (הליקון), שלו ציפתה אנגליה בכיליון עיניים. כצפוי, האלבום החדש שאפתני יותר, גדול יותר וניחן בהפקה עשירה יותר. הוא נפתח בקטע יומרני באורך של יותר מעשר דקות בשם "Cold Little Heart". אחרי כחמש דקות נכנסת השירה של קיוואנוקה, המלווה בגיטרה אקוסטית, במה שהופך לבלדה קורעת לב. לא ברור בשביל מה היינו צריכים אינטרו פינק פלוידי אינסופי וזמרות מקהלה ואת כל הבוג'רס הזה.

 

הסינגל הראשון, שיר המחאה "Black Man in a White World", הוא מעולה. קיוואנוקה מכריז, "אני מאוהב אבל עדיין עצוב" בקטע שמתחיל כשיר עבדים שחור והופך לאפרוביט Fאנקי סבנטיזי. בכלל, האלבום החדש מלא בסול סבנטיזי ובטקסטים מלנכוליים מלאים בשיברון לב, חוסר ביטחון, ספקות וחיבוטי נפש.

 

"Love & Hate" הוא האלבום שבו קיוואנוקה פורץ מתוך האינטימיות של האלבום הראשון. הוא נוטש את הצד הפולקי שלו לטובת גרוב סוחף עם עיבודים עשירים בכלי מיתר ונשיפה. אפשר להגיד שהוא קופץ מעל לפופיק, אבל הוא עושה את זה בלי בושה, ורוב הזמן מצליח להצדיק את הקפיצה בצורה יותר ממרשימה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x