$
פנאי

"היא הצביעה על מה שמזויף"

תאי הצצה שמהם אפשר לראות את השקיעה בתשלום ואנדרטה לזכר פועלי בניין: האמנית המבטיחה שלי פדרמן, בתו של דיוויד פדרמן, מתה ביום ראשון

רעות ברנע 09:2909.12.14

"מבחינת כישרון ויכולת - זה אובדן גדול מאוד", אומר המנהל והאוצר הראשי של מוזיאון בת ים לאמנות יהושע סימון על האמנית שלי פדרמן, שהלכה לעולמה ביום ראשון בערב. פדרמן, בת 39 במותה, מתה אחרי מאבק במחלת הסרטן והשאירה אחריה ילדה בת 7. היא היתה השנייה מבין ארבעת ילדיהם של איש העסקים דיוויד פדרמן ואשתו עירית.

 

"המשפחה תמיד תמכה בה", אומר סימון, "ובעולם האמנות להיות מקושר זה דווקא לא קל - לרוב חושדים בך, זה עושה רושם שאין לך בעיות. אבל שלי היתה עצמאית בכל כך הרבה מובנים, שזה הפך ללא רלבנטי. כשפגשתי אותה בפעם הראשונה היא נהגה במכונית של סבתא שלה, והשתמשה בה עד שלא היתה יכולה לנסוע יותר".

 

העבודה "אמאל'ה" של פדרמן מ-2007 העבודה "אמאל'ה" של פדרמן מ-2007

 

פדרמן רכשה את השכלתה האמנותית בלונדון, שם גם נולדה, וב־School of Visual Arts בניו יורק, שם התמחתה בעיצוב סטים לקולנוע ווידיאו. ב־2003 היא חזרה לישראל ומאז הציגה במוזיאונים, בגלריות ובפרויקטים מיוחדים שונים. "היא היתה אמנית עם אג'נדה", מספר עליה החבר הקרוב, כתב "כלכליסט" ארי ליבסקר. "אחת העבודות האחרונות שהציגה היתה אנדרטה לזכרם של פועלי בניין שנהרגו במהלך העבודה, האנשים השקופים שבונים לנו את הבניינים. אולי מן הראוי שעכשיו העבודה, שהוצגה במקור בתערוכה בחיפה, תוצב לזכרה במקום קבוע".

 

שלי פדרמן. פייטרית עד הרגע האחרון שלי פדרמן. פייטרית עד הרגע האחרון

 

ב־2004 הציגה פדרמן בביתן הישראלי בביאנלה לארכיטקטורה בוונציה את המיצב "סי אנד סאן": שחזור של רצועת חוף תל־אביבית טיפוסית מוקפת בגדרות, שכללה ארבעה תאי הצצה שמהם אפשר היה לצפות בשקיעת השמש תמורת חצי יורו. "היא יצרה עבודה שיצאה כנגד הבנייה על קו הים", מספר סימון, "והעבירה את המסר בצורה טובה מאוד".

 

ב־2009 הציגה פדרמן מיצב אדריכלי בשם "המעלית" בגלריה החללית ברחוב הירקון 70 בתל אביב, שבהקמתה גם היתה שותפה עם רנן מוסינזון וכרם הלברכט. "שלי היתה אמנית מבריקה שרקחה אמנות חכמה ואבסורדית", אומרת מוסינזון, "שכמו שלי עצמה, הצביעה על כל מה שמזויף, חומרני וריקני בהומור ובוז אוהד. מהמקום הקטן שלי אני יכולה להגיד שהיא גם אחראית לנס גדול אצלי, ושבזכותה כרם ואני הכרנו והקמנו את גלריה החללית, שממנה היא מהדהדת עכשיו מכל פינה".

 

"היא היתה פייטרית והיה לה כושר שכנוע", מוסיף ליבסקר, "סוג של אדם שננעל על מטרה ולא עוזב אותה. ב־2006 עבדנו יחד על סרט תיעודי קצר שעסק בטייקון של חיי לילה בברלין, שבסופו של דבר לא יצא לפועל, אבל היא המשיכה להתעקש עליו גם כשאני כבר התייאשתי". חבריה של פדרמן מספרים שהיותה פייטרית בא לידי ביטוי גם בשנים האחרונות, כאשר נלחמה מלחמה עיקשת במחלתה, עד הרגע האחרון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x