$
פנאי

"זה רטרו ישראלי"

יוסף באו, מראשוני המאיירים בארץ, זוכה לתערוכה חדשה, מוזיאון וירטואלי ואפילו בירה מצוירת

רעות ברנע 10:1215.09.14

אם גדלתם בישראל, סביר להניח שהאיורים של יוסף באו ייראו לכם מוכרים. "הרבה אנשים לא יודעים מי היה יוסף באו, אף שגדלו על העבודות שלו", אומרת בתו של באו צלילה, שבשיתוף אחותה הדסה מפעילה את בית יוסף באו. החלל הקטן (53 מ"ר) שבו פועל המוזיאון ברחוב ברדיצ'בסקי בתל אביב היה הסטודיו של באו עד מותו ב־2002.

 

הדסה (מימין) וצלילה באו. "זו הדרך שלנו לחבר את עבודותיו של אבא לקהל הצעיר" הדסה (מימין) וצלילה באו. "זו הדרך שלנו לחבר את עבודותיו של אבא לקהל הצעיר" צילום: חיים כהן

 

"משום שמדובר בחלל כל כך קטן אנחנו נופלים בין הכיסאות", מסבירה צלילה, "כי באופן רשמי לא ניתן להכיר בו כמוזיאון. אפילו ספר השיאים של גינס הכיר בו כמוזיאון הקטן בעולם. במשך כשלוש שנים היתה לנו תמיכה של משרד התרבות, בסכום פעוט, ואנחנו לא בטוחים שתימשך. לכן הבנו שכדאי לבדוק פלטפורמות אחרות להנצחת מורשתו של אבי". כדי לעשות זאת משיקות עכשיו האחיות מוזיאון וירטואלי חדש (josephbau.co.il), שבו מסופר סיפור חייו של באו ומוצגות חלק מעבודותיו.

 

באו הוא מראשוני המעצבים הגרפיים, המאיירים והאנימטורים בארץ. הוא נולד בקרקוב והכיר את אשתו במפעל של אוסקר שינדלר (חתונתם אף מתועדת בסרט "רשימת שינדלר"). בישראל הוא פעל במשך שנים רבות בכתיבה ואיור של ספרים וכרזות ואפילו יצר את הגרפיקה לסרטים כמו "קזבלן" ו"סלאח שבתי". "אבא בנה במו ידיו את המכשירים שעבד איתם", מספרת צלילה, "מכשיר אנימציה מרגל של מכונת רנטגן, מקרנה מחלקי מנוע של מכונת תפירה".

 

בירה מכבי במהדורת יוסף באו. במוזיאונים ובגלריות בירה מכבי במהדורת יוסף באו. במוזיאונים ובגלריות

 

המוזיאון הווירטואלי הוא פרי שיתוף פעולה בין האחיות ובין בירה מכבי של חברת טמפו. לרגל השקתו יצאה החודש גם מהדורה מיוחדת ומוגבלת של בקבוקי בירה מכבי שמוטבעות עליהם עבודותיו, והיא תחולק במוזיאונים ובגלריות במהלך החודשיים הקרובים. במקביל תיערך היום תערוכה של עבודותיו במועדון התדר התל־אביבי (בית רומנו, דרך יפו 9 תל אביב, הכניסה חופשית). "זו הדרך שלנו לחבר את עבודותיו של אבא לקהל הצעיר", אומרת צלילה, "הם מתלהבים מאוד מהאיורים, זה רטרו ישראלי. באירוע אנחנו מציגות טעימה מהיצירות ומוכרות ספרים, פוסטרים וחולצות עם עבודותיו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x