$
פנאי

אוסקר 2010: הכחול הגדול?

האם הצלחת "אווטאר" בקופות תתורגם למבול פרסים בטקס האוסקר הלילה? לצד הקרב בין ג'יימס קמרון לאשתו לשעבר הבמאית קתרין ביגלו ("מטען הכאב"), נותר גם לברר מה הסיכוי של "עג'מי" לחזור עם פסלון

אמיר שוורץ 11:0407.03.10

דרמות רבות צפויות להתחולל הלילה באולם קודאק בלוס אנג'לס, והגדולה שבהן היא הקרב בין בני הזוג לשעבר ג'יימס קמרון ("אווטאר") וקתרין ביגלו ("מטען הכאב"). הראשון מתייצב עם אפוס תלת־ממד שעלה כחצי מיליארד דולר. השנייה מציעה סרט כמעט דוקומנטרי שהופק בכ־15 מיליון דולר. כעת מתברר שהסיפור על יחידת החבלנים האמריקאית הפועלת בעיראק הגיע לידי מפיקי הסרט בלי רשות, ואחד מחיילי היחידה שעליה מתבסס הסרט הגיש תביעת פיצויים נגד המפיקים.

 

רשת ABC, שתשדר את הטקס בערוץ HD שלה, מקווה לשחזר ולו לערב אחד את אחוזי הצפייה הנאים שהשיגו המתחרים ב־NBC בשידורי אולימפיאדת החורף שהסתיימה בשבוע שעבר (24.7 מיליון צופים בממוצע). בערוץ יכולים להתעודד מכך בשנה שעברה צפו בטקס 36.3 מיליון צופים, 4 מיליון יותר ממספר הצופים בו ב־2008. ברשת מקווים להתקרב לשיא של כל הזמנים שרשם הטקס שהנחה בילי קריסטל בשנת 2000 - 46.3 מיליון צופים.

 

טובים השניים

כדי לעורר עניין מחודש בטקס, שבשנים האחרונות סבל לא פעם מנפילות מתח ארוכות, הוכנסו בו השנה שינויים אחדים. השינוי הגדול ביותר הוא הכפלת מספר המועמדים לתואר "הסרט הטוב ביותר" מחמישה לעשרה. המתכונת האוסקרית המורחבת שפעלה בשנות השלושים והארבעים של המאה שעברה, שבמסגרתה היו מועמדים לעתים גם 12 סרטים באותה שנה, אומצה בשנים האחרונות גם בטקסים אחרים, כמו אלו של פרסי המבקרים.

 

אווטאר. חייזרים מיליונרים אווטאר. חייזרים מיליונרים צילום: MCT

 

הפרידה מ"מועדון החמש" המסורתי מאפשרת תחרות פתוחה יותר שבה גם לסרטים שאינם בעלי ניחוח אוסקרי תהיה הזדמנות להתקרב לאקדמיה. אלא שבחינת רשימת עשרת המתמודדים, שאותה מובילים לצד "אווטאר" של קמרון ו"מטען הכאב" של ביגלו, "תלוי באוויר" של ג'ייסון רייטמן ו"ממזרים חסרי כבוד" של קוונטין טרנטינו, מבטיחה שמה שהיה הוא שיהיה.

 

שינוי נוסף בטקס הוא בבחירה בצמד מנחים - סטיב מרטין ואלק בולדווין - במקום באחד. המארגנים מקווים שבולדווין (המנחה לראשונה את הטקס) ומרטין, יולידו טקס קולח ומהודק יותר. השינוי השלישי הוא הוויתור על השמעת השירים המועמדים לפרס השיר הטוב ביותר במהלך הטקס. המארגנים, שתירצו את ההחלטה בכך שהשירים אינם די טובים, מעלים שאלה נוספת הנוגעת לעצם ההצדקה שבקיום טקס כה ארוך, יותר משלוש שעות.

 

"אווטאר" ועוד תשעה?

כאמור, השאלה הגדולה שתוכרע רק בשעות המוקדמות בבוקר שני הקרוב (שעון ישראל) היא בכמה פרסים יזכה "אווטאר" של ג'יימס קמרון המועמד לתשעה פרסים. קמרון כבר זכה בשני פרסים בטקס גלובוס הזהב המקדים (בקטגוריית הסרט הדרמטי והבמאי) אבל ספק אם הכנסות בלתי נתפסות כמעט, בגובה 2.454 מיליארד דולר, ישכנעו את חברי האקדמיה לשלשל את המעטפה למען החייזרים הכחולים. עם זאת, אסור לשכוח שאותם חברי אקדמיה הצביעו ל"טיטאניק" של קמרון ב־1997.

 

לזכייה באוסקר יש השפעה ישירה על ההכנסות. בשנה שעברה, שבה גרף "נער החידות ממומביי" של דני בויל שמונה פסלונים, הסרט הכניס 12.2 מיליון דולר בארה"ב בשבוע שלאחר הטקס. גם אם המספרים נשמעים צנועים, יש לזכור שזהו סרט בריטי המתרחש בהודו, ושהסרט כבר רץ באותה תקופה כארבעה חודשים. הזכייה של "מטען הכאב" בפרס תהיה בונוס כפול - בוודאי לסרט שהכניס עד כה רק 19.3 מיליון דולר, נתון שבוודאי שלא נעלם מעיני מפיקי הסרט שהפיצו מכתב תמיכה בסרט לחברי האקדמיה.

 

בקטגוריות שקל למדי לנחש בהן את הזוכה אפשר למצוא את ג'ף ברידג'ס, המוביל בתואר השחקן הטוב ביותר בסרט "Crazy Heart". גם לסנדרה בולוק, שמשלימה בשנים האחרונות קאמבק מפתיע ומכניס, יש סיכויים טובים לחזור הביתה עם פסלון על "הזדמנות שנייה". בקטגוריות שחקני המשנה הפרסים המובילים הם מוניק ("פרשס") וכריסטוף וולץ על תפקיד חד־פעמי בלא פחות מארבע שפות ("ממזרים חסרי כבוד"). "ממזרים" של טרנטינו הוא גם המוביל בקטגוריית התסריט.

 

כשיקפלו את השטיח האדום הוליווד תתעורר לשנה לא פשוטה - רגע לפני סרטי הקיץ הגדולים ועתירי האפקטים שינסו לעזור לה בקרב האבוד נגד גדודי הצופים הפיראטים המתרבים שברשת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x