$
אמנות ועיצוב

אילו יצירות קונים בחנויות לריהוט

כשמכירות האמנות צונחות לשפל נהפכות גם החנויות לעיצוב הבית לסוג של גלריה. "כלכליסט" בדק איזה ארט תוכלו לקנות לצד הספה או המטבח

דקל גודוביץ 10:4603.05.09
לא תמיד שמים לב לכך, אבל בחנויות לעיצוב ולריהוט מוצגות גם עבודות אמנות כחלק מרעיון ה"טוטאל לוק" של החלל שמבקשים לעצב. בתקופה שבה מכירות האמנות צנחו לשפל, ואילו חנויות הריהוט נהפכו למושקעות ואיכותיות יותר, רכישת עבודות אמנות בהן היא בהחלט אופציה. משפחת קסטיאל, למשל, חגגה בשנה שעברה את פתיחת החנות הגדולה שלה, ששטחה 4,000 מ"ר, בתערוכת "צבע טרי", שהיתה אחת מהמוצלחות והגדולות שידעה העיר בטרם הגיע המיתון. במרץ הוצגה שם לערב אחד תערוכה של סטודנטים מבצלאל שכללה גם עבודות וידיאו רבות, ולפני כשבוע נערך בה לראשונה הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע, אנימציה ותלת־ממד לסרטים שאורכם עד 3 דקות, המוקרן בו־זמנית ב־70 מדינות ברחבי העולם. אז מה אפשר לקנות בחנויות האלה מלבד רהיטים?  

 

"זרי פרחים" של משה גרשוני. 8,000 דולר בקסטיאל "זרי פרחים" של משה גרשוני. 8,000 דולר בקסטיאל

קסטיאל

מה מציגים: לצד אירועים מתחלפים כוללת החנות עבודות יקרות של אמנים מוכרים כמו משה גרשוני (כ־20 אלף דולר), והיא מקיימת שיתופי פעולה עם גלריות כמו הראל. לצד אלה מוצגות עבודות של אמנים צעירים, למשל שומרוני אלוני, אלה ספקטור ויהודה גדליהו, שעבודות רשת הברזל שלו הן הנמכרות ביותר בחנות ומחירן 600 דולר. "תצוגה שמנסה להמחיש בית בלי אמנות, מבחינתנו, גובלת בפשע", אומר אלון קסטיאל, שהוא וצוות המעצבים שלו הם גם אוצרי האמנות המוצגת. הקריטריון להצגה בקסטיאל הוא "כל עוד זה אסתטי, מעניין, בעל אמירה וגם משתלב בהעמדה של התצוגה שלנו".

פרטים: מחירים לדוגמה: "זרי פרחים" של משה גרשוני, 138X138 ס"מ, הדפס רשת על קנווס, 8,000 דולר.

כתובת: אלפסי 36 תל אביב.

  

ניסו רהיטים

מה מציגים: על פני שלוש קומות מוצגת אמנות עכשווית, "כזו שתיצור אצל המבקרים בחנות תחושה נוחה ונעימה", לדברי ליאון אדוט, מבעלי החנות, ולכן לא יציגו עבודות עירום או כאלה שמשדרות אלימות. בין האמנים שעבודותיהם מתחלפות מדי חודש: עופר בורוזובסקי, כילי קורן, מיכאל פיש, אורי ליפשיץ, שרה קנול, דניאלה וולף, לאה טופר, אריה ברקוביץ ושולי בורשטיין (מחירי העבודות 3,000–1,000 דולר).

פרטים: מחיר לדוגמה: "ללא כותרת", אריה ברקוביץ, שמן על בד, 100X100 ס"מ, 3,000 דולר.

כתובת: ידידיה פרנקל 10 תל אביב.

 

הגלריה החדשה

מה מציגים: בחנות שמתמחה בריהוט מודרני מתחילת המאה ה־20 ואמצעיתה מוצגות תערוכות יחיד. מאז פתיחתה השנה הציגה הגלריה תערוכה של שמחה שפייזר, "סדר למראית העין", וכיום מוצגת בה התערוכה של המעצב יעקב קאופמן, "מנורות אלומיניום". האוצרים הם בעלי הגלריה, הדס חרמש וסמי שלום כנפו. פריטי הריהוט הקלאסיים והחלל העותמאני בעל הקשתות הם בהחלט אכסניה מרשימה לאמנות.

פרטים: מחיר לדוגמה: "טל ומטר" של שמחה שפייזר, 123X192 ס"מ, טכניקה מעורבת על עץ, 18 אלף שקל.

כתובת: הצורפים 15, יפו העתיקה.

 

מבורך

מה מציגים: בעל החנות המעצב יצחק מבורך, בהשכלתו אמן פלסטי ובוגר מכון אבני, מציג בעיקר עבודות אמנות שלו בטכניקה המכונה "צליור", צילום משולב בציור, אך גם כמה עבודות של שני אמנים נוספים: דניאל סרחיו וזהבה מנור. התערוכה הראשונה שהוצגה בחנות, בחודש פברואר, עסקה בעבודות אדריכלות שלא נבנו. מבורך טוען שכל אמנות, אפילו פשיסטית, תתקבל בברכה, בתנאי שתתאים לסגנון שלו.

פרטים: מחירים לדוגמה לעבודות של יצחק מבורך: "איתמר", שמן והדפס על מתכת, 140X90 ס"מ, 8,500 דולר; "אבסטרקט", אקריליק על עץ, 120X120 ס"מ, 5,800 דולר; "מופשט גיאומטרי", ציור על צילום, 120X80 ס"מ, 1,800 דולר.

כתובת: דרך סלמה 73 תל אביב.

 

"ללא כותרת", של תמיר שפר. 3,500 דולר ברטרו "ללא כותרת", של תמיר שפר. 3,500 דולר ברטרו
רטרו

מה מציגים: בחנות הקטנה מוצגת אמנות שאהובה על הבעלים, מתי שחר - כזו "שנותנת אווירה", לדבריו. בין האמנים נמצאים תמיר שפר, שי זילברמן, אדם שר ועוד. התערוכה “prêt-a-porter”, שאצרה יעל תדהר, בהשתתפות 15 אמנים, נערכה בתחילת אפריל.

פרטים: "ללא כותרת" של תמיר שפר, שמן על בד, 110X90 ס"מ, 3,500 דולר.

כתובת: יהודה הלוי 123 תל אביב.

 

היי־טאצ'

מה מציגים: בחנות המטבחים הוצגו בשנתיים האחרונות תשע תערוכות מתחלפות בנושאי יודאיקה. במרץ נפתחה תערוכה קבוצתית של 43 אמנים צעירים שנקראת "חשבון נפש". כמו כן פועלת בחלל התחתון של החנות גלריה מסחרית לאמנות, שבה מוצגות עבודות ליד התצוגות של המטבחים. "אף פעם לא נעמיד פסל על משטח המטבח, אלא על כן נפרד, כי האחד לא מקשט את השני", טוענת לילך גילים, מנהלת הגלריה. העבודות של אמנים כמו ערן שקין, אברהם פסו, יאיר גרבוז ומנשה קדישמן מתומחרות כאן כפי שהיו מתומחרות בסטודיו של האמן או בגלריה לאמנות.

פרטים: "The Shrine of Instant Gratification II" של ג'יין לבטון, אקריליק על קנווס, 140X160 ס"מ, 15 אלף דולר; "קומיקס" של קרן שפילשר, שמן על בד, 100X40 ס"מ, 2,000 דולר.

כתובת: גלגלי הפלדה 16 הרצליה.

 

"The Shrine of Instant Gratification" של ג'יין לבטון. 15 אלף דולר בהיי-טאצ' "The Shrine of Instant Gratification" של ג'יין לבטון. 15 אלף דולר בהיי-טאצ'

 

איקאה

מה מציגים: יצרנית הריהוט הגדולה בעולם ובעלת חנות הרהיטים הגדולה בארץ, ששטחה 23 אלף מ"ר, מציעה פוסטרים והדפסות שמן על קנווס. אלה מפוזרים בחללי התצוגה כחלק מעיצוב החדרים, ומרוכזים לצורך קנייה באזור מסוים בחנות. מדובר בעבודות סדרתיות ולא מקוריות של אמנים צעירים, בעיקר משבדיה.

פרטים: התמונות הנמכרות ביותר בחנות הן של אמסטרדם ושל פריז בשחור־לבן מסדרת Vilshult, של האמן Jean-Marc Charles, 140X100 ס"מ, 295 שקל. מחירי פוסטרים וגלויות 15–79 שקל, תמונות 295–795 שקל.

כתובת: גיבורי ישראל 1, מחלף פולג, נתניה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x