סגור
אביגדור ליברמן בוועידה הכלכלית הלאומית
(צילום: סיני דוד)

הוועידה הלאומית
ליברמן קורא לרמטכ"ל להתפטר: "לא יכול למלא את תפקידו בתנאים שנוצרו"

יו"ר ישראל ביתנו אמר בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט ובנק לאומי: "הממשלה מתנהלת על פי אינטרסים אישיים ומגזריים, אין מדיניות למען אזרחי מדינת ישראל"

"תפקידו של הרמטכ"ל הוא לספק ביטחון וכשירות לצה"ל. בנסיבות של היום זה בלתי אפשרי ולכן הרמטכ"ל חייב להתפטר", כך אמר אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, לשעבר שר האוצר בשיחה עם עיתונאי כלכליסט צבי זרחיה בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט ובנק לאומי.
"יש פה פגיעה קשה בלכידות, בחוסן הלאומי, ברוח הקרב. הוויכוח הזה קורע את הצבא מבפנים. שר הביטחון הפקיר את אותם אנשי מילואים שבזכותם הוא נשאר בתפקיד. אין לי ציפיות משר הביטחון, הרמטכ"ל חייב לקחת אחריות ולהגיד שהוא לא יכול בתנאים שנוצרו למלא את תפקידו", הוסיף ליברמן.
אתה היית שר ביטחון, מה דעתך על שתיקתו של יואב גלנט?
"יואב גלנט נמצא בתפקיד בזכות אנשי המחאה, לא בזכות מצביעי הליכוד או ש"ס או יהדות התורה. אותם אנשים שהם מתנדבים, שמענו את כל ההשתלחויות בהם, אף אחד לא יצא לגנות, לא ראש הממשלה והם פשוט מרגישים תסכול. אותם אנשים שיצאו להגן על המדינה הזו בגופם, תרמו עשרות שנים פתאום הופכים אותם לאנרכיסטים, אנשי שוליים זה בלתי סביר מה שקורה כאן ולכן אנחנו פה בדרך למשבר עמוק. נתניהו איבד שליטה. הוא מינה אנשים הכי לא מתאימים לשורה של תפקידי מפתח ואיבד שליטה. שמחה רוטמן מדבר ישירות עם שר המשפטים ומפלגות הקואליציה.
נתניהו שבוי בידי סמוטריץ' ויריב לוין?
"ההחלטות שמתקבלות לא סבירות. ההחלטה לגבי נשים ומזונות ובתי דין רבניים, הופכים אותנו למשטר טאליבן. מהן התנועות הפוליטיות בעולם שאין בהן ייצוג לנשים? יש את ש"ס, יהדות התורה והטאליבן, אלה שלושת התנועות בהן אין ייצוג לנשים. מה שעושים עם החקיקה האחרונה והסמכויות לבית הדין הרבני זה הליכה לכיוון מדינת הלכה, תוסיף לזה את ה'רפורמה' של שלמה קרעי. זה ניסיון להשתלט על התקשורת. פה הולכים באמת בצורה מסודרת להשתלט על התקשורת, על מוקדי כוח. על כל דבר".
איפה נמצאת האופוזיציה?
"עמדתי ברורה בהצבעה בקריאה השלישית מפלגות האופוזיציה חייבות להחרים את ההצבעה, עצם ההשתתפות נותנת לגיטימציה למהלך לא לגיטימי. לא ברור מה ההיגיון להשתתף בהצעה. כל הזחילה לבית הנשיא אני פשוט לא מבין, יש פיצול אישיות, רק לפני חודש הייתה הצבעה בכנסת על הוועדה לבחירת שופטים, גנץ ולפיד הצהירו שאם לא תקום ועדה אז אין טעם לדיבורים. אומר יריב לוין לא תהיה ועדה".
"אני חושב שזו טעות חמורה לזחול לבית הנשיא וצריך להבין קדימה לכמה שנים, הכי חשוב שהקואליציה הבאה תהיה תנועת מטוטלת - שתקום בלי ש"ס ובלי יהדות התורה. המדינה זקוקה כרגע לשורת שינויים עמוקים בתחום החינוך, יציאה לעבודה, שוויון בנטל, כל עוד ש"ס ויהדות התורה בפנים לא תוכל לשנות כלום. הקימו משרד למסורת ישראל, למורשת ישראל, הרשות לקידום המגזר החרדי, היחידה לחיזוק התודעה הלאומית. 14 מיליארד שקל פשוט מפזרים למקורבים, זה טרלול. מבחינת מדיניות כלכלית וחברתית זה נזק לטווח ארוך. צריך לשנות מקצבאות הילדים ועד לקצץ את כל המשרדים שאין להם זכות קיום. מדינת ישראל מממנת רק 9% מסך הוצאה לאומית על מחקר ופיתוח, הכי נמוך במדינות ה-OECD. נורבגיה 45%, הדברים האלה חייבים להשתנות. המדינה מממנת דמוגרפיה אנטי-ציונית וזה הדבר שהכי מסכן את עתידנו".
היית שר תשתיות, אוצר, כשר אוצר לשעבר – אתה מוטרד ממה שקורה במשק?
"יש ניהול כושל של הכלכלה ומדיניות ממשלתית. דוגמא שהיא בשוליים שאף אחד לא שם לב אליה, מה הדבר שהכי התייקר מאז הראשון בינואר? 24.5% קפצו שירותי הדואר ובמה מתעסקים? לפטר את יו"ר רשות הדואר. לא היה לא זמן והייתה תוכנית של הפרטה שרק צריך ללחוץ על הכפתור, היה לחוץ לפטר את יו"ר הדואר ולכן הגענו לאן שהגענו. באופן כללי שום דבר לא מתנהל, בתחום הבנייה, הדיור, אנחנו יודעים כל חודש ירידה בהתחלות בנייה זה יצירת משבר לטווח ארוך. אין ניהול כל הממשלה מתנהלת על פי אינטרסים אישיים ומגזריים, אין מדיניות למען אזרחי מדינת ישראל".