סגור
ועידת האנרגיה - קארין אלהרר
(סיני דודפור )

ועידת האנרגיה
קארין אלהרר: "לא יהיה משבר אנרגיה בישראל"

שרת האנרגיה דיברה בכנס האנרגיה של כלכליסט והסבירה שלא יהיה משבר בשל ההבנה שיש דלק מעבר - גז טבעי - בו נשתמש עד שנגיע ליעד של אנרגיות מתחדשות. על הפסילה של אמי פלמור מלכהן כיו"ר חברת החשמל אמרה, "ההתנהגות של רשות החברות הייתה חסרת תום לב מהרגע הראשון"

"אני רוצה להרגיע – לא יהיה משבר אנרגיה", כך אמרה הבוקר (ב') קארין אלהרר, שרת האנרגיה בשיחה עם צבי זרחיה כתב כלכליסט במסגרת כנס האנרגיה של כלכליסט בשיתוף בזן.

לדבריה, הסיבה שבגללה לא יהיה משבר אנרגיה היא ההבנה שיש דלק מעבר – גז טבעי – בו נשתמש עד שנגיע ליעד של אנרגיות מתחדשות. "הקמתי את ועדת המנכ"לים כך שכל המנכ"לים הרלוונטיים לעניין אנרגיות מתחדשות מגיעים אחת לרבעון למשרד האנרגיה כדי לדון מה עשו עד כה. אנחנו פועלים כדי להגדיל את הרשת וכן נסייע לכל היזמים להביא עוד פרוייקטים של אנרגיות מתחדשות בהסרת חסמים".

1 צפייה בגלריה
קארין אלהרר שרת האנרגיה בשיחה עם צביקה זרחיה ועידת האנרגיה
קארין אלהרר שרת האנרגיה בשיחה עם צביקה זרחיה ועידת האנרגיה
קארין אלהרר שרת האנרגיה בשיחה עם צביקה זרחיה
(אוראל כהן)

אלהרר אמרה כי היא "חד משמעית מחוייבת למעבר לאנרגיה ירוקה. אנרגיות מתחדשות זה חלק מהעניין אבל יש גם מימן ועוד המון דברים. נעשה הכל כולל הכל בשיתוף עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי שהדבר הזה יקרה".
על הפסילה של אמי פלמור מלכהן כיו"ר חברת חשמל אמרה אלהרר כי "לא רוויתי נחת. ההתנהגות של רשות החברות בעיני הייתה לא טובה ואני מאוד עדינה. זו הייתה התנהלות שבעיני הייתה חסרת תום לב מהיום הראשון ועד היום האחרון. לא הבאתי מינויים עם זיקה פוליטית או של אנשים שהם חברים שלי. הבאתי הצעה למינוי של אישה מאוד מוערכת שעשתה דבר או שניים או עשרים בחייה. חברת החשמל היא החברה החשובה ביותר אולי במשק כולו ובטח במשרד האנרגיה, סברתי שמדובר במינוי ראוי".
על הסכם קצצ"א אמרה אלהרר כי היא מתנגדת להסכם. "כשנכנסתי למשרד האנרגיה ישבתי עם המנכ"ל דאז והוא הבהיר לי חד משמעית כי לעולם האנרגיה בישראל אין כל יתרון בהסכם קצצ"א. במידה וייגרם נזק סביבתי הוא יעלה עשרות מונים על 23 מיליון הדולר שהם ההכנסות השנתיות למדינה מההסכם. בניהול סיכונים – זה לא שווה את זה".
לעומת זאת, על הסכם המים-חשמל עם ירדן אמרה שהוא בעיניה "טוב צרוף". "ישראל לא משופעת שטחים פתוחים ולירדן יש – אז נקים שם חוות סולריות ונמשוך את החשמל מנקודה בה הרשת לא עמוסה, באיזור ירושלים. מצד שני, בירדן יש מחסור מים מאוד משמעותי וישראל תתפיל מים עבורה", אמרה.
על אישור החוק לאיכוני שב"כ לחולי קורונה אמרה אלהרר כי היא חושבת שזה שימוש לא טוב והיא נמנעה בהצבעה. "מצד שני מדובר בשימוש קצר ורק לאנשים שנושאים את הזן החדש. אז זה פחות טוב אבל זה המצב". לבסוף, על השאלה האם תהיה רוטציה ענתה השרה אלהרר כי "חד משמעית כן. יש פה ממשלה שבאה לעבוד וממשלה שיש בה אמון וזה הדבר שהיה חסר".