סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט טק
מנהלת באפל: פוטרתי לאחר שהובלתי מאבק נגד התעמרות בעובדים

ג'נקה פאריש טוענת כי פוטרה בעקבות המאבק לשיתוף מקרי אפליה ופגיעה; היא מכחישה את טענת החברה לפיה מחקה מידע בזמן שהתנהלה נגדה חקירה על הדלפה לתקשורת; לדבריה, "זה נראה כמו נקמה על העובדה שדיברתי על הניצול במקום העבודה"

עובדת של אפל שהובילה מאבק עובדים לשיתוף מקרים של התעמרות ואפליה בחברה אמרה שלשום (ה') שפוטרה עקב כך.


לפי דיווח ברויטרס, ג'נקה פאריש (Janneke Parrish), מנהלת תכנות באפל, אמרה שיצרנית האייפון הודיעה לה שחוזה העבודה שלה בוטל כיוון שמחקה מידע מציוד של החברה בזמן שהיתה תחת חקירה לגבי הדלפת מידע לתקשורת. היא הכחישה את הדברים. פאריש אמרה שמחקה אפליקציות שהכילו פרטים לגבי מצבה הפיננסי ומידע אישי נוסף, לפני שהעבירה את המכשירים שלה לאפל כחלק מהחקירה. עוד אמרה שהיא מאמינה שפוטרה עקב פעילותה האקטיביסטית במקום העבודה. לדבריה, "עבורי, זה נראה כמו נקמה על העובדה שדיברתי על הניצול, תנאי התגמול והתנאים בכלל במקום העבודה שלי".

1 צפייה בגלריה
עובדת חנות אפל ניו יורק
עובדת חנות אפל ניו יורק
חנות אפל בניו יורק
(צילום: AP)

אין זה המקרה היחיד לאחרונה בו עובדי אפל מביעים אי שביעות רצון ויוצאים נגדה. בחודש שעבר אמרו שני עובדים בחברה לרויטרס שהגישו תלונות נגד אפל למועצת יחסי העבודה הלאומית. שני העובדים האשימו את אפל בין היתר בנקמנות וביטול חד-צדדי של חוזים. אפל מסרה בתגובה שהיא "מאוד מחויבת ליצירת ושמירת מקום עבודה חיובי ומכיל", ושהיא לקחה ברצינות את החששות שהביעו העובדים.
החוק האמריקאי מגן על העובדים כך שיוכלו לדון בפתיחות בנושאים מסוימים, כמו התנאים במקום העבודה, אפליה ושוויון בשכר. במהלך הקיץ האחרון עובדים בהווה ובעבר של אפל החלו להעלות במדיה החברתית טענות להטרדה ואפליה. פאריש אמרה שכמה מעמיתיה החלו לפרסם סיפורים כאלה במדיה החברתית ובפלטפורמה בשם #AppleToo.
פאריש אמרה עוד שהיא הקפידה לשמור על כללי החברה, ומעולם לא חלקה מידע שהיא האמינה שהוא חסוי. לדבריה, היא המשיכה לפרסם בפלטפורמה אחרי שנפתחה נגדה חקירה על ידי החברה בסוף ספטמבר. "זה רק מחזק את הדברים שלי, כאשר אפל מגיבה לביקורת בכך שהיא פותחת בחקירה פנימית נגד אלו שהיא לא רוצה עוד אצלה. קל יותר עבורה לסיים חוזים מאשר להקשיב לעובדים", היא אמרה.