סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

אקזיט שני לדורון הרלב: מדטרוניק רוכשת את אפרה בכמיליארד דולר

אפרה מפתחת תוכנות לטיפול באי סדירות בקצב הלב ורכישתה תאפשר למדטרוניק "לחדור לראשונה לסמנטים טכנולוגיים נוספים, כמו אלקטרופיזיולוגיה", לדברי החברה. שוק הטכנולוגיות למחלות לב הכניס השנה למדטרוניק 10.7 מיליארד דולר

חברת מדטרוניק (Medtronic) הודיעה מוקדם יותר השבוע כי הגיעה להסכם לרכישת חברת אפרה (Affera) מבוסטון המפתחת תוכנות לטיפול בקצב לב לא סדיר. מייסד החברה הוא הישראלי (לשעבר) דורון הרלב. בעבר הוא יסד גם את חברת Rythmia, שנמכרה ב-2012 לבוסטון סיינטיפיק ב-90 מיליון דולר.
המוצרים שאפרה מפתחת מבוססים על תהליכים שנקראים Ablation (צנתר), היוצרים צלקות קטנות ברקמות התא החריגות כדי לתקן את קצב הלב הלא סדיר. זהו תחום שבו מדטרוניק כבר פעולת, אך החברה מסרה כי הטכנולוגיה של אפרה "תשלים" את הטכנולוגיה הקיימת שלה. "בחלק מהמקרים הטכנולוגיות של אפרה יוסיפו ויתמכו באלו שאנחנו מפתחים", מסר דובר החברה.
החברות לא חשפו את תנאי העסקה בהצהרה הרשמית, אך מנכ"ל מדטרוניק ג'ף מרתה אמר ביום שני בכנס הבריאות של ג'יי.פי. מורגן כי מדובר על עסקה בשווי של קרוב למיליארד דולר. באתר סטאר טריביון התבססו על אנליסטים מחברת ההשקעות פיפר סנדלר ודיווחו כי העסקה תעלה למדטרוניק 925 מיליון דולר.
1 צפייה בגלריה
דורון הרלב מייסד Affera  נמכר ל מדטרוניק
דורון הרלב מייסד Affera  נמכר ל מדטרוניק
דורון הרלב מייסד Affera נמכר למדטרוניק
(צילום: גטי, Affera)
"הכנסת אפרה לארגון שלנו, עם דריסת הרגל המבוססת שלנו בחלל הצנתר למחלות הלב, תחזק את היכולת שלנו לספק טיפולים חדשניים ולאפשר למדטרוניק לחדור לראשונה לסגמנטים טכנולוגיים נוספים כמו אלקטרופיזיולוגיה", מסרה רבקה סיידל, נשיאת חטיבת הפתרונות לבעיות לב על ידי צנתר במדטרוניק.
שוק הטכנולוגיות למחלות לב נחשב גדול עבור מדטרוניק. בשנה הפיסקאלית 2021 היה התחום אחראי להכנסות של מעל 10.7 מיליארד דולר. לשם השוואה, כלל ההכנסות של מדטרוניק באותה שנה עמדו על 30.1 מיליארד דולר.
עסקת אפרה צפויה להיסגר רק בשנה הבאה, כך לפי מדטרוניק. זו אמנם רכישה גדולה, אך לא הגדולה ביותר בתקופה האחרונה. באוגוסט האחרון הודיעה מדטרוניק על התוכניות שלה לרכוש את חברת הציוד הרפואי Intersect ENT עבור 1.1 מיליארד דולר. המטה של מדטרוניק שוכן באופן רשמי בדבלין, אירלנד בשל צרכי מס, אך היא מחזיקה גם במשרד במיניסוטה.