סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

עדות נוספת למשבר: מטא מקפיאה גיוסים במחלקות שונות

החברה האם של פייסבוק תפסיק להשקיע בחטיבות הנוכחות מרחוק, המסנג'ר לילדים, המחלקה המסחרית והגיימינ, ותקפיא בין השאר את הגיוסים של כמה מתפקידי המהנדסים העוסקים בתחומים אלה. המנכ"ל צוקרברג: "תראו, כמובן שאם הכל היה מתנהל כמתוכנן לא היינו משנים כלום"

מטא, החברה האם של פייסבוק, מושכת את ההשקעות שלה ממספר מוצרים, כולל הצוות שהוקם בימיה הראשונים של המגפה לפיתוח מוצר שיתחרה בזום, כך לפי דיווח באתר The Verge. החברה הקפיאה גם את הגיוסים לחלק מתפקידי המהנדסים ולתפקידים זוטרים בתחום מדעי הנתונים.
הקפאת הגיוסים מעוררת חשש בקרב העובדים שצפוי גל פיטורים בקרוב, אולם המנכ"ל מארק צוקרברג אמר בפגישה בשבוע שעבר כי לא מתוכננים קיצוצים. "אני לא יכול לשבת פה ולצאת בהתחייבות קבועה ומתמשכת שאם הדברים ישתנו לא נשקל זאת", אמר לפי הקלטה של הפגישה שהגיעה לידי האתר. "אבל אני יכול להגיד שנכון למצבנו כיום, איננו חושבים שניאלץ לעשות זאת. מה שאנחנו בעצם עושים זה להוריד את הצמיחה לרמות שאנחנו חושבים שניתן יהיה לנהל לאורך זמן".
הורדת הצמיחה עליה דיבר צוקרברג באה לידי ביטוי בהודעות שקיבלו בימים האחרונים ראשי צוותים על כך שלא יוכלו לגייס מהנדסים חדשים או אפילו לקבל עובדים שיועברו ממחלקות אחרות. הסיבה לכך היא ככל הנראה שהמוצרים עליהם הם עובדים לא מרוויחים כסף או אינם נחשבים חשובים מספיק אסטרטגית להמשיך את ההשקעה בהם - זאת, לאחר שמניית מטא צנחה השנה ב-43%. הצוותים שכבר הושפעו מהקפאת הגיוסים כוללים את חטיבת הדייטינג והגיימינג של פייסבוק (Dating and Gaming), מסנג'ר לילדים, המחלקה המסחרית וצוות הנוכחות מרחוק (Remote Presence) שהוקם במגפה על מנת לפתח פיצ'רים של שיחות וידיאו ושמע להתחרות בזום.
1 צפייה בגלריה
מארק צוקרברג
מארק צוקרברג
מארק צוקרברג
(צילום: רויטרס)
דובר מטא ג'ו אוסבורן אישר את הקפאת גיוסי המהנדסים בצוותים מסויימים, אך אמר כי החברה עדיין מגייסת בתחומי למידת מכונה ובינה מלאכותית. "כפי שציינו בדו"ח הרבעוני האחרון, אנחנו מבצעים הערכה מחודשת של סדרי העדיפויות המרכזיים בחברה ומשקיעים בהם אנרגיה, במיוחד מכיוון שהם מתייחסים לעסקי הליבה שלנו", מסר.
צוקרברג מהמר כי עתיד החברה טמון ב- Reality Labs, שם עובדים על התוכנה והחומרה של המטאוורס. סמנכ"ל הטכנולוגיה הראשי אנדרו בוסוורת' אמר לאחרונה לעובדים שחלק מהפרויקטים יועדפו על פני אחרים, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס. העובדים לא יועברו מהחטיבה, שכבר מועסקים בה מעל 17 אלף עובדים, ועוד לא הוחלט על הרכב הצוותים הספציפיים.
מטא נפגעה מהשילוב בין התחרות מצד טיקטוק, הירידה במניות חברות הטכנולוגיה והשינויים שביצעה אפל במערכת ניטור המודעות שעולה לחברה מיליארדי דולים בהפסדי הכנסות מפרסום, כך לפי צוקרברג. עם זאת, הוא מאמין שהחברה שמדווחת על רווחים של מיליארדי דולרים בכל רבעון מסוגלת להתמודד גם עם תקופה ממושכת של האטה בסקטור הטכנולוגיה.
"בכל פעם שאנחנו מורידים את יעדי הצמיחה יש שמועות שאולי אנחנו בצרות או שקורה משהו דרמטי יותר", אמר בפגישת העובדים. "תראו, כמובן שאם הכל היה מתנהל כמתוכנן לא היינו משנים כלום. אבל אני רוצה להבהיר שאנחנו נמצאים בעמדה חזקה מאוד ושיש לנו עסק בריא שעדיין צומח במהירות".