סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
אפל מתנתקת מאינטל: חשפה מעבדים חזקים בייצור עצמי למחשבי המקבוק

החברה פיתחה את השבבים הנקראים M1 Pro ו-M1 Max, שמהירים ב-70% משבבי M1 הקודמים. השבבים החדשים מייצגים צעד נועז יותר מצדה, שכן הם אמורים לגבור על המוצרים האיכותיים ביותר של אינטל. אפל כבר הודיעה בעבר כי בכוונתה להשלים את ההתנתקות מאינטל ב-2022

אפל נקטה את הצעד האגרסיבי ביותר עד כה להסרת השבבים של אינטל מהמחשבים שלה. סוכנות הידיעות בלומברג מדווחת כי ענקית הטכנולוגיה חשפה מעבדים חזקים יותר למחשבי המק שהיא בעצמה תייצר, זאת בנוסף לשינוי כולל במחשבים הניידים מקבוק פרו.
החברה חשפה את השבבים באירוע שנערך אתמול (ב'), שכלל גם חשיפה של מוצרי השמע החדשים שלה. השבבים החדשים, הנקראים M1 Pro ו-M1 Max, מהירים ב-70% משבבי M1 הקודמים, כך לפי הודעת החברה. באירוע נחשף גם מחשב הלפטופ מקבוק פרו, שעבר עיצוב מחדש הכולל מסכים גדולים יותר ורזולוציה גבוהה יותר.
3 צפייה בגלריה
אפל השקה מקבוק פרו MacBook Pro
אפל השקה מקבוק פרו MacBook Pro
השקת המקבוק החדש
(צילום: רויטרס)

השבבים והמכשירים החדשים מציבים את אפל בתחרות ישירה מול השבבים שסיפקה ב-15 השנים האחרונות אינטל למחשבי המק. כבר בשנה שעברה החלה אפל להעביר את מחשבי המק הפשוטים יותר לשבבי הסיליקון M1 שהיא מייצרת. עם זאת, השבבים החדשים מייצגים צעד נועז יותר מצדה, שכן הם אמורים לגבור על המוצרים האיכותיים ביותר של אינטל. אפל כבר הודיעה בעבר כי בכוונתה להשלים את ההתנתקות מאינטל ב-2022. החברה מעצבת ומתכננת בעשור האחרון מעבדים עבור מכשירי האייפון והאייפד, ולדבריה ההתקדמות בתחומי המהירות וצריכת האנרגיה איפשרה לה להתחיל ולהשתמש במעבדים גם במחשבים.
3 צפייה בגלריה
אפל AirPods איירפודס השקה
אפל AirPods איירפודס השקה
החברה השיקה מוצרי איירפודס חדשים
(צילום: רויטרס)
השבבים של אפל כוללים 10 יחידות עיבוד מרכזיות (CPU), עלייה לעומת 8 בשבב M1 הקודם. 10 היחידות הללו מחולקות ל-8 יחידות לביצועים גבוהים ושתי יחידות למשימות הצורכות פחות אנרגיה.
אפל גם שדרגה את הביצועים הגרפיים של השבבים, והביצועים הגרפיים ב-M1 Max מהירים פי ארבעה מאשר בשבב הקודם, והמהירות של M1 Pro גבוהה פי שניים.
שבב M1 Pro תומך בזיכרון של 32 ג'יגה בייט, בעוד ל- M1 Max יש עד 64 ג'יגה בייט, לעומת זיכרון של 8 ג'יגה בייט או 16 ג'יגה בייט בשבב הקודם.
השבבים החדשים עומדים במרכז העדכון המשמעותי ביותר שעברו מחשבי מקבוק פרו מאז 2016. הדגמים החדשים מגיעים בגדלים של 14.2 אינץ' ו-16.2 אינץ', והתצוגה משתמשת בתאורת מינילד (miniLED). הטכנולוגיה הזו מספקת שחזור צבעים משופר. המסכים כוללים גם מאפיין שהופך את התצוגה לדומה יותר לזו שבמכשירי האייפון.

3 צפייה בגלריה
אפל השקה מקבוק פרו MacBook Pro
אפל השקה מקבוק פרו MacBook Pro
השקת המקבוק פרו. המכירה של המחשבים החדשים החלה אתמול, והם צפויים להגיע לחנויות כבר בשבוע הבא
(צילום: רויטרס)
הדגמים החדשים הם בעלי מראה מעודכן וקופסתי יותר, ואינם כוללים את ה-Touch Bar השנוי במחלוקת שהושק בעיצוב מחדש של 2016. אפל החליפה אותו בחיישן חדש לטביעות אצבעות וכפתורים פיזיים גדולים יותר.
המכירה של המחשבים החדשים החלה אתמול, והם צפויים להגיע לחנויות כבר בשבוע הבא במחיר התחלתי של 1,999 דולר לדגם ה-14 אינץ' ו-2,499 דולר ל-16 אינץ' עם שבב M1 Pro. המחירים ינועו בין 3,499-6,099 דולר למחשבים עם שבב M1 Max. עם זאת, עיכובים במשלוחים בשל משבר הקורונה פגעו בהשקות האחרונות של החברה, וללקוחות המנסים להזמין את מכשירי האייפון, השעונים והאייפד האחרונים נאמר שהם יהיו זמינים רק בנובמבר או בדצמבר.
האנליסט דן איבס מוודבוש ציין בפני "הפייננשל טיימס" את העובדה כי אפל בכל זאת הצליחה להשיק את המוצרים לפני מכירות הכריסמס על אף המחסור העולמי בשבבים. לפיכך הוא כינה את השבבים החדשים "נקודת מפנה", והעריך כי בזכותם יותר מ-30% מבעלי המקבוק "ישדרגו בשנה הקרובה".