סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
אלון מאסק X 24.7.23
אלון מאסק (Photo: Alain Jocard/ AFP)

ברקע סערת האנטישמיות ב-X: מאסק צפוי לבקר השבוע בישראל

הבעלים של הרשת החברתית צפוי להגיע השבוע לביקור בארץ ביוזמת משרד ראש הממשלה ובמעורבות צה"ל. זאת, על רקע טענות לזינוק בתוכן אנטישמי ב-X שהביא לנטישה מאסיבית של מפרסמים. מאסק צפוי לבקר בשטח צבאי סגור בעוטף או ברצועת עזה

המיליארד והבעלים של X (לשעבר טוויטר), אלון מאסק, צפוי להגיע השבוע לביקור בישראל. זאת, על רקע טענות לאנטישמיות מצדו ובעקבות תפוצה רחבה של פרסומים אנטישמיים ואנטי-ישראליים ב-X, שהביאו לנטישה מאסיבית של מפרסמים.
הביקור של מאסק נעשה ביוזמת ובניהול משרד ראש הממשלה, ובמעורבות צה"ל. עוד אין לו"ז מדויק של הביקור, אך גורמים בצה"ל אומרים שהוא צפוי לבקר במהלכו בשטח צבאי סגור. ייתכן שמאסק ייכנס לשטח רצועת עזה על מנת לראות מקרוב את המלחמה בחמאס, או שיבקר בשטחים היישובים באויב שבהם בוצעה מתקפת הטרור של חמאס.
מאסק מגיע לישראל על רקע נטישת מפרסמים המונית של X, שהחלה אחרי שהביע תמיכה בפוסט ברשת החברתית שבמרכזו תיאוריית קשר אנטישמית. בין המפרסמים הבולטים שעזבו את הפלטפורמה: אפל, מיקרוסופט, IBM, דיסני, קוקה קולה ו-Airbnb. לפי דיווח של הניו יורק טיימס מסוף השבוע, יותר מ-200 מותגים הפסיקו או שוקלים להפסיק את הפרסום ב-X, והחברה יכולה לאבד כתוצאה מכך הכנסות פרסום בהיקף של עד 75 מיליון דולר עד סוף השנה.
התמיכה של מאסק בפוסט אנטישמי היתה מבחינת המפרסמים רק הקש ששבר את גב הגמל, לאחר שבשנה שחלפה מאז קיבל את השליטה בטוויטר מוטט מאסק את מערכות בקרת התוכן שלה, מה שהוביל לעלייה חדה בהיקף תכני השטנה וההסתה בפלטפורמה. עלייה זו התחדדה מאוד בחודש וחצי האחרונים, מאז תחילת המלחמה עם חמאס, לאור זינוק בהיקף התכנים האנטישמיים והאנטי-ישראליים.
הביקור צפוי לשמש את מאסק ככלי למירוק תדמיתו הציבורית, בתקווה שצילומים משותפים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובכירים ישראלים אחרים יסייעו למחות את הכתם האנטישמי שדבק בו. מדובר יהיה במהלך דומה לזה שביצע ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקורו בארה"ב בספטמבר האחרון. בפגישה שהתקיימה בין השניים, העריף ראש הממשלה, שידוע בחיבתו למיליארדרים, מחמאות על מאסק והעניק לו תעודת הכשר כשאמר, בין השאר, "אני גם יודע שאתה מתנגד לאנטישמיות".