סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
מרכז הבעיה : מפגשי "חדשנות על הבר" של רשות החדשנות חייבים להגיע גם לפריפריה

המפגשים שנועדו לקרב את תעשיית ההייטק לציבור הרחב וליצור עמה שיח פתוח התקיימו השנה רק באזור המרכז, בחיפה ובירושלים. באר שבע, בירת הסייבר של ישראל, לא בתמונה, וכך גם בירת הפודטק קריית שמונה. הרשות מתבקשת לחשב מסלול מחדש

רשות החדשנות מעבירה עשרות מיליוני שקלים בשנה לטובת הפריפריה, אבל כשזה מגיע לאחד האירועים השנתיים הכי חשובים של הרשות "חדשנות על הבר" - היא לא מוצאת לנכון לקיים אותו באף אחד מאזורי הפריפריה.
אירוע "חדשנות על הבר" הוא ניסיון יפה של הרשות לקרב את ההייטק והחדשנות לציבור הרחב באמצעות שיחה פתוחה בברים פופולריים בערים שונות בארץ. כך מתקיימת שורה של אירועים במרכז, בחיפה ובירושלים, אבל מקומה של הפריפריה הישראלית באופן מפתיע, או לא מפתיע, מודר מאירועים אלה. למרות הציפייה לאירוע אחד לפחות בבאר שבע, בירת הסייבר של ישראל, או בקריית שמונה, בירת הפודטק הישראלית, נראה שהרשות העדיפה להתמקד השנה ביישובים הגדולים והמרכזיים, ולא לנדוד למחוזות הפריפריה.
עשרה אירועים של רשות החדשנות מתוכננים לצאת לפועל עד לחודש ינואר בשלל מקומות בישראל, בשיתוף בכירים מאוד בתעשיית ההייטק הישראלית - יזמים כמו עינת גז, מיכל צור וינון קוסטיקה, לצד משקיעים כמו רונה שגב, ד"ר חדוה בר ונדב צפריר - אבל אף אחד מבין בכירי התעשייה הללו לא ייסע רחוק מדי כדי להיות חלק מהערב שבו יחלקו את מחשבותיהם עם התעשיהי המקומית. לכל היותר, הם ייאלצו לנסוע להרצליה או למרכז תל אביב, ירושלים וחיפה.
לא פלא, אפוא, שראש מועצת עמק הירדן עידן גרינבאום הביע לאחרונה פליאה ואכזבה נוכח העובדה שאנשים באזור המרכז יכולים ליהנות משפע של מפגשים כאלה ובאזור שתחת ניהולו אין אפילו מפגש אחד שבו הוא יוכל לארח את בכירי הרשות והתעשייה לאירוע שבו ישתתפו תושבי האזור בפאב הקרוב אליהם.
1 צפייה בגלריה
דרור בין מנכל רשות החדשנות
דרור בין מנכל רשות החדשנות
דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות. בקרוב באופקים?
(צילום: עמית שעל)
ברשות החדשנות טוענים שאירועים כאלה צפויים לקרות גם בפריפריה, אבל לוחות הזמנים שפורסמו על ידי הרשות מעידים שגם בחודש ינואר הקרוב אין כאלה. אולי הזעקה של ראש המועצה בפריפריה תביא את ראשי הרשות לגלות יזם שגר בצפון או בדרום ולתת גם לתושבי האזורים הללו טעימה מהחדשנות שבמרכז.
מרשות החדשנות נמסר בתגובה: "אירוע 'חדשנות על הבר' זוכה להתעניינות וביקוש אדיר. אנו שמחים להגיע לכל מקום מקום בארץ ומתכננים לקיים אירועים גם בקריית שמונה, בבאר שבע ובאילת, ומבטיחים להגיע גם לעמק הירדן בקרוב".