סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

"המלחמה באוקראינה היא המלחמה ההיברידית הראשונה בהיסטוריה"

נשיא מיקרוסופט, בראד סמית' אמר כי התקיפה הרוסית החלה בכ-300 תקיפות סייבר מקבילות דרך נוזקה בשם Foxblade. "היריות הראשונות של המלחמה נורו במרחב הדיגיטלי על ידי שבע יחידות שונות של הממשלה וצבא רוסיה", אמר בכנס של החברה בלונדון

הפלישה לאוקראינה ותקיפת הסייבר הנרחבת שהקדימה אותה מסמנות שלב חדש בלחימה, כך טוען בראד סמית', נשיא מיקרוסופט בכנס של החברה שנערך בסוף השבוע בלונדון. סמית' הסביר שהיה מודע להיקף פעילות הסייבר הרוסית מעט לפני שהחלה הפלישה מה שסייע למיקרוסופט להעמיד לרשות האוקראינים אמצעים להגן על עצמם. בנוסף, הסביר סמית', החברה גם סייעה לאוקראינים לארגן תגובה למה שהוא כינה "המלחמה ההיברידית הראשונה".
אחרי מלחמות ביבשה, בים ובאוויר, כעת אפשר להוסיף מרחב חדש "סייבר", כך סמית'. לדבריו, מיקרוסופט קיבלה על עצמה שלושה תחומי אחריות: החזקת הממשלה במקומה, הגנה על המדינה והגנה על התושבים. מחשבי ממשלת אוקראינה אוחסנו כולם במדינה, וסמית' התגאה בכך שבתוך ימים החברה הצליחה להעביר 16 מתוך 17 משרדי ממשלת אוקראינה לענן כולל מספר סוכנויות ממשלה. כל מערכי המחשוב הוצאו מחוץ למדינה למרכזי נתונים של החברה ברחבי אירופה, אותם בנתה בהשקעה של כ-12 מיליארד דולר בשנים האחרונות.

2 צפייה בגלריה
מתקפת סייבר רוסיה אוקראינה
מתקפת סייבר רוסיה אוקראינה
מתקפת סייבר
(שאטרסטוק)

"השיטה הטובה ביותר להגן על המשאבים הדיגיטליים שלך הוא לפזר ולבזר אותם", אמר סמית', "אתה מוגן בצורה מיטבית כאשר לאף אחד אין מושג היכן הנתונים שלך מאוחסנים". התקיפה הרוסית החלה בכ-300 תקיפות סייבר מקבילות דרך נוזקה בשם Foxblade. "היריות הראשונות של המלחמה נורו במרחב הדיגיטלי על ידי שבע יחידות שונות של הממשלה וצבא רוסיה. התקיפות הרוסיות היו ממוקדות ומדויקות והנוזקה שבה עשו שימוש נועדה מראש למחוק את מחשבי היריב (wiper) ולפגוע בתשתיות האוקראיניות".
חטיבת הסייבר של מיקרוסופט - שהחברה מקדמת במלוא בכח בימים אלה - זיהתה 237 מבצעים ייחודיים, ו-40 תקיפות משביתות על מאות מערכות ימים לפני תחילת המתקפה בפועל. בניגוד לתקיפה קינטית (מבוססת כלי יריה או טילים), תקיפות סייבר לא מתבצעות ברגע הנתון בו יורים את הנשק, אלא נדרש תהליך החדרה של הנוזקה מבעוד מועד, כאשר זו מופעלת ימים או אפילו שבועות לאחר ההחדרה. עם זאת בהמשך הלחימה במיקרוסופט זיהו שההפרש בין תקיפה קינטית של מטרה ותקיפת סייבר מקבילה הצטמצם לשעות ובמקרים מסוימים אף לדקות. כך לדוגמה היה בתקיפת הכור הגרעיני עם נוזקה שלוותה שעות לאחר מכן בתקיפה של כוחות צבא רוסיה.

2 צפייה בגלריה
בראד סמית' נשיא מיקרוסופט
בראד סמית' נשיא מיקרוסופט
בראד סמית' נשיא מיקרוסופט
(צילום: Bloomberg)

תפקידה של מיקרוסופט כעת, אמר סמית', הוא לשבש את הדיסאינפורמציה הרוסית, להגן על האנשים בשטח ולוודא שיש מעקב אחרי פשעי המלחמה שמתבצעים במהלכה. דבריו של נשיא מיקרוסופט נדירים מפי נושא תפקיד בכיר כדוגמתו בחברת ביג טק בינלאומית. הטון הלוחמני כמו גם התמיכה המלאה לצד האוקראיני אינם דברים של מה בכך בהתחשב בכך שמיקרוסופט עשויה לאבד לא מעט עסקאות עם גורמים שנוטים לצד הרוסי.
עם זאת, יש לציין שמיקרוסופט אינה מושלמת מהבחינה הזו. כך למשל דווח שמנוע החיפוש שלה, בינג, מצנזר שמות של דיסידנטים סינים גם עבור גולשים מחוץ לסין. כמו כן החברה פועלת בסין - שלה רקורד מפוקפק עוד יותר מרוסיה בכל הנוגע לזכויות אדם. בנוסף, הרצון לקדם את עסקי הסייבר שלה כנראה גם משחקים כאן תפקיד שכן ככל שהיא תראה שמוצריה מסוגלים לעמוד בתקיפות ברמה מדינתית או צבאית, כך היא תזכה להכרה כחברת סייבר לגיטימית במקביל לחברות המתמחות כגון פאלו אלטו או פייראיי.