סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
טכנולוגיה ישראלית לזיהוי נפילות קשישים תותאם לאלקסה של אמזון

הסטארט-אפ Vayyar יצר מערך של חיישני תלת-ממד שמותקנים על הקיר ומסוגלים לראות דרך עצמים ולעקוב אחר הסביבה בכל תנאי תאורה. הכלי מסייע לקשישים להרגיש ביטחון ונוחות, בלי לפגוע בעצמאותם

חברת ואייאר (Vayyar) הישראלית תשתף פעולה עם אמזון ליצירת Vayyar Care - פתרון חכם לזיהוי נפילות של קשישים בבית. השירות של ואייאר יותאם, במגרת שיתוף הפעולה, לשירות Alexa Together החדש, אותו אמזון משיקה היום. מדובר בשירות מנויים בארצות הברית המאפשר לעקוב אחר בני המשפחה המבוגרים במטרה לסייע להם להרגיש נוחות וביטחון מוגברים במגורים עצמאיים ולהקנות למשפחה שקט נפשי.
ואייאר לא פרסמה תחזית הכנסות משיתוף הפעולה, אבל הערכות מדברות על עשרות מיליוני דולרים שיתבססו על רכישת מנויים לשירות. עד כה גייסה החברה - שהוקמה בשנת 2011 על ידי רביב מלמד (לשעבר סגן נשיא חטיבת האלחוט באינטל ישראל), מירי רטנר מבריזקום (סגנית נשיא לפיתוח) ונפתלי חייט, לשעבר המדען הראשי של אלווריון - 188 מיליון דולר.
החברה פיתחה מערך חיישני תלת-ממד שמסוגלים לראות דרך עצמים, ללא שימוש במצלמות. החיישנים מזהים נפילה של קשיש על בסיס טכנולוגיות RF - טכנולוגיות תקשורת אלחוטיות. הם מותקנים על הקיר, מיישמים טכנולוגיית הדמיה שמוצגת דרך נקודות (Point Cloud) כדי לעקוב באופן שוטף אחר הסביבה ומבטיחים פרטיות. המערכת מזהה נפילות בכל תנאי תאורה, לרבות חשכה מוחלטת, ואפילו מבעד לאדים סמיכים ודרך וילון האמבטיה. מדובר בפתרון אידאלי לשימוש בחדרי אמבט, שבהם 80% מהנפילות, ובהם ייתכן שהלקוחות לא יהיו מעוניינים במצלמות.
1 צפייה בגלריה
מוסף 50 הסטארטאפים המבטיחים עובדי Vayyar
מוסף 50 הסטארטאפים המבטיחים עובדי Vayyar
צוות Vayyar. "אנחנו יכולים למלא תפקיד מהותי בשירות Alexa Together החדש של אמזון"
(צילום: אוראל כהן)
מחקרים מראים כי שליש מהקשישים שוכחים להרכיב את ההתקנים שלהם, וחמישית מהם מסרבים להשתמש בהם מחשש לאובדן העצמאות. רבים מהם נופלים ומאבדים את ההכרה, כך שכפתורים וחוטים אינם נמצאים בהישג יד, ואפילו התקנים לבישים אינם יכולים להבטיח הגנה מסביב לשעון. Vayyar Care מנטר את הקשישים מרחוק ללא צורך במגע או הטענה, ומתריע במקרה של נפילה ללא צורך בכל פעולה. כעת, הודות לשיתוף החדש עם אמזון, כש-Vayyar Care מזהה נפילה, הוא שולח אות לאלקסה, הגורם לה לשאול את הלקוח אם הוא מעוניין שהיא תתקשר למוקד החירום של Alexa Together. במקביל אלקסה שולחת התראה למטפל של הקשיש.
"תכננו את Alexa Together כדי לסייע ללקוחות מזדקנים להרגיש יותר נוחות וביטחון בחיים עצמאיים", אומר ניקולס מיינארד, מנהל בכיר באמזון אלקסה. "Alexa Together מציעה ללקוחות מבוגרים ערך מוסף ביכולת להתחבר להתקן דוגמת Vayyar Care. אנו נרגשים לחבור ל-Vayyar Imaging, להשיק את ההתקן ולאפשר שירות מותאם ללקוחותינו המשותפים".
"אנשים בני 70 ומעלה הם אקטיביים, עצמאיים ומעורבים יותר מבעבר, ולכן קיים צורך ברור בטכנולוגיות חכמות המאפשרות להם לשמר את אורח החיים שלהם ולהקנות להם את ההגנה הדרושה ואת השקט הנפשי למשפחותיהם", אומר רביב מלמד, מנכ"ל ומייסד שותף בVayyar. "כאן בדיוק Vayyar Care נכנסת לתמונה, ואני שמח שאנחנו יכולים למלא תפקיד מהותי בשירות Alexa Together החדש של אמזון".