סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
אלון מאסק טוויטר
אלון מאסק על רקע לוגו טוויטר (צילום: AFP)

דיווח: רכישת טוויטר בסכנת ביטול; הרשת החברתית: "מסירים יותר ממיליון חשבונות ספאם ביום"

לפי דיווח ב"וושינגטון פוסט", בקרב המיליארדר וצוותו קיים חוסר אמון בנוגע לנתונים שמפרסמת הרשת החברתית על היקף החשבונות המזויפים בה; בכירים בטוויטר אמרו אתמול כי היקף חשבונות הספאם נמוך בהרבה מהמספרים שמאסק הציג

עסקת הרכישה של טוויטר בידי אלון מאסק נמצאת בסכנת ביטול - כך לפי דיווח של "וושינגטון פוסט". ברקע: חוסר האמון בקרב מאסק ומקורביו בנוגע לנתונים שמפרסמת הרשת החברתית על מספר החשבונות המזויפים.
אתמול אמרו בכירים בטוויטר כי החברה מסירה בכל יום כמיליון חשבונות ספאם מהרשת החברתית. לטוויטר כ-230 מיליון משתמשים.
השיחה עם עיתונאים בוצעה בעיקר כדי לסתור את טענותיו של מאסק על כך שלחברה יש "בעיית ספאם ובוטים". את הטענה השמיע המיליארדר לפני כמה שבועות, במהלך שרבים העריכו נועד לספק לו חבל הצלה מהצהרותיו המוקדמות יותר על כך שירכוש את טוויטר ב-44 מיליארד דולר.
מאסק ביסס את הצעתו אז על מניות טסלה שערכן זינק. אך לצערו, אלה התרסקו לאחר מכן והוא נדרש להוסיף ככל הנראה יותר הון עצמי מכיסו - בעוד שקודם לכן הבנקים היו מוכנים לממן את הרכישה על בסיס שוויין של מניותיו ביצרנית המכוניות החשמליות טסלה. מאסק הודיע אז כי יבטל את העסקה אם טוויטר לא תוכל להוכיח שחשבונות ספאם ובוטים מהווים פחות מ-5% מסך המשתמשים הרשומים שלה. בינתיים, העסקה הוקפאה.
טענותיו של מאסק לא גובו מעולם במספרים או בהוכחות. עם זאת, ג'ק דורסי, מייסד טוויטר והמנכ''ל שלה לשעבר וחברו של מאסק - היה עשוי להיות האיש שלחש על אוזנו את הטענה הזו.
בשיחה עם עיתונאים שנערכה אתמול, טענו בכירי טוויטר בדיוק את ההיפך, והסבירו שהיקף החשבונות המזויפים ומפיצי הספאם נמוך בהרבה מהמספרים שמאסק הציג. מכיוון שטוויטר היא חברה בורסאית - להצהרות מעין אלה יש משקל משפטי שהיא יכולה למנף מול מאסק.
עם זאת אין עוררין על כך שלטוויטר ולרשתות חברתיות באופן כללי יש בעיה חמורה של ספאם, חשבונות משתמשים מזויפים ופייק ניוז. כל אלה מופצים לרוב על ידי בוטים - חשבונות שמאחוריהם אין אדם או משתמש אמיתי אלא אפליקציה שמהדהדת מסרים או קישורים בהתאם לדרישות המפעילים. מפרסמים רבים מתבססים על מספרי המשתמשים הפוטנציאליים במסגרת קמפיינים וכך יוצא שלרשתות החברתיות אין תמיד אינטרס או עניין להקטין את היקפי החשבונות הפעילים בפלטפורמות שלהם.
בעיית החשבונות המזויפים בטוויטר ידועה כבר שנים. החברה מדווחת על כך בכל שנה לרשות ני"ע האמריקאית (SEC), ואפילו היא מודה שיכול מאוד להיות שהערכותיה נמוכות ביחס למציאות.
קשה לומר אם הדרישה של מאסק והתשובה הנוכחית של טוויטר הן מה שיחזירו את הצדדים לשולחן המו''מ. אם מאסק העלה את טענותיו כאמצעי לבטל את העסקה, מאוד ייתכן שהוא ימשיך לפקפק בטענות של טוויטר. מנגד, אם הוא אכן מתכנן להמשיך עם המהלך ורק מנצל את המצב כדי להוריד את המחיר - הוא יצטרך לחכות כדי לראות עד כמה הצהרות טוויטר משפיעות או לא על מחיר המניה.