סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

צועדת לקראתו: טוויטר תעניק למאסק גישה לנתונים השמורים ביותר שלה

הרשת החברתית תאפשר לרוכש המיועד שלה להיכנס לממשק המכיל כל ציוץ שאי פעם פורסם בה בניסיון להתמודד עם טענתו כי שיעור החשבונות המזויפים בפלטפורמה גבוה משמעותית מזה שהחברה הצהירה עליו. האם מאסק יתרצה? נמתין לציוץ הבא שלו

טוויטר מתכוונת להעניק לאלון מאסק גישה חסרת תקדים לנתוני הפלטפורמה בניסיון להרגיע את החששות שלו לגבי חשבונות מזוייפים, כך לפי דיווח בוושינגטון פוסט המתבסס על אדם המעורה בנושא. לדבריו, טוויטר מוכנה להעניק למאסק גישה לממשק תכנות יישומים (firehose API) המכיל כל ציוץ שאי פעם פורסם.
מאסק אמנם התחייב משפטית כבר באפריל לרכוש את טוויטר, אך מאז הביע חששות לגבי פעילות של חשבונות בוט. עם זאת, יש הטוענים שמדובר פשוט בניסיון שלו לבטל או לשנות את תנאי ההסכם. במסמכים שהוגשו ביום שני לרשות ני"ע האמריקאית (SEC) האשים מאסק את טוויטר בהפרת תנאי ההסכם אליו הגיעו באפריל בכך שלא סיפקו לו נתונים מספקים על החשבונות האוטומטיים ודחה את הצעת החברה לספק יותר פרטים לגבי המחקרים הפנימיים שנערכו בנושא.
"ההצעה האחרונה של טוויטר פשוט לספק פרטים נוספים לגבי מתודולוגיות הבדיקה של החברה עצמה שקולה לסירוב לבקשות המידע של מאסק", מסרו נציגיו של מנכ"ל טסלה. "בשלב זה מאסק מאמין שטוויטר מסרבת בגלוי לעמוד בהתחייבויות שלה תחת הסכם המיזוג".
1 צפייה בגלריה
טוויטר
טוויטר
טוויטר
(צילום: AP)
כמכלול, ה-firehose API מציג מה שמשתמש היה רואה לו היה עוקב אחר כל חשבון בפלטפורמה אף שלא ניתן לעבד את הנפח המלא של המידע בלי שימוש באוטומציה. זהו אחד המשאבים השמורים ביותר של החברה - בין השאר, בשל הערך שלו בטרגוט פרסומות ומעקב בפלטפורמה. מספר חברות וארגונים קיבלו בעבר גישה לפיד בזמן אמת, ביניהם גוגל וחוקרים של MIT.
בעוד שהנתונים הם בעלי חשיבות אדירה כחומר גלם למחקר על פעילות של בוטים, ההיקף העצום של המידע מצריך מחקר מקיף על הפעילות, שידרוש השקעה של זמן רב ומשאבים. ובכל זאת, הענקת הגישה טומנת בחובה יתרונות פוליטיים במאמצים של טוויטר להדוף את הביקורת של מאסק ולהבטיח שיעמוד בתנאי ההסכם.
בסוכנות הידיעות בלומברג דיווחו השבוע כי מנהל בכיר בטוויטר עדכן את העובדים שהעסקה מתקדמת בצורה רגילה ותעמוד להצבעת בעלי המניות בשלהי יולי או תחילת אוגוסט. עם זאת, המניה ממשיכה להיסחר מתחת למחיר של 54.20 דולר שהציב מאסק ומשקפת את הסקפטיות בשוק לגבי סיכויי ההצלחה של העסקה לצאת לדרך.
"טוויטר משתפת ותמשיך לשתף מידע עם מאסק כדי לממש את העסקה בהתאם לתנאים עליהם הוסכם", נמסר מטוויטר בתגובה למסמכים שהגיש מאסק לרשות ני"ע. "בכוונתו להשלים את העסקה ולאכוף את התנאים בהתאם למחיר המוסכם".