סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט טק
מתקפת סייבר בבי"ח הלל יפה בחדרה: שיבושים בטיפולים לא דחופים

ביה"ח הודיע כי חלק מהמחשבים נפגעו מנוזקות כופר וכרגע הוא משתמש בתוכנות חלופיות כדי להתגבר על התקיפה. לא ידוע מה היקף הנזק, אולם מתקפות כאלה במוסדות בריאות אינן נחשבות נדירות

מתקפת סייבר משבשת את פעילות בית החולים הלל יפה בחדרה. על פי הודעת בית החולים שיצאה היום בבוקר (ד') חלק ממחשבי בית החולים נפגעו במסגרת מתקפת נוזקות כופר ועל פי הערכת הנהלת הלל יפה אלה פגעו רק בטיפולים לא דחופים.
לא ידוע מה היקף הנזק, אך מתקפות כופר על ארגוני בריאות אינן נדירות ואף קרו בעבר בישראל. בעיקר בבתי חולים פריפריאלים כפי שהיה בעבר בית החולים זיו למשל או במוסדות אחרים.
בהלל יפה הסבירו שהמוסד משתמש במערכות חלופיות כדי להתמודד עם המתקפה.
נוזקות כופר משמשות להצפנה וגניבת נתונים ועדיין לא ברור אם נתוני המטופלים או מידע רגיש של בית החולים נפגע במהלך האירוע. בבית החולים הוסיפו שהאירוע דווח משרד הבריאות ומערך הסייבר הלאומי ונמצא בטיפול של מומחים בתחום. עוד נמסר שבית החולים ימשיך לעדכן על המשך ההתפתחויות בנושא.
2 צפייה בגלריה
מתקפת סייבר האקר האקרים אבטחת מחשבים
מתקפת סייבר האקר האקרים אבטחת מחשבים
מתקפת סייבר
(צילום: גטי אימג'ס)
אירוע זה מצטרף לסדרה של אירועי סייבר שפגעו בשנה האחרונה בארגונים, חברות ומוסדות ממשלתיים בישראל. החשודה המיידית ברוב האירועים האלו היתה איראן ואולם לא ברור אם האירוע הנוכחי גם הוא תוצאה של פעילות יחידות הסייבר של הרפובליקה האיסלמית.
האירוע האחרון כלל פריצה לכמה אלפי חשבונות של פלטפורמת אופיס 365 של מיקרוסופט במסגרתה נפגעו חשבונות של חברות וארגונים בטחוניים בישראל ובארה"ב. עם זאת מדובר הפעם בסוג שונה של מתקפה ולא ברור אם יש קשר בין האירועים.

2 צפייה בגלריה
בית חולים הלל יפה חדרה
בית חולים הלל יפה חדרה
בית חולים הלל יפה חדרה
(דוברות בית חולים הלל יפה חדרה)

מבית החולים ומערך הסייבר הלאומי נמסר: "המרכז הרפואי הלל יפה מעדכן על ארוע סייבר מסוג כופרה ללא התראה מוקדמת, שפגע במערכות המחשוב של בית החולים.
"בית החולים מתנהל כעת במערכות חלופיות לטיפול בחולים. הטיפול הרפואי בבית החולים מתקיים באופן שוטף למעט פעילות אלקטיבית לא דחופה. הארוע דווח למשרד הבריאות ולמערך הסייבר הלאומי באופן מידי ונמצא בטיפול של טובי המומחים בתחום. הציבור יעודכן בפרטים בהתאם להתפתחויות".
הודעה משותפת משרד הבריאות ומערך הסייבר הלאומי בהמשך להודעת המרכז הרפואי הלל יפה אודות אירוע סייבר: "משרד הבריאות ומערך הסייבר הלאומי עודכנו בפרטי האירוע ומשתתפים בחקירתו ובטיפול בו. משרד הבריאות הפיץ עדכון בנושא לבתי החולים כצעד מנע".