סגור
גג דו"ח טכנולוגי עומר כביר דסקטופ

דו"ח טכנולוגי
"אל שנוקם ביריביו": התנועה שקוראת להחזיר את טראמפ לשלטון באלימות

אחרי שתנועת הקשר Qanon הכתירה את נשיא ארה"ב לשעבר כמשיח שיגאל את העולם ממעללי הדמוקרטים, כעת עולה כוחה של Dark MAGA, תנועה קיצונית טראמפיסטית חדשה שמאיימת לקחת את השיח המקוון ואת המערכת הפוליטית לשלב חדש ומדכא

אחד התחומים שבו טביעות האצבע של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ ניכרות במיוחד הוא השגשוג של תנועת קיצון, שמתודלקות על ידי הפלטפורמות החברתיות, שפועלות בהשראתו הישירה או העקיפה. תיאוריית הקשר ההזויה Qanon הכתירה את טראמפ כמשיח שלה שיגאל את העולם מהקבאל של דמוקרטים עובדי שטן ואונסי ילדים ששולט מאחורי הקלעים בכל הממשלות העולמיות. התנועה הרחבה בארה"ב שסבורה שבחירות 2020 נגנבו מטראמפ היא תוצאה ישירה של השקרים הבזויים שהוא ותומכיו הפיצו וממשיכים להפיץ מאז.
ועתה, ממש בשבועות האחרונים, עולה, מתגבשת וחודרת למיינסטרים תנועה קיצונית טראמפיסטית חדשה שמאיימת לקחת את השיח המקוון ואת המערכת הפוליטית לשלב חדש ומדכא. מצער להגיד זאת, אבל הגיע הזמן להכיר את תנועת Dark MAGA. התנועה, ממשיכה של תנועות ימין קיצוני מקוונות אחרות בחיבור שלה לנטיות מיזוגניות ולהטרלת יריבים, אך נבדלת מהן בכך שהיא קיצונית יותר ואלימה יותר באופיה. במרכזה: קריאה לטראמפ לחזור לשלטון באלימות ולנקום באכזריות באויביו.

2 צפייה בגלריה
תנועה קיצונית DARK MAGA
תנועה קיצונית DARK MAGA
Dark MAGA
(צילום: GNET)

לפי גוף המחקר העצמאי Global Network on Extremism & Technology (GNET), האזכור הראשון של Dark MAGA הופיע ברשת ב-21 בינואר השנה. "לפי זיכרונו של יוצר הביטוי, הוא היה לבד בבר כשהמילים קפצו פתאום לתוך ראשו", כתבו המפטון סטול ודניאל גרובר מ-GNET בסקירה על התנועה שפרסמו. "מאוחר יותר, כשדיבר על כך בצ'ט חי בטוויטר ב-19 במרץ, אותו מפרסם תיאר את הקונספט של Dark MAGA כ'נפוליאון הוגלה, ואז מגייס פאקינג צבא כדי לתקוף את אירופה, לתקוף את האליטות'. המנהיג הנוקם הזה, שמשאיבד את כוחו, נאלץ לוותר על השלטון, ואז חוזר בנחישות ונקמה, הוא מאפיין יסודי של הגל הזה. עוד משפיען Dark MAGA הוסיף, 'אם אתה רוצה לנצח, אם אתה לא רוצה לחזור על העבר, אתה חייב להיות מרושע; אתה כמעט חייב לאמץ את תפקיד הנבל שהם ליהקו אותך אליו".
לפי GNET, הפעילות של התנועה ממוקדת בקידום והפצת ממים עם עיצוב אסתטי פשוט ומובהק: תמונות שעברו שינוי צבע לתמות אדום ושחור או אדום וכחול, במרכזן דמות (לרוב טראמפ או תומכיו המובהקים) עם עיני לייזר, לרוב בגוון כחול בהיר. סמלים שמזוהים עם הימין הקיצוני, כמו צלבי קרס, שמש שחורה או Wolfsangel מלווים לרוב את הממים. לעתים, יהיו כיתובים לא ממש מוסווים עם קריאות לנקמה. תכנים אחרים שפורסמו תחת התגית #DarkMAGA כוללים דימויים של טראמפ נושא נשק עם הכיתוב "זכרו מה הם לקחו מכם", טראמפ מטיל עונש מוות על בוגדים, או מגדל טראמפ על רקע אפוקליפטי מתחת לפוסט שמכריז, משום מה: "גרינלנד שייכת עכשיו לארה"ב".החוקרים אספו כ-4,000 ממים ייחודיים שקשורים ל-Dark MAGA, רבים מהם חולקים סממנים דומים. דגימה של 100 מהם העלתה שב-38 מהם הופיעה דמותו של טראמפ, ב-12 סמלים נאצים, ב-9 דגלי ארה"ב וב-4 אזכורים של QAnon, כי זה לא שניפטר מהם כל כך מהר.
"חלק גדול מהאסתטיקה כולל ממים של טראמפ דמוי אל שנוקם במי שנתפסים כיריביו", אמרה לאתר אינסיידר ד"ר קרולינה אור בואנו, מדענית התנהגותית מאוניברסיטת מרילנד. "זו תנועה שמתמקדת סביב הרעיון של חזרה נקמנית לכוח. הם מאמצים את תפקיד הנבל ומורידים כל חזות של הגינות או תקינות פוליטית".

2 צפייה בגלריה
תנועה קיצונית DARK MAGA
תנועה קיצונית DARK MAGA
Dark MAGA
(צילום: GNET)


לדברי טים סקווירל מ-Institute for Strategic Dialogue, אחד מיעדי התנועה הוא לאחד את הסיעות השונות של הימין הקיצוני, שהתפצלו בעקבות ברגע הפגנת הימין בשארלוטסוויל ב-2017. "יעד אחר הוא לחשוף את תומכי טראמפ היותר מיינסטרימים לנראטיבים, הסמלים, הדימויים והאנשים הקיצוניים ביותר", הוא אמר לאינסיידר.
אפשר היה לפתור את זה כעוד תנועה קיצונית הזויה לולא היתה נטייה של תנועות כאלו שנולדו בקרב תומכי טראמפ לחדור במהירות למיינסטרים ולקנות אחיזה חזקה בקרב מקבלי החלטות ומחוקקים, כפי שבאמת היה עם QAnon. ואכן, אף שטראמפ עצמו טרם תמך בתנועה במפורש, כמה מחסידיו הבולטים כבר נתנו לה את תמיכתם. אחת הבולטות מהם היא חברת הקונגרס המטורללת מרג'רי טיילור גרין, שב-7 במאי פרסמה ציוץ עם האסתטיקה המובהקת של Dark MAGA. הציוץ יצר קרוב ל-50 אלף לייקים וכ-10 אלף ריטווטים.


לדברי סקווירל, תנועות מסוג זה "מוסוות בתוך חמש שכבות של אירוניה". "אם אתה מדבר על זה, אתה מסתכן בכך שאנשים יגידו, 'זה לא מה שאני עושה, אתה לא צריך להתייחס לזה ברצינות, מה דפוק אצלך?" הוא אמר. "אבל זו תנועה רצינית. יש אנשים רציניים מאחוריה. יש כסף רציני מאחוריה".
השאלה האם התנועה תהפוך לבעיה אמיתית תלויה בהצלחת הכניסה שלה למיינסטרים. "החשש הוא שהיא תקצין עוד יותר תנועה שהיא גם כך קיצונית. כל תנועה שמנסה להצדיק אלימות פוליטית, שאומרים שטראמפ לא צריך לקחת שבויים ושהוא צריך לפעול בדרכים מקיוואליות היא מסוכנת", אמר סקווירל.
אור בואנו הוסיפה שהתנועה יונקת מהטינה העמוקה שיש לתומכי טראמפ בעקבות מה שהם רואים כאי-צדק קיומי, החל מהשקרים על גניבת בחירות 2020 ועד תיאוריית הקשר על ההחלפה הגדולה, שלפיה יש מזימה להחליף את האוכלוסייה הלבנה של ארה"ב באוכלוסייה מגוונת יותר (והיתה גם הבסיס לפיגוע הירי שבוצע בבאפלו). "נרטיב הנקמה של Dark MAGA מדגיש את הסכנה של אימוץ המיתוס של גניבת הבחירות על ידי טראמפ וחלקים נרחבים מהמפלגה הרפובליקנית", היא אמרה. "אני חושבת שהתנועה מצביעה על כך שאין להם כוונה לשחק לפי הכללים, אז אנחנו צריכים לצפות לעוד אירועים כמו ה-6 בינואר".
נמשיך לעקוב.