סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
ג'ק מא מייסד עליבאבא 2021
ג'ק מא, מייסד עליבאבא (צילום: גטי)

הפיטורים בהייטק: עליבאבא סוגרת את מרכז הפיתוח בישראל

במרכז של החברה הסינית מועסקים כ-50 עובדים, בהם מומחים מתחומי הבינה המלאכותית, הנדסת תוכנה בתחום הענן והמובייל, ואנשי מוצר. אפליקציה שפותחה במרכז דורגה אשתקד במקום השני בחנות אפל בסין

חברת עליבאבא הסינית סוגרת את מרכז הפיתוח שלה בישראל. החברה הודיעה אמש לעובדיה על כוונתה לסגור את המרכז הממוקם בהרצליה ולפטר את העובדים. הסיבה לסגירה היא חלק ממגמת צמצומים כללית של עליבאבא בפעילויותיה בעולם.
במרכז מועסקים כ-50 עובדים, בהם עשרות מומחים מתחומי הבינה המלאכותית, הנדסת תוכנה בתחום הענן והמובייל, ואנשי מוצר. בנובמבר האחרון פרשה מנהלת המרכז ליהי צלניק ומאז לא נמצא ממלא מקום. גם דירקטור הפרויקט של עליבאבא בישראל, איתמר פרידמן, פרש מהחברה.
הפעילות של המרכז בישראל מבוססת על הרכישה של חברת ויזואליד (Visualead) בשנת 2017. Visualead פיתחה טכנולוגיה לסריקת QR וגייסה כ-10 מיליון דולר מעליבאבא וממשקיעים כגון Keadan Capital ו-Entrée Capital. החברה פיתחה מערכת תוכנה המייצרת קוד סריקה צבעוני ומעוצב אישית עבור חברות ומותגים, שניתן להטמעה בסרטונים, אתרים ומוצרים.
בשונה ממרכזי פיתוח אחרים בישראל, המרכז של עליבאבא התמקד בפיתוח מוצרים לשוק האסיאתי. זאת בשונה גם מרוב מרכזי הפיתוח של חברות בינלאומיות אחרות המפתחות טכנולוגיות, ולא מוצרים למשתמשי קצה. המרכז בישראל אף התגאה בשנת 2021 בפיתוח האפליקציה עלי-יון-פאן (AliYunPan) שדורגה במקום השני בחנות של אפל בסין בדירוג האפליקציות הפרודוקטיביות, וגם במקום השני בדירוג של שיאומי.