סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

עליי לא מלכלכים: אמזון מחקה ביקורות שליליות על ספרו של שי ג'ינפינג, לבקשת הממשלה הסינית

ענקית האיקומרס נכנעה לפני כשנתיים לדרישות של גורמים סינים שביקשו להסיר מהפלטפורמה חוות דעת שדירגו את הספר בפחות מחמישה כוכבים. אמזון, להבדיל מלינקדאין ויאהו, שואפת להמשיך לפעול במדינה הקומוניסטית

מאמציה של אמזון למצוא חן בעיני הממשלה הסינית כוללים השקטת ביקורת נגד ספרו של נשיא המדינה שי ג'ינפינג בפלטפורמה הסינית שלה, כך דיווחה רויטרס. הדירוג, ההערות והביקורות על ספרו של שי באתר Amazon.cn נמחקו והורדו לפני כשנתיים בתגובה לדרישה של בייג'ינג, לדברי הדיווח.
מה שהביא לדרישה היו חוות דעת שדירגו את הספר בפחות מחמישה כוכבים. המהלך היה חלק מניסיון נרחב יותר להבטיח שאמזון תוכל להמשיך להפעיל את עסקיה במדינה המאוכלסת ביותר בעולם, בה קינדל ושירות מחשוב הענן שלה יכולים לצמוח.
עד 2018 קיבלה החברה "מספר גובר של בקשות מגורמים סינים להוריד תוכן, בעיקר כזה שנחשב רגיש מבחינה פוליטית", כך על פי תדרוך שערכה רויטרס. דובר של אמזון אמר בתגובה כי החברה "עומדת בכל החוקים והתקנות הרלוונטיים היכן שהיא פועלת - וסין אינה יוצאת מן הכלל".
האירועים שמתוארים בדיווח מזכירים את פעולותיה של אפל, שהלכה והתאימה את עצמה לדרישות בייג'ינג בשנים האחרונות. אפל מילאה 97% מהבקשות של ממשלת סין לקבלת מידע ממשתמשים ב-2019 - עלייה משמעותית לעומת 65% ב-2014.
1 צפייה בגלריה
ספרו של שי ג'ינפינג
ספרו של שי ג'ינפינג
ספרו של שי ג'ינפינג
(צילום: AP)
הביקורות על ספר הנאומים של שי נחסמו רק באתר הסיני של אמזון. חברות אמריקאיות אחרות, כמו יאהו ולינקדאין, בחרו לצאת מהשוק הסיני השנה בעקבות סביבה עסקית הולכת ומאתגרת שעמה נאלצו להתמודד במדינה.