$
חדשות נדל"ן

נפגעי אלדד פרי טוענים כי הם נדרשים לשלם שוב עבור הדירות

שניים מחברי קבוצת רכישה שארגן פרי בשכונת נווה יהושע ברמת גן טוענים כי שילמו לו את מלוא סכום הדירות מראש אך הנאמנים לא מכירים בכך ומתייחסים לסכומים שהעבירו כאל הלוואה שניתנה לקבוצה; בני זוג ששילמו 1.76 מיליון שקל מתבקשים כעת להוסיף מעל 2 מיליון שקל כדי לקבל את הדירה, ורוכשת אחרת - 1.5 מיליון שקל

דותן לוי 08:5519.03.21

שני רוכשים בפרויקט של אחת מהחברות בקבוצת אלדד פרי, שנמצאת בהליכי פירוק לאחר שנקלעה לחובות של 330 מיליון שקל, טוענים כי הנאמנים שמונו לקבוצה עו"ד אהוד גינדס ועו"ד גונן קסטנבאום מתעלמים מסכומים שהעבירו לפרי עבור הדירות, מגדירים אותם כהלוואה ומחייבים אותם בתשלום מלא המשקף התייקרות שלהן. בבקשה שהגישו לבית המשפט המחוזי מרכז באמצעות עו"ד גיא סרוסי הרוכשים דורשים שלא להחיל עליהם את המתווה שגובש אל מול יתר חברי קבוצת הרכישה. במידה שכן כוללים אותם במתווה זה, דרישתם היא להכרה במלוא הכספים שהעבירו לפרי ולהורות על מסירת הדירות שרכשו לידיהם.

 

 

 

מדובר בשני רוכשים בפרויקט של פרי ברחוב נווה יהושע 44 ברמת גן. זהו אחד הפרויקטים הבודדים שבנייתם הושלמה לחלוטין והוא נמצא כעת לקראת אכלוס. הוא כולל 39 יחידות דיור מהן נמכרו 36 דירות ושלוש דירות נוספות נותרו בחזקת פרי. המתווה של הנאמנים כולל תשלומי חובות שנותרו על הפרויקט ובראשם תשלום של כ-32 מיליון שקל לחברת המימון החוץ בנקאי בונוס שהפרויקט שועבד לה על ידי פרי.

 

 

אלדד פרי אלדד פרי

 

"האם הנאמנים ינציחו את מעללי החברה?"

בשני המקרים טוענים הרוכשים כי שילמו את מלוא הסכום עבור הדירה. במקרה הראשון מדובר בבני זוג שרכשו דירת 5 חדרים בקומה השלישית, זאת בנוסף לעסקאות קודמות שלהם עם קבוצת פרי בפרויקט פרי פלייס ופרויקט פרי נופים. בבקשה שהגישו לבית המשפט, הם טוענים, כי פרי נהג ליטול הלוואות שונות וכדי לממן אותן השתמש ברוכשים שפנו אליו כדי להצטרף לקבוצות הרכישה שארגן. לטענתם, במקום שישלמו עבור הקרקע ודמי הארגון כמקובל בקבוצות רכישה, פרי הציע להם לשלם את מלוא מחיר הדירה עוד בטרם התקבל היתר בנייה וזאת בתמורה להנחה במחיר.

 

כך, בני הזוג שילמו 1.759 מיליון שקל. אלא שמהבקשה עולה, כי כחלק ממסכת ההונאות של פרי הוא פיתח שיטה שמאפשרת לו לגבות את מלוא הסכום מהרוכשים במסווה של "הסכם הלוואה". בני הזוג העבירו לפרי 800 אלף שקל כאשר מבחינתם היה ברור להם כי הכסף מועבר עבור הדירה. לטענתם, יש מספר אינדיקציות המצביעות על כך שהרישום כהלוואה הוא חלק מהשיטה של פרי, כולל הודאה של בכירים בקבוצה על כך ששילמו את מלוא התשלום עבור הדירה.

 

למרות העברת מלוא הסכום, הנאמנים מכירים להם רק בסכום של 175 אלף שקל כלומר 1.54 מיליון שקל שהועברו על ידם לפרי כלל לא הוכרו. גישה זו של הנאמנים מנציחה לטענתם את דרכי ההונאה שבה פעלה החברה. עוד נטען, כי דרך התנהלות זאת אפיינה את קבוצת פרי בפרויקטים רבים ולכן לא יתכן כי הנאמנים יתעלמו מכך. "בכל הכבוד, הנאמנים אינם יכולים להתנער מדפוס הפעולה שרקחה החברה בעצמה מול הרוכשים, ולטעון כי מדובר בהלוואות ועל ידי כך החברה תתעשר על חשבון הרוכשים בכפליים. האחד: בכך שהתשלומים ששילמו כהקדמה עבור רכיב הקרקע והבנייה ירדו לטימיון, ועתה יידרשו הרוכשים לשלם את אותם הסכומים בשנית, על מנת שאלו יוכרו כתשלומים על חשבון התמורה החוזית. האם יעלה על הדעת כי הנאמנים ינציחו בטעות את מעלליה של החברה שפעלה בתחכום על מנת לגבור ולעקוף את הוראות חוק המכר".

 

כעת, נדרשים בני הזוג לשלם תוספת של כ-2.064 מיליון שקל המשקפים התייקרות של מעל 120% ממחיר הדירה כמו כן הם טוענים כי נדהמו לגלות כי יש כמחצית מהסכום הוא חוב של 939 אלף שקל לחברת בונוס, למרות שכלל לא השתמשו בשירותי המימון שלה.

 

 

עו"ד גיא סרוסי עו"ד גיא סרוסי צילום: אילן אסייג

 

במקרה השני, מדובר באישה שהעבירה גם היא את מלוא הסכום מראש וגם במקרה זה הוא נצבע על ידי החברה כהלוואה. מסכום של 1.73 מיליון שקל שהועבר על ידה מכירים הנאמנים בסכום של 778 אלף שקל והיא נדרשת לשלם תוספת של 1.534 מיליון שקל עבור הדירה.

 

מנגד, בתגובת הנאמנים לבית המשפט נטען כי הנושא נבדק היטב וכי לא ניתן להכיר בסכומים אלה כתשלומים על הדירה וכי הרוכשים שהעמידו לפרי הלוואות הם בגדר נושה רגיל של החברה והם יכולים להגיש תביעה חוב נפרדת. "מדובר בהסכמי הלוואה הניצבים כמנותקים לחלוטין ואין קשר בינם לבין קבוצות הרכישה אליהם הצטרפו המבקשים", לשון הנאמנים.

 

לדברי עו"ד גיא סרוסי שייצג את הרוכשים, "לאחר שלקוחותיי העבירו את מיטב כספם לפרי נדלן בפרוייקט רמות פרי רמת גן כדי לרכוש דירה, התברר לנו כי החלק הארי של כספם לא מוכר על ידי הנאמנים אלא צבוע בצבעי הלוואה משל היו מלווים בריבית. לא לכך ציפו וייחלו אלא לקבלת דירה בנויה בפרויקט. נמשיך להיאבק בבית המשפט עד לקבלת פסק דין להכרה מלאה בכספי הרוכשים בפרויקט רמות פרי".

x