$
בארץ

המענקים לעצמאים קוצצו - וכץ "נזף" בפקידי רשות המסים על שפעלו לפי החוק

שר האוצר הודיע כי "נזף" במנהל רשות המסים על שזו לא יזמה תיקון לחוק שימנע את הירידה במענקים - אבל באותה נשימה כתב כי הרשות "משמשת גוף מבצע בלבד"

אתי אפללו 12:5115.03.21

שר אוצר ישראל כץ פרסם היום (ב') פוסט חריג פרסם בו הוא "נזף במנהל רשות המסים", ערן יעקב, על שינוי תנאים במענקים לשנת 2021 - אף שמדובר בשינוי שאישרה הכנסת בקיץ.

 

הפוסט הגיע לאחר שעצמאים רבים גילו שקיימת ירידה בשיעור המענקים הדו-חודשיים שקיבלו עבור ינואר-פברואר, ביחס למענקים הדו-חודשיים שקיבלו בשנת 2020. הסיבה: בעוד המענקים ל-2020 חושבו לפי ההכנסה של 2019 או 2018 הגבוהה מביניהם, לפי חוק רשת הביטחון שעבר בקיץ האחרון, המענקים ל-2021 יחושבו לפי ההכנסה של שנת 2019 בלבד. דבר זה הוביל להקטנת המענקים לכל מי שהכנסתו ב-2019 היתה נמוכה מזו של 2018. רשות המסים יישמה את החוק, והעבירה את המענקים בתחילת השבוע.

 

מימין: ערן יעקב וישראל כץ מימין: ערן יעקב וישראל כץ צילום: דנה קופל, אבי מועלם

 

"רשות המסים לא יזמה כמתחייב את תיקון החוק בדרך שתאפשר גם בשנת 21 את ההשוואה לשנים 18 או 19 לצורך בדיקת הירידה במחזור, כפי שהיה בשנת 20 וכך פגעה בהיקף המענקים של לא מעטים מבין הפונים" - כתב כץ (הטעות של שר האוצר במקור: בדיקת הירידה במחזור נעשית ונעשתה לאורך כל הדרך רק מול המחזור של 2019, שיעור הפיצוי נגזר מההכנסה הגבוהה בין השנים 2018 או 2019 - א"א).

 

לאחר שהבהיר כץ כי הוא מצפה מפקידי רשות המסים ליזום תיקון לחקיקה אשר הועברה על ידי הכנסת והתקבלה לאחר דיונים רבים ומאומצים, המשיך כץ בנזיפתו ובסיום הפוסט ציין: "רשות המסים משמשת כגוף מבצע בלבד בעניין חלוקת המענקים".

 

כץ פעמים רבות התבטא נגד הפקידים ודיבר על הצורך במשילות. כך, מצוי כץ בעימות חריף מול יועמ"ש המשרד אסי מסינג, אותו הוא מאשים בנסיונות טרפוד התוכנית הכלכלית אותה יזם ביחד עם ראש הממשלה. במקרה זה הטיעון של כץ דווקא הפוך: רשות המסים עקבה אחרי החוק, אך הוא מאשים אותה בכך שלא יזמה הליך לתיקונו. עוד קבעה רשות המסים כתנאי לקבלת המענק השלמת הצהרה למע"מ על ההכנסות בשנת 2020, הצהרה שעל פי החוק חלף כבר המועד להגישה. השר כץ נזף ברשות המסים וטען כי אין לדרוש הצהרה זאת כתנאי לקבלת המענק. עם זאת יצויין כי מדובר בהצהרה הראשונית מצומצמת בלבד ולא בדו"ח רווח והפסד מלא לשנת 2021, והיא מגבירה את הביטחון בכך שאכן העסק עמד בתנאי הירידה במחזורים לצורך קבלת המענקים לשנת 2020, ולא מדובר במענקים שהתקבלו בטעות ובעתיד ידרשו בחזרה

x