$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

הוועדה המחוזית ירושלים תדון מחר בהפקדת התוכניות של שגרירות ארה"ב בעיר

הוועדה צפויה לאשר מחר להפקדה את תוכניות הבנייה לשני המתחמים של שגרירות ארה"ב, שלאחריו תהיה תקופה בת חודשיים להגשת ההתנגדויות. לפי הערכות, בתוך כשנה וחצי יקבלו התוכניות תוקף סופי, וממשלת ארה"ב תוכל להתקדם להוצאת היתרי בניה; ההדמיות של השגרירות נחשפות לראשונה

אמיתי גזית 15:4814.02.21

תוכניות הבנייה לשני מתחמי שגרירות ארצות הברית בירושלים מגיעים לישורת האחרונה. מחר תקיים הוועדה המחוזית ירושלים דיון ובסופו היא צפויה לאשר להפקדה את 2 התוכניות. עם הפקדת התוכניות תהיה תקופה של חודשיים להגשת התנגדויות ולאחריה דיון בהם.

 

 

הערכות הן כי תוך שנה עד שנה וחצי התוכניות יקבלו תוקף סופי וממשלת ארצות הברית תוכל להתקדם להוצאת היתרי בנייה. לקראת הדיון נחשפות כאן לראשונה הדמיות ראשוניות של המתחמים החדשים.

 

את 2 התוכניות עורך האדריכל יגאל לוי, אחת על מגרש בגודל 30 דונם בדרך חברון פינת רחוב דניאל יונבסקי בשטח מצפון לארמון הנציב שבו היה עד שנות ה-80 מחנה אלנבי, ואותו חכרו האמריקאים מרשות מקרקעי ישראל בשנת 2004 . התוכנית תאפשר בניית של כ-30 אלף מ"ר הכוללים בניין משרדים בן 10 קומות ומבנה למגורי סגל בגבוה 4 קומות. בנוסף לכך חניון ענק ששטחו כ-28 אלף מ"ר שנפרשים על פני 8 קומות מהן 3 מתחת לקרקע.

 

המתחם השני יבנה במרחק של כ-1,000 מטר אווירי משם ברחוב כפר עציון, בשטח שבו עומד מלון דיפלומט שבבעלות דובי שיף, והושכר לסוכנות היהודית ומשמש בית אבות.

שגרירות ארה"ב ירושלים שגרירות ארה"ב ירושלים צילום: רויטרס

 

הסוכנות היהודית מקדמת תוכנית לבניין חדש שיוקם בפסגת זאב ואליו יועברו תושבי בית האבות. עם פינוי הקשישים ייהרס המלון ובמקומות יבנו 3 מבנים ששטחם הבנוי כ-30 אלף מ"ר שנפרשים על פני 5-4 קומות, וישמשו למשרדים ומגורים. בנוסף יבנה חניון ששטחו הבנוי כ-37 אך מ"ר על פני 4 קומות.

 

את המתחם הזה שיף מכר לאמריקאים ב־2014. לפי נתוני רשות המיסים, שיף כבר קיבל מארה"ב 81.5 מיליון שקל, ואמור היה לקבל עוד 109.5 לאחר השלמת העסקה. הסוכנות היהודית התחייבה כי תפנה את דיירי בית האבות עד 2020, משום שעד אז לא נמצא להם פתרון חלופי הולט להשאירם.

 

שיף תבע פיצויים מהמדינה ובהסכם גישור שאושר על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים סוכם כי הוא יקבל פיצוי בסך 105 מיליון שקל.

 

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "זהו רגע היסטורי ומרגש המתרחש על רקע השינוי המדיני שאנו חווים בימים אלה עם הסכמי השלום המבורכים. אני סבור כי הצעד הנוסף של העצמת מתחמי השגרירות בירושלים, והמשך העברתה לבירה היא סנונית ראשונה לנציגויות נוספות שיעתיקו את מקומן לבירה. השגרירות במתחם אלנבי, צפויה להיבנות על ציר הרכבת הקלה ולהגביר את פיתוחה של העיר למען תושביה, וזאת בהמשך לתכנית האב בתלפיות שאושרה זה מכבר".

x