$
בארץ

מחקר: הכנסה גבוהה של ההורים מגדילה את הסיכוי להפוך ליזם הייטק

על פי סקירה של הכלכלנית הראשית באוצר, עצם קיומו של גב כלכלי חזק עשוי להועיל למי שמעונין להקים סטארט-אפ. עוד עולה, כי יש קשר חזק בין השכלת ההורים וההסתברות להיות יזם סטארט-אפ, כאשר להשכלת האב ולהשכלת האם עוצמת קשר כמעט זהה, ואם ההשכלה היא מדעית – טכנולוגית, הקשר חזק במיוחד

אתי אפללו 15:1427.01.21

"קיים קשר חזק בין הכנסת ההורים והסיכוי להיות יזם סטארט-אפ כאשר לפרטים מרקע מבוסס סיכוי גדול יותר להפוך ליזמים" – כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברג, לגבי השאלה מי הופך ליזם. הסקירה מבוססת על מחקר שבדק את החשיבות של היכולת הלימודית, הכנסת ההורים והשכלת ההורים – כמשתנים שמגדילים את ההסתברות להפוך ליזם סטארט-אפ.

 

 

 

מרבית הסטארט-אפיסטים פותחים את המיזם שלהם בין גיל 25-35. מהמחקר עלה, שאנשים משלושת החמישונים התחתונים של הכנסת ההורים, אבל שהגיעו לעשירון העליון של המיצ"ב במתמטיקה, סיכוי שווה או אף נמוך יותר להיות יזמי סטארט-אפ מאשר למי שמגיע מהחמישון העליון של הכנסת ההורים המצויים בחציון התחתון של המיצ"ב במתמטיקה. "עצם קיומו של גב כלכלי חזק עשוי להועיל למי שמעונין להקים סטארט-אפ. זאת באמצעות קיומה של רשת בטחון כלכלית במקרה של כישלון" מציינים במחקר.

 

בן להורים עשירים? יש לך סיכוי להפוך לסטארטאפיסט בן להורים עשירים? יש לך סיכוי להפוך לסטארטאפיסט צילום: שאטרסטוק

 

לא רק הכנסת ההורים משפיעה על הבחירה בסטארט-אפים: לפי המחקר ישנו קשר חזק בין השכלת ההורים וההסתברות להיות יזם סטארט-אפ, כאשר להשכלת האב ולהשכלת האם עוצמת קשר כמעט זהה, ואם ההשכלה היא מדעית – טכנולוגית, הקשר חזק במיוחד.

 

באגף הכלכלנית הראשית מציינים כי: "חדשנות טכנולוגית הינה אחד הגורמים החשובים ביותר לצמיחה ארוכת טווח. קיומן של חברות מסוג זה תלוי במידה רבה בפרטים בעלי יכולת ומוטיבציה להקימן. לפיכך, ישנה חשיבות רבה לזיהוי גורמי הרקע של הפרט המשפיעים על סיכוייו להיות יזם סטארט-אפ. נושא זה מקבל משנה חשיבות בתקופה הנוכחית על רקע משבר הקורונה אשר עשוי להוביל לשינוי מבני בענפי המשק ולהישענות מוגברת על ענפים עם פריון גבוה ושאינם תלויים בקבלת קהל פיזית, דוגמת ענפי ההייטק. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ענף ההייטק היווה כ-12.9% מהתעסוקה ב-2008 בהשוואה ל-12.1% ב-2018. יתכן והמשבר הנוכחי יוכל להוביל לגידול בחלקו בתעסוקה".

x