$
בארץ

55 מיליון דולר לכרטיס: נחשפו השותפים של איתן סטיבה בטיסה לחלל

יזם הנדל"ן האמריקאי לארי קונור ואיש העסקים הקנדי מארק פאת'י, ירכיבו ביחד עם הטייס ואיש העסקים הישראלי וסגן נשיא אקסיום מייקל לופז אלגריה, את צוות האטסרונאוטים הפרטיים הראשון שישוגר אל תחנת החלל הבין לאומית. נאס"א תחייב כל אחד מהם ב-35 אלף דולר ללילה, הכלולים במחיר הטיסה

אודי עציון 18:2426.01.21

אקסיום ספייס חשפה היום (ג') את רשימת אנשי הצוות של החללית הפרטית הראשונה שתשוגר לתחנת החלל הבינלאומית.

 

לצד איש העסקים הישראלי וטייס הקרב לשעבר איתן סטיבה, וסגן נשיא אקסיום ואסטרונאוט נאס"א לשעבר מייקל לופז אלגריה, יטוסו בחללית הספייס דראגון גם לארי קונור, יזם נדל"ן אמריקאי ומארק פאתי, איש עסקים קנדי.

 

 

סטיבה, קונור ופאתי שילמו כל אחד 55 מיליון דולר על כרטיס הטיסה שלהם לחלל. קונור (71) יהיה האדם השני הכי מבוגר ששוגר לחלל, אחרי ג'ון גלן (77). סטיבה (63) יהיה השלישי הכי מבוגר.

תחנת החלל Axiom Space Station תחנת החלל Axiom Space Station צילום: Axiom Space

 

לופז-אלגריה, אשר טס לחלל ארבע פעמים, ושבר שיאי נאס"א רבים, ביקר לאחרונה בתחנת החלל הבינלאומית ב-2007. הוא יהפוך לאדם הראשון שיפקד על טיסת חלל מאוישת אזרחית ומסחרית לחלוטין. קונור, שעוסק בטיסה אירובטית, ישמש כטייס של המשימה. פאתי יהיה האסטרונאוט ה-11 של קנדה. סטיבה, חברו הקרוב של אילן רמון ששירת גם כן כטייס קרב בחיל האוויר, יהיה הישראלי השני בחלל.

 

כמו סטיבה, שיערוך מחקרים מדעיים בשיתוף קרן רמון, סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע ויעביר מתחנת החלל פעילויות חינוכיות לתלמידים בארץ, גם שני שותפיו יעסקו במשך 8 ימי שהותם בתחנת החלל במחקר מדעי. קונור, יעסוק בפרויקטי מחקר בשיתוף עם Mayo Clinic ו-Cleaveland Clinic ויעביר שיעורים לסטודנטים בדייטון ארלי קולג' אקדמי, שבעיר הולדתו באוהיו.

 

פאתי עובד עם סוכנות החלל הקנדית ועם בית החולים לילדים במונטריאול, שמסייעים באיתור פרויקטי מחקר בתחום הבריאות אשר פאתי יוכל לבצע במהלך המשימה.

 

מימין: סטיבה, קונור, פאת'י, לופז-אלגריה מימין: סטיבה, קונור, פאת'י, לופז-אלגריה צילום: באדיבות Axiom

 

"זהו אוסף זה של חלוצים", אמר לופז-אלגריה בהודעת אקסיום. "אני יודע, מניסיוני האישי, שהמפגש בין בני אדם לחלל הוא חוויה עמוקה המניעה אותנו לתרום באופן משמעותי יותר עם חזרתנו לכדור הארץ. למרות שאסטרונאוטים רבים יצאו לחלל לפניהם, חברי הצוות הנוכחי עמדו במהלך חייהם באתגרים שהקנו להם את היכולת לקבל את האחריות, לפעול בהתאם, ולחולל השפעה עולמית אמיתית".

 

אקסיום היא החברה הראשונה שמשגרת אזרחים פרטיים לחלל, בחללית פרטית, של חברת ספייס אקס. הטיסה הראשונה צפויה להמריא בעוד שנה, בינואר 2022, בכפוף לקבלת אישורים סופיים מנאס"א. המשימה תימשך 10 ימים, כאשר בצוות ישהה 8 מהם בתחנת החלל. נאס"א תחייב את אקסיום, אגב, ב-35 אלף דולר לכל יממה של שהיית אסטרונאוט שלה בתחנה, עבור מזון, תקשורת והשהות בתחנה.

x