שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מינוי בסימן שאלה: כץ הודיע כי עודד שמיר הוא מנכ״ל משרד האוצר הבא

כדי למנות לתפקיד את שמיר, שסיים לאחרונה כהונה בת 6 שנים כיו"ר נתיבי ישראל - יש צורך לאשר את המינוי בממשלה, אולם כלל לא בטוח שהדבר אפשרי בתקופה הנוכחית. שמיר לא יוכל לכהן כממלא מקום, בדומה לערן יעקב שנושא במשרה זו כיום, מאחר שאינו בעל תפקיד במשרד האוצר

עמרי מילמן וליאור גוטמן 16:0412.01.21

שר האוצר ישראל כץ החליט למנות את עודד שמיר לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר, כך נודע היום (ג'). שמיר סיים לאחרונה שש שנים בתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת נתיבי ישראל והוא יחליף את ערן יעקב, מנהל רשות המסים, שיסיים את תקופת תפקידו כממלא מקום זמני כמנכ"ל משרד האוצר בעוד מספר ימים.

 

יש לציין כי כדי למנות את שמיר לתפקיד המנכ"ל יש צורך לאשר זאת בממשלה, וכלל לא בטוח שהדבר יוכל לקרות בתקופה הנוכחית. בנוסף, שמיר לא יוכל לכהן כממלא מקום מאחר שאינו משמש כיום כבעל תפקיד במשרד האוצר, כמו יעקב שהחליף את קרן טרנר שפרשה, או כמו יוגב גרדוס - שממלא את מקום הממונה על התקציבים ולפני כן היה סגן ממונה.

 

 

 

 

עודד שמיר בן 65, נשוי ואב ל-2 ילדים, והוא בוגר תואר ראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן. הוא כיהן בעבר במספר רב של תפקידים בכירים בממשלה ובמגזר העסקי, לרבות מנהל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת וכמ"מ המזכיר הצבאי לשר הביטחון.

 

כמו כן, במגזר העסקי, כיהן שמיר כמנכ"ל של חברות ציבוריות רבות ובהן חברת מבני תעשייה, נכסי אזורים, אספן וכלכלית ירושלים. בנוסף לכך, כיהן שמיר כיו"ר תש"ן ואנגל משאבים, ועד לאחרונה מילא את תפקיד יו"ר חברת נתיבי ישראל במשך 6 השנים האחרונות.

עודד שמיר עודד שמיר צילום: אוראל כהן

 

 מינוי ללא תיאום

המינוי לא תואם עם ראש הממשלה החליפי בני גנץ ומפלגתו כחול לבן כך שלפחות בשלב זה, כץ אינו יכול למנות את שמיר. ייתכן שבהחלטה שלא להאריך את מילוי המקום של יעקב הוא בא לנסות ולהפעיל לחץ על המערכת הפוליטית שתאשר לו את מבוקשו.

 

הנחיית היועמ"ש בנושא מינויים בתקופת בחירות קובעת כי יש להימנע מהחלפת מנכ"ל בתקופת בחירות. אולם בקונסטלציה הנוכחית שנוצרה במשרד האוצר, על רקע פרישות הבכירים לאור התנהלותו של כץ, ייתכן ושאן יהיה מדובר במקרה שונה. שכן הכובע הכפול שהחזיק יעקב - מצד אחד מנהל רשות המסים, אחד הגופים הגדולים והרגישים במערכת הציבורית, ומצד שני תפקיד המנכ"ל שהוא משרת אמון של השר, בעייתי אף יותר. גם אם מינויו של שמיר יאושר בממשלה ועל ידי היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ברור שזמנו קצוב במידה שכץ לא יחזור למשרד האוצר.

 

בנוסף, המינוי עליו הכריז כץ כלל לא תואם עם הנהלת האוצר או הייעוץ המשפטי של המשרד. כץ אמנם פנה ליועמ"ש מנדלבליט אך גם ממנו לא קיבל תשובה לפני שהזדרז להכריז על המינוי. רבים באוצר הביעו פליאה על ההחלטה, אם תצלח בכלל את המכשולים הפוליטיים והמשפטיים. שכן שמיר נטול כל ניסיון כלכלי משמעותי, בוודאי שבתחומי המאקרו כלכלה, וזאת בתקופה כל כך מורכבת עם אתגרים כלכליים חסרי תקדים כמו גירעון אדיר ואבטלה גואה. למעשה, לשמיר אין כלל תואר בכלכלה.

 

השר כץ מסר כי "בתקופה מאתגרת זו יש לעודד שמיר את הכישורים, הניסיון העסקי והניהולי הנדרשים בכדי למלא את התפקיד החשוב של מנכ״ל משרד האוצר על הצד הטוב ביותר, וזאת במסגרת המדיניות אותה אני מוביל, של מתן סיוע מירבי לנפגעי הקורונה לצד שמירה על יציבותו וחוסנו של המשק הישראלי ולקראת חזרה לפעילות מלאה וצמיחה מחודשת של המשק הישראלי. אני מודה לערן יעקב על ההירתמות למילוי מקום המנכ״ל בשלושת החודשים האחרונים, ומאחל לו הצלחה בהמשך פעילותו כמנהל רשות המסים במשרד האוצר, בפרט בתקופה מאתגרת זו".

x